ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 15:18

Ana dilde savunmaya tepki


Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı E. Semih Yalçın, AK Parti’nin ‘ana dilde savunma hakkı’ ile ilgili yasa tasarısını Meclis'e sunmasına tepki gösterdi. Birinci TBMM’nin attığı temeller doğrultusunda Cumhuriyetin ilk yıllarında atılan adımların terk edilmesinin resmen geriye dönüş olduğunu ileri süren Yalçın, “Bir tür gericiliktir. Üstelik parlamento hayatının başladığı Osmanlı döneminden de daha geriye gitmektir.” dedi.

MHP’li Semih Yalçın, ‘Ana dilde savunma hakkını düzenleyen yasa teklifi’ ile ilgili yaptığı açıklamada, AK Parti'yi bölücülükle suçladı. Türkçe’nin ilk defa tartışma konusu yapıldığını savunan Yalçın, “Anayasamızda resmi dil olarak belirlenen Türkçenin yanına etnik dillerin eklenmesi girişimlerine hız verilmiştir. AKP iktidarının, toplumun çimentosu ve Türk kültürünün anahtarı olan dilimizi hedef alan icraatının hedefi, milletimizin egemenlik haklarını ortadan kaldırmaktır. AKP iktidarı ana dilde eğitimden sonra son olarak ana dilde savunma hakkı diye bölücülüğe tehlikeli bir taviz daha verme hazırlığındadır. Konuyla ilgili yasal düzenlemeyi içeren teklif TBMM’de alt komisyona sunulmuştur.” ifadelerine yer verdi.

MHP olarak ana dilin konuşulması, ana dille anlaşılması ve bu yolla iletişimin sağlanmasını insani bir durum olarak kabul ettiklerini aktaran Yalçın, eleştirilerine şöyle devam etti: “Bu konuda fiilen bir yasak da yoktur. Ancak ülkenin içinde bulunduğu böyle namüsait bir ortam içinde ana dilde eğitim ve ana dilde savunma isteklerinin yasal düzenlemeler yapılarak karşılanmasının, farklılaşmayı ve başkalaşmayı tetikleyeceği endişesini de göz ardı etmiyoruz. Partimiz, yerleşik milli şuurun ve bu şuurla temellenen mensubiyetin olgunlaşmasının ortak dil sayesinde gerçekleştiği gerçeğini öteden beri dile getirmektedir. Çünkü dil, millî kültürü oluşturan en büyük etkendir. O bakımdan günümüzde ana dilde eğitim ve savunma hakkı taleplerini, Türk milletinin içinden başka milletlerin ortaya çıkarılması için ortaya konan maksatlı sosyolojik projeler olarak görmekteyiz. Bu nedenle, Türk milletinin resmi dilinin Türkçe olduğu kesin hükmü asla değişmemelidir.”

“Birinci TBMM’nin attığı temeller doğrultusunda Cumhuriyetin ilk yıllarında atılan adımların terk edilmesi, resmen geriye dönüştür.” diyen Yalçın, bunun bir tür gericilik olduğunu iddia ederek, üstelik parlamento hayatının başladığı Osmanlı döneminden de daha geriye gitmek olduğu görüşünü savundu.

 Yalçın, açıklamasında AK Parti’ye destek verenlere de tepki göstererek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Demokrasiye hizmet ettiğini sanarak bu iktidara destek verenler, Türkiye’nin tanıdığı hak ve imkanlarla kuş tüyü yataklarında ve lüks hanelerinde safa sürenler, ihanetin kanlı silahı üzerlerine çevrildiğinde bölücülüğe verdikleri desteğin ne kadar hata olduğunu anladıklarında geç kalmış olacaklardır.” 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER