ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 15:25

Anayasa Uzlaşma Komisyonu, Çiçek başkanlığında toplandı


Anayasa Uzlaşma Komisyonu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplandı. Bazı üyeler toplantı öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Toplantı sonunda komisyonun tamam ya da devam kararı vermesi bekleniyor.

MHP’Lİ ÖZTÜRK: BİZİM ACELEMİZ YOK AMA ACELESİ OLANLAR VAR

MHP Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk, “Bizim açımızdan çalışmalar devam ediyor. Sürecin devam etmesini de istiyoruz. Çünkü gittikçe arkadaşlarımızın uzlaşma noktasında gayretlerini görüyoruz. ” dedi. Aceleci olmadıklarını kaydeden Öztürk, “Tek sıkıntımız acelesi olanlar var. Topyekün bir anayasada değişiklikten ziyade, belli masalarda verilmiş sözler var. Bu sözlerin takipçileri var. Hangi sözler verildi bilmiyoruz ama görebildiğimiz kadarıyla bunların anayasada teminat altına alınma gayretleri var… Biz devamdan yanayız.” diye konuştu. Öztürk, masaya nasıl bir formül getireceklerinin sorulması üzerine, “Daha önce yazım komisyonlarının çalışıp da büyük komisyonun üzerinde durmadığı maddeler var. Bunlar bir kere tamamlansın. Sürecin bittiğine inanan masadan kalkar. Biz bittiğine inanmadığımız için masada devam ediyoruz.” şeklinde konuştu. Komisyon’un yaz aylarında da çalışıp çalışmayacağı konusunda Öztürk, “Çalışmakta fayda var ise, biz onun da tarafı oluruz.” ifadesini kullandı.

AK PARTİLİ İYİMAYA: OLAYIN KENDİSİ BİR SES VERİYOR, SOS VERİYOR.

AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya ise “Komisyon bir araya gelecek, sorunu değerlendirecek. Değerlendirme öncesi beyanda bulunmam komisyonun misyonuna aykırı.” dedi. AK Parti’nin kendi görüşünü komisyonda dile getireceğini söyleyen İyimaya, “Komisyon eminim ki ortak bir noktada buluşacak.” şeklinde konuştu. 'Başbakan Erdoğan, sürenin çok uzadığı, sonlanması gerektiğine yönelik açıklamalarda bulundu. Bu açıklamaları siz de masaya koyacak mısınız?' sorusu üzerine İyimaya, “Sürecin ve olayın kendisi bir ses veriyor, SOS veriyor. Makul bir süre tavanı aşmak üzere. Komisyonun da hiçbir şey üretmeden ben varım demesinin imkanı yok. Bugün tüm bunları değerlendireceğiz.” dedi. Bir gazetecinin, “Güneş batıyor mu?” sözleri üzerine İyimaya, “Güneş batar mı, yeniden doğar mı, bilemiyorum ama bu çalışma Parlamento hukukumuza ve anayasa tarihimize önemli bir müktesebat kazandırmıştır. Biz anayasayı üretemezsek bile bu süreçten dört beş tane anayasa doğar.” diye konuştu.

MHP’Lİ BAL: DOĞMAMIŞ ÇOCUĞA AD KOYMAYIZ

MHP Konya Milletvekili Faruk Bal da, çalışmaların daha verimli hale getirilmesi için yeni bir şeyler yapılması gerektiği düşüncesinde olduklarını ifade ederek, “Çünkü bugüne kadar yapılan çalışmalarda çok önemli mesafeler kat edilmiştir. Çalışmaların sürdürülmesi kanaatindeyiz.” dedi. 174 maddenin iki kez müzakere edildiğini hatırlatan Bal, şunları dile getirdi: “Bu müzakereler neticesinde mutabakatı engelleyen üç temel faktör ortaya çıkmaktadır. Bunlardan bir tanesi AKP’nin başkanlık ısrarıdır. Bu 41 madde de uzlaşmazlık doğruyor. İkincisi BDP’nin savaş tazminatı gibi federal bir devlet yapısını hatırlatacak etnik bölücülüğe imkan sağlayacak talepleridir. Bunda da bir uzlaşma mümkün değildir. Bu da 38 maddedir. Toplandığında 79 madde. Elbette komisyonun çalışmalarında motivasyonu bozan üçüncü sebep var. Perde arkasında İmralı süreci adı altında AKP ile belli mihrakların bir anayasa çalışması var. Yeni bir şey yapmak gerekir derken kastım buydu. Bu üç sebebin ortadan kaldırılması lazım.”
“İçine uzlaşılan maddeleri koyarak AK Parti kendi teklifini verdiğinde bu konudaki tavrınız ne olur?” sorusuna karşılık Bal, “Doğmamış çocuğa ad koymayız. İçine MHP’nin hiçbir şart altında benimsemeyeceği bir tane madde bile koysa, örneğin anayasadan 'Türklük' kelimesini çıkarsa, biz buna muhalefet ederiz.” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER