ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 14:38

"Akil İnsanlar 2 ayın sonunda nihai rapor sunacak"


 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çözüm süreci kapsamında kurulan 63 kişilik Akil İnsanlar Heyeti'nin 45 gündür çalıştığını ve iki ayın sonunda kendilerine nihai bir rapor sunacağını söyledi.

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan Erdoğan, "İki aylık bir süre bu işte tanındı. İki ayın sonunda gerçi biz bir ara fasıla yaptık; başkan, başkan vekili, sekreterlerle İstanbul'da bir araya geldik, kendilerini dinledik nasıl gidiyor diye, karşılaştığınız durumlar nedir, ne değildir' diye. İki ayı tamamladıktan sonra kendilerinden nihai raporlarını alacağız ve ona göre de bizler hükümet olarak yol haritamızı açıklayacağız." dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'ndeki toplantının açılışında yaptığı konuşmada çözüm süreci ve Akil İnsanlar Heyeti'ne de değindi. Şu anda bir çözüm sürecinin içinde olduklarını söyleyen Erdoğan, "81 vilayet, 7 grup halinde her grubun 9 kişiden oluştuğu ve bu grupların içerisinde sanatçılar, akademisyenler, medya mensupları, sporcular vs. gibi bu topluma bir şeyler verebilecek, katabilecek, ortak paydaları da terör sorununu çözmek olan 63 kişilik bir Akil İnsanlar Heyeti... Türkiye'yi sağ olsun neredeyse 45 gündür dolaşıyorlar. İki aylık bir süre bu işte tanındı. İki ayın sonunda gerçi biz bir ara fasıla yaptık; başkan, başkan vekili, sekreterlerle İstanbul'da bir araya geldik, kendilerini dinledik; 'nasıl gidiyor, karşılaştığınız durumlar nedir ne değildir' diye. İki ayı tamamladıktan sonra kendilerinden nihai raporlarını alacağız ve ona göre de bizler hükümet olarak yol haritamızı açıklayacağız." ifadelerini kullandı.

"AKİL İNSANLAR ÇOK BÜYÜK HEYECAN İÇERİSİNDE"

Bugüne kadar Türkiye'yi bu şekilde dolaşmamış olan Akil İnsanlar'ın gördükleri karşısında çok büyük heyecan içerisinde olduklarını dile getiren Başbakan Erdoğan, "Hayatı yaşamak, arazide yaşamak tabi ki çok farklı. Bazı yerlerde ciddi hakaretlerle karşı karşıya kaldılar, ama buna rağmen sabırla bu süreci devam ettirdiler, ettiriyorlar. Şu anda zaten tamamı itibari ile zannediyorum 14 civarında il kaldı, bütün iller dolaşıldı. Bu iller de bittikten sonra biz kendileri ile bir araya geleceğiz. Fakat süreç bitiyor mu? Bitmiyor. Teşkilat olarak biz bu sürecin arazide yaşayanları olarak tümüyle; bu heyeti, bu süreci devam ettireceğiz. Ne olarak? Kucaklayıcı olarak." diye belirtti.

Erdoğan ardından "Biz bir şeye inandık. Bu işi bizim bitirmemiz lazım ve bu işi bitireceğiz. Biz buna inandık. Bedeli ne olursa olsun bu işi bitireceğiz. Öyleyse en batıdan en doğuya, en kuzeyden en güneye bütün illerimizde bütün teşkilatlarımız; kadın kolları, gençlik kolları, hep birlikte el ele, omuz omuza bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Bütün kanaat önderlerini devreye sokmak sureti ile bulunduğumuz illerde, ilçelerde arkadaşlarımız bu çalışmayı yaygınlaştıracak. Ümitsiz olmak yok. Bugüne kadar hep umutla bu işi yaptık, yine aynı sürdüreceğiz." diye ekledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER