ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mart 2014 Cumartesi 16:30

AK Parti'nin Adana mitingi


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "30 Mart, Ergenekon'un da Pensilvanya yönetimindeki yeni Ergenekon'un da umudunu tamamen yitireceği tarih olacaktır. Son çeteyi de tasfiye ederek, prangalardan zincirlerden kurtularak aydınlık geleceği birlikte inşa edeceğiz" dedi.
Erdoğan, partisince İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde, her zaman vatanseverlikleri, yatırımları ve kardeşlikleriyle milletin yanında olduklarını, olmaya da devam edeceklerini, 77 milyona aynı nazarla bakmanın neticesini hep aldıklarını söyledi.
Adana'nın İstiklal Savaşı'nda destan yazdığını hatırlatan Erdoğan, "Şimdi Adana bu istiklal mücadelesine var mısın" diye sordu.
Mitinge katılan anne ve babalara seslenen Erdoğan, açık konuşmayı sevdiğini, kapalı hesaplar içine girmediğini dile getirerek, şunları kaydetti:
"Bu Pensilvanya'nın, hiç siyaset yapmamış ya, hayatında hiç oy kullanmamış ya, geçen öyle bir şey de yaptı. Bundan sonra da kullanmayacakmış. Ama tabii gayet propagandist olarak iyi çalışıyorlar. Şimdi ben diyorum ki, yavrularınızı, yavrularımızı bunların dershanelerinden çekin alın. Buna var mıyız? Hiç tereddüt etmeyin. Özel okullarında varsa onları da çekin alın. Buna var mıyız? Devletin okulları bize yeter. Hafta sonlarında takviye kursları vereceğiz. Ücretsiz olarak, Milli Eğitim Bakanlığımız bu takviye kurslarını verecek. Tamam mı kardeşlerim. Bu mücadeleyi yürekli yapmalıyız. Bunların yayın organlarını kesinlikle evlerinize sokmayınız. Buradan beslendiler. Bunların bunun dersini alması lazım. Bu dersi bunlara en güzel şekilde vermeniz lazım."
Gaziantep ve Batman'da o coşkuyu gördüğünü, vatandaşların çocuklarını alacaklarını söylediğini anlatan Erdoğan, yurtlardan atılan öğrencileri Kredi Yurtlar Kurumunun yurtlarında, yer olmaması durumunda devletin sosyal tesislerinde misafir edeceklerini bildirdi.
Erdoğan, "Orada da yer yoksa talimatımız var. Gençlik ve Spor Bakanlığına. Gerekirse otellerde misafir edeceğiz. Ve bu yılı bu şekilde atlatacağız. Çünkü Türkiye Cumhuriyetine devletine karşı bu isyanı yapanlara en büyük dersi biz vereceğiz. Bundan hiç endişeniz olmasın. Bunlar Türkiye Cumhuriyeti devletinden güçlü değiller. Bu dersi alacaklar. Onun için el ele vereceğiz" diye konuştu.
-"Bu oyunu, oyunla bozacaksın"
Dershanelere ilişkin düzenlemeyi içeren yasayı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayladığını, CHP'nin yasanın iptali için Anayasa Mahkemesine başvurduğunu anımsatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Nasıl beraber çalışıyorlar görüyor musunuz? Avukatlığını ya o yapıyor, ya o. Medya destek veriyor. Belli holdingler. Geçenlerde baktım, bu Beymen var ya Beymen, bütün dükkanlarını seferber ediyormuş İstanbul'daki bütün o malum eylemlerin olduğu gün, kapıları açıkmış, telefonlar şunlar bunlar. İsmini anmayacaktım ama anmak zorundayım, bize karşı böyle bir mücadele yapan... Aklı başında olan bir iş adamı kalkıp da bir iktidara karşı sokakları tahrik edenlerin, sokakları terörize edenlerin yanında yer alır mı? Sen mi yer alıyorsun. O zaman bundan sonra karşınızda bizi bulacaksınız. Bunların mağazalarından da, AK Partiye gönül verenlere sesleniyorum, gidip alış veriş yapmayın. Tavrınızı koyun. Sivil direniş diyoruz değil mi? İşte bu sivil direniştir. Tavrınızı koyun. Neyin ne olduğunu bunların anlaması lazım. Oyun çok büyük Adana, sana karşı, Türkiye'ye karşı kurulmuş, Adana. Ama sen bu oyunu, oyunla bozacaksın. Ben buna inanıyorum. 30 Mart'ta sen bir kez daha istiklal destanı yazacaksın biliyorum Adana. Türkiye Cumhuriyeti devletine, milli güvenliğimize, bu ülkenin Başbakanı'na, bu ülkenin Cumhurbaşkanı'na, Genelkurmay Başkanı'na saldıranlara sen en güzel cevabı vereceksin."
-"Son çeteyi de tasfiye ederek aydınlık geleceği inşa edeceğiz"
Her zaman dayanışmanın, hoşgörünün yanında olduklarına dikkat çeken Erdoğan, muhalefet partilerinin belli illerden, bölgelerden dışarı çıkamadığını, kendilerinin ise 81 ili ve 77 milyonu bir ve bütün olarak kucakladığını, hiçbir zaman gerginliğin tarafı olmadıklarını ve olmayacaklarını söyledi. Erdoğan, "30 Mart siyasetin ve demokrasinin zafer günü olacak. 30 Mart Türkiye için devlet içine sızmış çetelerin artık tamamen kaybedeceği bir tarih olacak. 30 Mart Ergenekon'un da Pensilvanya yönetimindeki yeni Ergenekon'un da umudunu tamamen yitireceği tarih olacaktır. Son çeteyi de tasfiye ederek, zincirlerden prangalardan kurtularak, inşallah aydınlık geleceği hep birlikte inşa edeceğiz" diye konuştu.
Erdoğan, halkın bugüne kadar lafa değil icraata baktığını ve kendine hizmet eden AK Parti'ye destek verdiğini dile getirerek, MHP iktidarında çiftçinin, köylünün Ziraat Bankasından yüzde 59, esnafın Halk Bankasından yüzde 46 faizle aldığı kredinin şimdi yüzde 5 ile verildiğini hatırlattı.
-"Şimdi sıra yerel kalkınmada"
Adanalılardan 30 Mart'ta ideolojiye, kara propagandaya, yalana, iftiraya, takiyeye değil icraata, plana ve projeye bakmalarını rica eden Erdoğan, Adana'nın hükümet yatırımları ile yaşadığı değişimleri, yerel yönetimlerde de yaşamasını istediğini söyledi. Adana'da 12 yıldır tarımı, ticareti ve sanayi, Adanalı Ömer Çelik'i Kültür ve Turizm Bakanı yaparak turizmi güçlü şekilde desteklediklerini ifade etti.
"Şimdi sıra yerel kalkınmada. Bunu da 30 Mart'ta siz başlatacaksınız" diyen Erdoğan, Adana'yı geleceğe hazırladıklarını, 12 yılda 14,5 milyar yatırım yaptıklarını vurguladı.
Ders kitaplarının ücretsiz verildiğini, üniversite öğrencilerine verilen bursu 45 liradan beslenme yardımıyla birlikte 500 liraya çıkardıklarını anlatan Erdoğan, "Yolsuzlukların olduğu bir iktidar bunu yapabilir mi" diye sordu.
Adana'ya kamu-özel ortaklığı ile yapılacak bir eğitim kampüsü projesinin ağustosta temelinin atılacağını bildiren Erdoğan, kampüste 210 derslik, spor salonları, yüzme havuzu, kütüphane, konferans salonu, bilim merkezi, kreş ve anaokulu bulunacağını kaydetti.
(Sürecek)
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER