ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 18:44

"Alkol kullanım yaşı 12'ye kadar düştü"

"Alkol kullanım yaşı 12ye kadar düştü"


 AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Meclis'te kabul edilen alkol düzenlemesiyle, kullanım yaşı 12'ye kadar düşen alkol piyasasını kontrollü hale getirmeyi amaçladıklarını söyledi. Şahin, "Vatandaşımızın, düşünce tarzına uygun, istekleri istikametinde bir yasa çıkartılmıştır. Bunu bir rejim sorununa dönüştürenleri kınıyorum." dedi.

Milletvekili Mustafa Şahin, Malatya Ticaret Borsası başkanlığına seçilen Gürsel Özbey’i ziyaret etti. Şahin, burada yaptığı açıklamada, Meclis'te kabul edilen alkol düzenlemesiyle ilgili toplumsal taleplerin varlığına dikkat çekti. Alkolün satışı, tanıtımı, satış yerleri, satış saatleriyle ilgili düzenleme yapıldığını anımsatan Şahin, şöyle devam etti: "Bu düzenleme Türkiye'de bu güne kadar her alanda olduğu gibi ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktaydı. Bu konuda özellikle muhalefetin ciddi bir direnç gösterdiğine şahit olduk. Perşembe günü akşamı Meclis Genel Kurulu'na getirilen tasarı sabah saat 07.00’ye kadar süren görüşmeler sonucu kabul edildi. Katkı sunanlar olduğu gibi karşı çıkanlar da oldu. İktidarımız boyunca vatandaşımızın isteğine ve düşünce tarzına uygun çalışmalar yapıyoruz. Alkol ile ilgili düzenlemeyi rejim sorununa dönüştürmek isteyenler var. Memlekette kullanım yaşı 12'ye kadar düşen alkol piyasasını kontrollü hale getirmeyi amaçlıyoruz. Ancak düzenlemeyi laiklik karşıtı eyleme dönüştürmeye çalışan, laikliğin tehlikeye girdiğini söyleyen kişiler var. Bu bir klasik bir CHP mantığı. Bugüne kadar karşımıza bu tarz bir takım duruşlarla, bu ülkenin ufkunu daraltmaya, tıkamaya çalışmışlardır. Ama bunu bir rejim sorunu gibi lanse etmelerini ben şiddetle reddediyor ve kınıyorum."

Düzenlemeyle içki içenlerin, içmeyen insanları rahatsız etmesinin önüne geçmeye çalıştıklarına işaret eden Şahin, "Burada yapmış olduğumuz düzenlemelerle beraber bizden önceki dönemlerde alkol satan yerlerin okullara, ibadethanelere ve buna benzer yerlere 200 metre kadar olan yerlere ruhsat verilmiyordu. 2003 yılında biz bunu 100 metreye kadar çektik. Şu anda bu 100 metre korunmuş olmasına rağmen artı gece saat 22.00’dan sabah 06.00’a kadar perakende satışı yasakladık. Yani kimsenin alkol tüketmesi gibi bir lüksünü ellerinden alma düşüncemiz zaten yok. Herkesin yaşantısı kendisine. İsteyen alkol içer isteyen ayran içer, ancak başka bir üçüncü şahısları rahatsız etmeyecek şekilde, toplumu rencide etmeyecek şekilde. Özellikle neslimizi tehdit altına almayacak şekilde alkol tüketimine karşı çıkmadık” diye konuştu.

Kayısıda don zararıyla ilgili olarak çiftçilerin borç ödemeleriyle ilgili destek olacaklarını anlatan Şahin, şunları söyledi: "Dondan zarar gören çiftçilerimizin daha önceki dönemlerde 90 trilyona kadar destek verdik. Yalnız o dönemde Tarsim’in sigorta kapsamının çok dardı. Bu gibi bir desteği verme şansımız yok. Ancak daha sonra çiçek dahil Tarsim’in sigorta kapsamına alındı. Bununla beraber yapılacak düzenleme kredi borçlarının ertelenmesi, ötelenmesi noktasında bir çalışma yapılıyor. Ciddi manada çiftçimiz zarar görmüşse, bu konuda sıkıntıları varsa tarım il müdürlükleri vasıtasıyla tespitleri neticesinde sanırım bu Mayıs sonuna kadar netleştirebilecekler. Kayısının yüzde 20–30’nun zarar görmesi dahilinde afet olmadığını, yalnız kayısının tümünün zarar görmesi durumunda, çok ciddi oranda bir sıkıntının yaşanması durumunda maddi destek verilebilir. Elbette ki devletin bu konuda el atması gereken konuların başında da çiftçimizin borçlarının ödenmesi noktasında sağlanacak kolaylıkla destek inşallah vereceğiz."
Şahin, Gürsel Özbey'e de hayırlı olsun dileklerinde bulundu. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER