ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mart 2014 Cumartesi 20:38

AK Parti'nin Antalya mitingi


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin, büyükşehir yasasına karşı çıktığını belirterek, "Anlamazlar bunlar. Belediyecilik nedir bunlar bilmez. Bunlara anlatana kadar, inanın deveye hendek atlattık" dedi.
Erdoğan, partisinin Antalya'da, Kepez Spor Salonu yanında düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap etti.
AK Parti Hükümeti döneminde Antalya'ya yapılan hizmetleri anımsatan, bugüne kadar Antalya'ya 14 milyar liralık yatırım yaptıklarını ifade eden Erdoğan, hükümetleri döneminde Antalya'ya gelen turist sayının 3 milyondan 12 milyona çıktığını ifade etti. Erdoğan, aynı dönemde Türkiye turizminde turist sayısının 13 milyondan 36 milyona ulaştığını kaydetti.
Siyasi istikrarın ekonomik gelişmeyi getirdiğine dikkati çeken Erdoğan, Türkiye'yi güvenilir bir ülke yaptıklarını vurguladı. 1990'lı yıllarda, terörün en çok turizmi vurduğunu hatırlatan Erdoğan, bu durumun özellikle Antalya'yı etkilediğini belirtti. Hükümete geldiklerinde Antalya Havalimanı'nın yolculara cevap veremeyecek durumda olduğunu anlatan Erdoğan, Antalya Havalimanı'nı bugünki haline getirerek sorunu çözdüklerini dile getirdi.
"İş bilenin, kılıç kuşananın" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:
"Türkiye'de 26 havalimanı vardı şimdi 52 havalimanı var. Bütün bunların yanında turizmde KDV'yi biz düşürdük. Tanıtım bütçesini biz artırdık. Bu arada Gazi Paşa Havalimanı'nı açtık. Alanya bölünmüş yolunu biz yaptık, bitirdik. Alanya'dan, Manavgat'tan Kemer'e, Kumluca'ya, Kaş'a kadar... İçeride Korkuteli, Elmalı bölünmüş yollarını, şu muhteşem Kemer tünellerini biz yaptık.
Yolsuzluğun olduğu bir Türkiye'de, soruyorum Allah aşkına, 79 senede 6 bin kilometre yol yapıldı, biz 11 senede 17 bin kilometre bölünmüş yol yaptık. Farkımız bu. Bu arada 122 tane tünel yaptık. Dağları deldik dağları. Çünkü Ferhat olursan delersin, Şirin'e aşık ya. Millet Şirin biz Ferhat. Dağları dele dele biz bu yolları yaptık.
Antalya'nın turizmcilerine, çalışanlarına sesleniyorum; Antalya turizminin önünde şimdi 2016 Expo var. Bu Expo 2016 Antalya'ya nasıl geldi. Durup dururken mi geldi? Bu konuyu ilk gündeme getiren sağolsun milletvekili arkadaşlarım oldu. Sahip çıkan yine biz olduk. Hükümet olarak gerekli garantileri verdik. Neredesin sen Belediye Başkanı? Sen ne yapıyorsun? Nal topluyor nal. Onun böyle bir derdi yok ki. Kanunu çıkardık. İnşallah Expo ile Antalya turizmi yeni bir cazibe merkezi daha kazanmış olacak. İşte bu CHP zihniyeti ile burada bunlar olmaz.
12 yılda Antalya da payına düşen yatırımları, destekleri aldı. 1851 yılından beri çok sayıda ülkenin katılımı ile gerçekleşen dünyanın en büyük sergi etkinliği olan Expo'yu, 2016'da inşallah Antalya'da gerçekleştiriyoruz. 2016 Expo Antalya, 112 hektarlık alanda düzenlenecek ve nisan-ekim ayları arasında 6 ay boyunca açık kalacak. Botanik Expo, Antalya'nın yanında çevre illere, ülke genelindeki turizm ve ticaretin gelişmesine de büyük katkı sağlayacak. Bu sergi vesilesiyle dünyanın her yerinden insanlar Antalya'ya akın edecekler."

-"CHP zihniyetinde yapmak yok"
Erdoğan, Antalya'ya bin yatak kapasiteli, toplamda 6 hastaneden oluşan şehir hastanesi yapacaklarını bildirdi. Erdoğan, kamu-özel ortaklığı ile yapılacak şehir hastanesinin toplam proje bedelinin 430 milyon lira olduğunu belirtti.
Antalya için diğer bir müjdesinin de 250 derslikli, yaklaşık 280 bin metrekare alan üzerinde kurulacak eğitim kampüsü olduğunu belirten Erdoğan, buranın spor salonları, yüzme havuzları, kütüphaneler, konferans salonları, bilim merkezi, kreşler ve ana okuluyla çocukların her türlü ihtiyacını karşılayacağını ifade etti.
Antalya'da, UEFA kriterlerinde bir stat yapacaklarını da bildiren Erdoğan, "Aslında bu, Menderes Bey'in belediye başkanlığı dönemindeki adımıydı. Ama bu beyefendi geldi, bunun önünü kesti ve bu işi yaptırtmadı. Bunlar yıkmak için var, yapmak için yok. Karayolları ve Menderes Beyin belediye başkanlığından sonra yapılmış bir alt geçit, üst geçit var mı? Şehir içindeki raylı sistem, inşa edilirken biraz esnafı üzmüş olabilir. Ama şu anda o raylı sistemden benim Antalyalı kardeşlerim en güzel şekilde istifade ediyor mu? Bunlar yapmaz. Bu CHP zihniyetinde yapmak yok" diye konuştu.
Erdoğan, CHP'nin İstanbul'da yapılan birinci ve ikinci köprüye karşı çıktığını, şimdi Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne de karşı çıktıklarını belirterek, "İsteseler de istemeseler de yapıyoruz ve yapacağız. Marmaray'ı yaptık. İyi ki Marmaray'ı görmediler. 62 metre denizin derinliğinden gidiyor ya. Görmediler, biz bu arada Marmaray'ı bitirdik. Geçenlerde iki gün ağır bir sis oldu İstanbul'da. Marmaray'da günde 300 bin kişi geçti. Ne kadar hayırlı bir iş olmuş" dedi. Erdoğan, yine denizin altından, araçlar için ikinci bir tüp geçit yapacaklarını belirtti.
İstanbul'a yapılan havalimanının 46 milyon dolara mal olacağını kaydeden Erdoğan, dünyanın ilk üçü içinde olacak havalimanının 2017 yılında bitirileceğini söyledi.

-"2B meselesini çözdük"
Başbakan Erdoğan, Antalya'da 33 bin seyirci kapasiteli stadyumun yapımının 2015 yılında tamamlanacağını, Antalya'yı, spor turizminin de başkenti haline getirecek büyük projeleri yakında hizmete sunacaklarını söyledi.
Erdoğan, Antalya'da, toplam maliyeti 30 milyon lira olan 3 bin seyirci kapasiteli tam olimpik yüzme havuzunun altyapı çalışmalarının devam ettiğini belirtti.
Eğitimde atılan adımlara da değinen Erdoğan, çocukların ücretsiz ders kitaplarını almaya devam ettiğini, üniversitede verilen 45 liralık bursları 300 liraya çıkardıklarını, Kredi Yurtlar'da beslenme yardımıyla birlikte 500 liraya çıkardıklarını kaydetti.
AK Parti Hükümeti'nden önce sağlıkta da çile çekildiğini kaydeden Erdoğan, "Bu genel müdür var ya. SSK'nın Genel Müdürüydü. Hastanelerde o kuyrukta beklediğimiz günleri hatırlıyorsunuz değil mi? Doktorun verdiği ilaçları alamıyorduk. CHP'nin böyle şeyleri yok. Merkezi yönetimde yaptıklarımızı yerel yönetimlerle birleştirelim ve Antalya'yı layık olduğu yere ulaştıralım diyoruz.
Kepez Belediyesi AK Partili diye, Kepez Belediyesinde yapması gereken görevleri yapmadı bu adam. Kepez'de büyükşehir belediyesinin ana arterlerini asfaltlaması, kanalizasyonu yapması gerekir. Bir parça asfaltı dahi Kepez'de yok. Böyle bir büyükşehir olabilir mi?
Ben büyükşehir belediye başkanlığından geliyorum. İstanbul'da CHP'den almıştım belediyeyi. 2,5 milyar dolar borçla almıştım. Bunun, 1,3 milyar dolarını ödedim. Yaptığımız yatırımlarla pırıl pırıl bir İstanbul, hava kirliliği olmayan bir İstanbul.... Suyu yoktu, dağları deldik 180 kilometreden İstanbul'a su getirdik. O günden bugüne İstanbullu, İstanbul'u başka bir partiye vermedi. Hep bizim zihniyetimiz orada iktidar oldu. İnşallah Antalya 30 Mart'ta bu fetret devrini aşacak, yeniden AK Parti ile yoluna, 'durmak yok yola devam' diyecek."
Antalya'da balıkçı barınağı projesini hayata geçirdiklerini, 586 balıkçı teknesine hizmet verecek balıkçı barınağının inşasının sürdüğünü ifade etti.
Göreve geldiklerinde Antalya'daki ulaşım sıkıntısını gidermek için çalışma yaptıklarını anımsatan Erdoğan, 195 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 504 kilometreye ulaştırdıklarını söyledi. Erdoğan, Antalya'da 6 bin kilometreye yakın asfalt yol çalışması yaptıklarını belirtti.
Erdoğan, Antalya'daki iki uluslararası havalimanının, son 12 yılda yaptıkları yatırımlarla artık daha fazla yolcuya hizmet verdiğini, Antalya Havalimanı'nda 2003 yılında 10 milyon 371 bin olan yolcu trafiğinin, bugün 25 milyonu aştığını vurguladı.
Başbakan Erdoğan, Gazi Paşa Havalimanı'nı daha da büyüteceklerini, yıllık 500 bin olan yolcu kapasitesini 1,5 milyona çıkaracaklarını söyledi.
İçme suyu ve sulama projelerine de değilen Erdoğan, şöyle devam etti:
"2009 yılında hizmete aldığımız Dim Barajı ile hem enerji üretiyoruz hem içme suyu sağlıyoruz. Karacaören 2 Barajı isale hattı ile Antalya'nın 2045 yılına kadar içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacını karşılayacak. Alanya'nın 2045 yılına kadar içme suyu ihtiyacını karşılayacak isale hattı çalışmalarımız süratle devam ediyor. Gökçeler Barajı ile de hem enerji üreteceğiz hem 10 yerleşim yerinin içme suyu ihtiyacını karşılayacağız. Bu arada Gazi Paşa Ovası'nı da sulayacağız. Manavagat Ovası'nı sulayacak Naras Barajı inşaatında da sona geliyoruz. 12 yılda Antalya'da 33 dereyi ıslah ettik. 8 dere ıslahı devam ediyor. Aksu Çayı'nın 70 kilometrelik bölümünde dere ıslahına başladık. Antalya'nın kanayan yarası olan 2B meselesini, CHP'nin bütün engellemelerine rağmen çözüme kavuşturduk."
Her zaman çiftçinin yanında olduklarını anlatan Erdoğan, kendi hükümetlerinden önce Ziraat Bankasının çiftçiye yüzde 59, esnafa yüzde 46 oranında faizle kredi verdiğini anımsatarak, şimdi çiftçinin, esnafın yüzde 5 faizle kredi alabildiğini söyledi.
Erdoğan, Antalya'da kültür ve turizmde 433 milyon, ulaştırma ve haberleşmede 2,5 milyar, eğitimde 1,5 milyar, toplu konutta 628 milyar, aile ve sosyal politikalarda 660 milyon, tarım ve hayvancılıkta 488 milyon, sağlıkta 459 milyon ve enerjide 614 milyon liralık yatırım yaptıklarını bildirdi.

-"İnanın deveye hendek atlattık"
Antalya'nın bir kararın arifesinde olduğunu belirten Erdoğan, "Bu karar inşallah kaldığımız yerden yolumuza devam edeceğimiz kararıdır" dedi.
Erdoğan, kendisini dinleyen vatandaşların gönderdiği bir notu okudu. Erdoğan, "Sayın Baykal'ın damadı ile ilgili bir konuyu arkadaşlar bize ilettiler. Arkadaşlar, 'Kıdem tazminatlarımızı vermiyorlar. Şirketi boşaltıyorlar. Kaçıp gidecekler, bize yardım edin' diyorlar. Ve 20 trilyon (20 milyon) gibi bir rakamdan bahsediyorlar. Biz bunu inceletelim, ona göre de yapılacak ne varsa onu yapmaya çalışalım" dedi.
Erdoğan, konuşmasının sonunda, AK Parti'nin Antalya Büşükşehir Belediye Başkanı Adayı Menderes Türel ile birlikte partililer seslenerek, "İşinin, Antalya'nın sevdalısı olan Türel kardeşimle yeni bir dönemi Antalya'da başlatalım diyorum. İlçelerle beraber büyükşehir Antalya. CHP, bu büyükşehir yasasına bile karşı çıktı. Anlamazlar bunlar. Belediyecilik nedir bunlar bilmez. Bunlara anlatana kadar, inanın deveye hendek atlattık. Biz bir modern Antalya meydana getireceğiz. Antalya bu seçimde eser siyasetine, hizmet siyasetine oy verecek" dedi.

-Notlar
AK Parti'nin, Antalya'da, Kepez Spor Salonu yanında düzenlediği miting, hükümetin son 12 yılda yaptığı yatırım ve hizmetlerle ilgili slayt gösterimiyle başladı.
AK Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Menderes Türel ile ilçe belediye başkan adaylarının halka takdim edildiği törende, Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile platforma çıkarak, partisinin seçim müziği eşliğinde halkı "Rabia" işareti yaparak selamladı.
Başbakan Erdoğan'ın yaklaşık bir saat süren konuşması, sık sık "Türkiye seninle gurur duyuyor", "Recep Tayyip Erdoğan" sloganlarıyla kesildi. Erdoğan, konuşmasının ardından, eşi Emine Erdoğan ile vatandaşlara karanfil dağıttı.
Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit, eski Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, AK Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Menderes Türel ile halkı selamladıktan sonra miting alanından ayrıldı.
Miting alanında, "Antalya'nın Mor Üzümü, Severler Boyu Uzunu, Antalya Seni Seviyor Uzun Adam", "İyi Olan Kazansın; CHP Kumsal Partisi, AK Parti Milletin Partisi, MHP Püskevit Partisi", "Siyasetin Tek Limanı Ahlaktır", "Millet Bitti Demeden Bu Dava Bitmez", "Nene Hatunların Halime Çavuşların Soyundanız, Büyük Ustayla İstiklal Mücadelesinde Sonuna Kadar Varız" yazılı pankartlar dikkati çekti.
(Bitti)

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER