ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2014 Perşembe 20:04

Anayasa Mahkemesi'nin İlker Başbuğ hakkında ihlal kararı


ESİN IŞIK - AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un kişilik haklarının ihlal edildiğine dair kararına ilişkin, "Biz her zaman tutukluluğun tedbir amaçlı olduğunu, bir cezaya dönüşmemesi gerektiğini ifade ediyoruz" dedi.
Elitaş, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) İlker Başbuğ'un, "özgürlükten yoksun bırakmanın hukuki olmadığı iddiasının, yerel mahkemece etkili bir şekilde incelenmeden reddedilmesi ve mahkumiyete ilişkin gerekçeli kararın açıklanmamasından dolayı Yargıtay önüne götürülememiş olması nedenleriyle kişi hürriyeti ve güvenliğine ilişkin haklarının ihlal edildiğine" yönelik kararını AA muhabirine değerlendirdi.
Elitaş, AYM'nin önüne gelen dosyalar çerçevesinde bir karar oluşturduğunu ifade ederek, "Biz her zaman, her şekilde tutukluluğun tedbir amaçlı olduğunu, bir cezaya dönüşmemesi gerektiğini ifade ediyoruz" diye konuştu.
Bu kararın Ergenekon davasından diğer yargılananlar için emsal oluşturup oluşturmayacağı sorusuna da Elitaş, şu yanıtı verdi:
"Onun emsal oluşturup oluşturmayacağını bilmemiz mümkün değil. Çünkü AYM'ye başvurular ferdi niteliktedir. 2010 tarihinde yaptığımız anayasa referandumuyla birlikte AYM'ye bireysel başvuru hakkının sonuçlarının ortaya çıkması...Daha önce milletvekilleriyle ilgili böyle bir başvuru gerçekleşmişti. Milletvekillerinin bireysel olarak başvurması sonucunda mahkemeler karar vermişti. Şimdi sayın Başbuğ'un müracaatıyla ilgili AYM bir karar vermiş. İlgili mahkeme tutukluluğun devamının olup olmaması konusunda kararını verecek. Bundan önceki yapılana baktığımızda, milletvekilleriyle ilgili konuda AYM'ye başvuruların bireysel olacağı, birbirine emsal temsil etmeyeceğiyle ilgili bir görüş hakim oldu. Diğer tutuklularda anayasadaki değişiklik çerçevesinde AYM'ye başvururlarsa, onlar da kararı bekleyecektir."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER