ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Şubat 2014 Cumartesi 15:05

AK Parti'nin Sivas mitingi


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "İçeriden ya da dışarıdan Türkiye üzerinde operasyon yapmak isteyenlere göğsümüzü siper eder, onlara hiç tereddüt etmeden gereken cevabı veririz. Ne düşmana, ne içerideki haine asla eyvallah etmez, bu ülkenin istiklalinden, bu ülkenin hürriyetinden asla ve asla taviz vermeyiz" dedi.
Başbakan Erdoğan, partisinin Sivas Kent Meydanı'nda düzenlediği mitinginde yaptığı konuşmada, dün tedavi gördüğü Malatya'da hayatını kaybeden Sivas Valisi Zübeyir Kemelek'e Allah'tan rahmet, ailesine ve tüm Sivaslılara başsağlığı dileyerek başladı.
Büyük Birlik Partisi Kurucu Genel Başkanı ve Sivaslı Muhsin Yazıcıoğlu'nun, 2009 yerel seçimleri öncesinde hayatını kaybettiğini anımsatan Erdoğan, Yazıcıoğlu'na da Allah'tan rahmet diledi.
Sivas'ın ilçelerini tek tek sayarak "Sizleri gönülden selamlıyorum, Sivaslı gardaşlarımı selamlıyorum, Sivaslı yiğidoları selamlıyorum" diyen Başbakan Erdoğan, bir Sivas türküsünde geçen "Açtı mı ola şu Sivas'ın gülü, yaprağı / Çekti bizi bu ellerin suyu, toprağı" dizelerini okudu. Erdoğan, kendilerini de Sivas'ın suyu, toprağı, aşkı, sevdası, muhabbeti ve Sivaslı gardaşlarının, yiğidolarının çektiğini belirterek, "Onun için 30 Mart seçimlerinin startını da Sivas'ta veriyoruz, bugün Sivas'tan başlıyoruz, Sivas'tan 'ya Allah, bismillah' diyoruz. Bugün Sivas'tan bir kez daha Anadolu'nun, Trakya'nın yollarına revan oluyor, bir kez daha milletimizle kucaklaşıyor, hasret gideriyoruz" diye konuştu.
AK Parti'nin 30 Mart yerel seçimlerine ilişkin ilk mitingini Sivas'ta yaptıklarına işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti:
"Bu kez Sivas'tan başlayan yolculuğumuzda yolumuzun, bahtımızın her daim açık olmasını temenni ediyorum. Neden Sivas? Sivas, istikbalimizin, Sivas istiklalimizin en önemli başlangıç noktası. Biz, AK Parti'yi kurarken Sivaslı bir ozanın, Sivaslı bir söz ustasının, gönül dostunun dizelerini kendimize ölçü olarak aldık. 'Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece, bilmiyorum ne haldeyim, gidiyorum gündüz gece, dünyaya geldiğim anda yürüdüm aynı zamanda, iki kapılı bir handa gidiyorum gündüz gece' dizeleriyle bu yola, hizmet yolculuğuna çıktık ve karar verdik 'gideceğiz gündüz gece' dedik. Büyük Türkiye yolculuğuna, yeni Türkiye yolculuğuna bu aşk, sevda ile çıktık. Onun için 30 Mart yerel seçimlerinin startını buradan, Sivas'tan veriyorum.
Sivas'tan başlıyor olmamızın bir başka, önemli sebebi var. 1919 yılının Eylül ayında Sivas'ta Gazi Mustafa Kemal, Sivas Kongresi'ni topladı, o kongre Kurtuluş Savaşımızın yolunu açtığı kadar, Cumhuriyetimizin de adeta istikbalini, geleceğin şekillendirdi."
-"Kimse bu ülkede yeni bir devlet, böyle bir anlayış içerisine girmesin"
AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, Sivas Kongresi'nde "milli sınırlar içinde vatan bölünmez bir bütündür, parçalanamaz. Her türlü yabancı işgal ve müdahalesine karşı millet kendisini topyekun savunacak ve direnecektir. Manda ve himaye kabul edilemez" dendiğini hatırlatarak, "1919'da Sivas'ta Kurtuluş Savaşımızın ve Cumhuriyetimizin temeli atıldı, manifestosu yazıldı, ufukları çizildi. Bugün 30 Mart seçimlerinin startını Sivas'ta verirken 95 yıl sonra bizler de o ilkeleri, o kararları, o idealleri buradan tekrar ediyoruz" dedi.
Erdoğan, şöyle devam etti:
"Sivas'tan yola çıkarken diyoruz ki milli sınırlar içerisinde 780 bin kilometrekare vatan topraklarında biz bir şey diyoruz; 'tek millet' diyoruz, 77 milyon tek millet. Tek bayrak diyoruz. Bizim bayrağımız rengiyle şehidimizin kanı, hilaliyle bağımsızlığımız ifadesi, yıldızıyla şehidimizin sembolü. Başka bir bayrağı bu ülkede dalgalandırmayız ve milli sınırlar içerisinde 'tek vatan' diyoruz, 780 bin kilometrekare tek vatan. Şair ne diyor? 'Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır/Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır' ve ne diyoruz; 'tek devlet Türkiye Cumhuriyeti devleti.' Kimse bu ülkede yeni bir devlet, böyle bir anlayış içerisine girmesin, bu anlayışın içerisine girenler karşılarında bizi bulurlar, bu milleti bulurlar.
95 yıl önce Sivas'ta söylediğimizi 95 yıl sonra bugün Sivas'ta bir kez daha tekrar ediyoruz. İçeriden ya da dışarıdan Türkiye üzerinde operasyon yapmak isteyenlere göğsümüzü siper eder, onlara hiç tereddüt etmeden gereken cevabı veririz. Ne düşmana, ne içerideki haine asla eyvallah etmez, bu ülkenin istiklalinden, bu ülkenin hürriyetinden asla ve asla taviz vermeyiz. Hiç kimse her ne vasıtayla olursa olsun Türkiye Cumhuriyetini teslim alma, demokrasiyi milli iradeyi teslim alma hevesine kapılmasın, bu millet iradesine uzanan o çirkin, o kirli eller asla bu ülkede hedefine ulaşamayacaktır. Bu aziz millet Türkiye'nin çıkarlarına, kazanımlarına, yeni ve büyük Türkiye hedefine uzanan her tuzağı bozacaktır. Milli iradeyi teslim alma hevesleri inşallah 30 Mart ve sonrasında kursaklarda kalacaktır. Onun için 30 Mart seçimleri yeniden bir istiklal mücadelesidir."
-"30 Mart'ta son manşeti siz atacaksınız"
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, 30 Mart seçimlerinde son sözü bir kez daha milletin söyleyeceğini, milletin iradesine sahip çıkacağını ifade ederek, "30 Mart'ta büyük Türkiye hedefine, birliğimize, kardeşliğimize bir kez daha sizler güç vereceksiniz. Siz buradasınız ve buradan 'evet' diyeceksiniz, 'mühür bizde, yetki bizde, kararı biz vereceğiz' diyeceksiniz. 30 Mart'ta son manşeti siz atacaksınız. Sevgili yiğidolar bu milli irade hırsızlarına, manşetle hükümet devirme heveslilerine, bu paralel yapıya, uluslararası odakların maşası haline gelen bu hain yapıya sizler 'dur' diyeceksiniz" diye konuştu.
"Yiğidoların şehri Sivas'tan soruyorum, öyle bir cevap verin diğer 80 vilayet sesinizi duysun, öyle bir cevap verin ki milli irade hırsızları titresin, öyle bir cevap verin ki tüm dünya demokrasi dersini Sivas'tan alsın. Milli iradeye sahip çıkıyor muyuz Sivas? Demokrasiye sahip çıkıyor muyuz Sivas? İstiklalimize, hürriyetimize sahip çıkıyor muyuz Sivas? Milletin partisi AK Parti'ye mührü vuruyor muyuz Sivas? Yanımızda mısın Sivas, bizimle misin Sivas? Kardeşliğe, birliğe, yeni Türkiye'ye 'evet' mi Sivas?" diye soran Erdoğan, vatandaşların hep bir ağızdan "evet" yanıtı üzerine de "Bu iş bitmiştir, Allah hepinizden razı olsun" dedi.
Başbakan Erdoğan, konuşması sırasında "paralel yapı cevabını alacak" diye kendisine seslenen vatandaşlara da "Onun adını anmaya gerek, onun zaten Sivas'ta esamesi var mı? Gerek yok" yanıtını verdi.
(Sürecek)
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER