ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 22:27

Akil İnsanlar Tokat’ta


Hükümetin sürdürdüğü çözüm süreci çerçevesinde oluşturulan Akil İnsanlar Heyeti'nin Karadeniz Bölgesi heyeti üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları ile görüşme yapmak için Tokat'a geldi.

Karadeniz Bölgesi Akil İnsanlar heyeti üyeleri Amasya'da yaptıkları toplantı ve ziyaretlerin ardından karayolu ile Tokat'a geldi. Grup üyeleri ilk olarak Tokat Valiliği'ne geçerek burada Vali Mustafa Taşkesen ile kısa bir görüşme yaptı. Görüşmede yaptıkları ziyaretlerle ilgili bir açıklama yapan Akil İnsanlar Karadeniz Bölgesi Heyeti Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez, bu süreci önemsediklerini belirterek, "Devletiyle milletiyle Türkiye'nin bu süreçten alnın akıyla çıkması için gayret ediyoruz. Bunu bir vatan görevi ve hizmeti edasıyla gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Çok iyi izlenimler oldu. İnsanların sürece ilişkin değerlendirmeleri alıyoruz ve çok önemli bilgiler elde ediyoruz. Şimdiye kadar gerçekleştirilen ziyaretlerde çoğunluk olarak bizim düşüncülerimizi pekiştiren tespitleri gördük. Tabi ki bizim düşüncelerimize katılmayan bu konuda endişelerini bizimle paylaşan insanlarımızı da dinliyoruz. Biz görüşmelerimizde çözüm süreci ile ilgili onları konuşmak ve bu konuda dinlediklerimizi ayrıca izlenimlerimizi rapor halinde hükümete sunacağız. Sürecin devamında ve sonunda ülkeye hayır getireceği kanaatindeyiz.” dedi.

Tokat'ta Grand Ballıca Otel'de düzenlenen değerlendirme toplantısına Akil insanlar Heyeti Karadeniz Bölgesi Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez, ile Başkan vekili Vedat Bilgin, sekreter Fatma Benli, Kürşat Bumin, Oral Çalışlar, Yıldıray Uğur ve Bendevi Palandöken katıldı. Toplantıda açılış konuşması yapan Heyet Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez, bu toplantıyı katılımcıları ikna etmek için düzenlemediklerini belirterek, "Böyle bir şey haddimize değil. Gündemi takip eden herkes çeşitli düşüncelere sahip olabilir. Bunların hepsi önemlidir. Biz niye bu sürece destek verdiğimizi anlatıyoruz. Sürece yönelik endişelerinizi dinlemek istiyoruz. Süreci biz değil hükümet yönetiyor. Bize yönelik hiçbir diktası, bir yol haritası yoktur. Sadece gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerin sonunda rapor oluşturmakla görevliyiz. Temsil kabiliyeti olan insanlarla toplantı yapmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

Bu sürecin Türkiye'nin bölünmez bütünlüğü açısından da önemli olduğunu belirten Hakyemez şunları söyledi:
"Terör örgütü ile müzakere vs gibi çeşitli yakıştırmalar yapılıyor. Biz şunu söylüyoruz. Türkiye 30 yıldır terör ile mücadele ediyor, ama bu sorun çözülmedi. Önemli başarılar sağlandı, ciddi kayıplar verildi. Türkiye enerjisinin büyük bir kısmını teröre verdi. Türkiye önemli bir kavşağa girmiştir. Tercihini ortaya koymak durumundadır. Çözüm süreci sonucunda silahlar susacak ve bu mesele siyaseten çözülmüş olacaktır. Bu süreci bu nedenle çok önemsiyor ve destekliyorum. Biz burada sizlerin görüşlerini alırken, mümkün olduğunca sizin düşüncelerinizi almaya önem veriyoruz." dedi.

Daha sonra heyet üyeleri sırayla toplantı salonunda bulunanlara söz hakkı verdi. Sorulan sorular istekler ve öneriler heyet tarafından hükümet yetkililerine ulaştırılmak üzere not alındı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER