ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Temmuz 2014 Çarşamba 12:06

Altan Tan: Zatı muhterem önüne geleni kesiyor

Altan Tan: Zatı muhterem önüne geleni kesiyor

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın grup toplantısında yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.


HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, "Zatı muhterem almış eline baltayı önüne geleni kesiyor. Şu an önüne kim çıkarsa dümdüz edip gidecek durumdadır. Bu üslup üslup değildir, bu tarz tarz değildir." dedi.

Meclis'te basın toplantısı düzenleyen Tan, 1993 yılında Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yaşanan olayların üzerinden 21 yıl geçmiş olmasına rağmen gerçeklerin ortaya çıkarılamadığını ifade etti. Lice dosyasının zaman aşımına uğratılarak rafa kaldırıldığını dile getiren Tan, "Lice hadiseleri allem edildi kallem edildi üzeri kapatıldı. Lice olaylarının üzeri örtülemez. Örtülürse bugünkü olaylar da faili meçhuller de anlaşılamaz. 'Lice olayları örtülmesin, bu tip olaylar zaman aşımının dışında tutulsun, yasa değişikliği yapılsın' diyoruz." diye konuştu.

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da cevaplayan Tan, Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarıyla ilgili "Zatı muhterem almış eline baltayı önüne geleni kesiyor. Şu an önüne kim çıkarsa dümdüz edip, gidecek durumdadır. Bu üslup üslup değildir, bu tarz tarz değildir." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanının tarafsız olmayacağını, bir siyasi duruşu ve fikri olacağını anlatan Tan, şöyle devam etti: "Bu anlamıyla cumhurbaşkanları tarafsız değildir. Ama artık cumhurun başkanı olduktan sonra kendisi gibi düşünenin de düşünmeyenin de hayat tarzı olanın da olmayanın da hakkının, hukukunun savunucu olması anlamında tarafsızdır. Yani herkese eşit mesafedesiniz. Yoksa herkesin bir siyasi görüşü, dünya görüşü, duruşu, hayat tarzı vardır. Bu anlamıyla herkes taraftır. Tarafsızlık Başbakan'ın polemik yaptığı gibi saksı ve süs olmak değildir. Ekmeleddin Bey cumhurbaşkanlığına talip olmasaydı belki de onun bakanlarından ya da çok önemli milletvekillerinden, siyasilerinden biri olurdu. Önüme çıkan herkesi yakarım, yıkarım, karalarım, ezerim tavrı bundan sonra girebileceği tavırlar için de kötü bir işarettir. Bu haleti ruhiyeyle, bu tavırla ve bu yaklaşımla cumhurbaşkanı olursa kendinden başka herkesi yakacak bir tavır sergiliyor. Bu da doğru bir şey değil."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER