ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mart 2014 Cumartesi 16:07

AK Parti'nin Adana mitingi


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Allah'a hamd olsun 17 Aralık iyi ki oldu, 25 Aralık iyi ki oldu. Bunların bütün yüzleri, her şey ortaya çıktı. Şimdi bütün ekiplerimizle her şeyimizle biz de bunları izliyoruz, kovalıyoruz, gereğini de vakti geldiği anda yapacağız. Hiç bu işin affı yok çünkü biz bu ülkeyi sokakta bulmadık. Vandallara, sokak eylemlerine, kasetlere, montajlara bu ülkeyi teslim etmeyeceğiz" dedi.
Erdoğan, partisince İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, AK Parti iktidara geldiğinde 36 milyar dolar olan ihracatın 152 milyar dolara yükseldiğini, 230 milyar dolar olan milli gelirin 820 milyar dolara ulaştığını ifade etti.
"Yolsuzlukların olduğu bir iktidarda siz bunu yapabilir misiniz? Allah aşkına, MHP'lilere şunu söyleyin: '3,5 sene içerisinde siz Türkiye'de kaç kilometre bölünmüş yol yaptınız?' Sorun. Yapabildikleri hiçbir şey yok" diyen Erdoğan, Adana'da yerel yönetimde fetret dönemi yaşandığını, bu dönemi Adanalılarla beraber aşacaklarını söyledi.
AK Parti'nin siyasi Kürtçülük, Türkçülük, Arapçılık yapan bir parti olmadığına işaret eden Erdoğan, "Beni yaradan Allah, sizleri de yarattığı için sizi seviyoruz. Biz, 77 milyonun partisiyiz. Biz, 780 bin kilometrekarenin partisiyiz. Bizim farkımız bu. Bizde bölgesel milliyetçilik yok, etnik milliyetçilik yok, dinsel milliyetçilik yok, eser milliyetçiliği var" diye konuştu.
-"Bunlar çökecek, çökecek"
Yola çıkarken tek millet, tek bayrak, tek devlet, tek vatan dediklerini anımsatan Erdoğan, paralel yapıya, paralel devlete asla müsamaha olmadığını vurguladı. Erdoğan, şöyle devam etti:
"Bunlar çökecek, çökecek. Bunların inlerine giriyoruz, inlerine. Allah'a hamdolsun 17 Aralık iyi ki oldu, 25 Aralık iyi ki oldu. Bunların bütün yüzleri, her şey ortaya çıktı. Şimdi bütün ekiplerimizle her şeyimizle biz de bunları izliyoruz, kovalıyoruz, gereğini de vakti geldiği anda da yapacağız. Hiç bu işin affı yok çünkü biz bu ülkeyi sokakta bulmadık, vandallara, sokak eylemlerine, kasetlere, montajlara bu ülkeyi teslim etmeyeceğiz. Adana bunu iyi bilin. Sizlerden ben 30 Mart'ta bu oyunu bozmanızı istiyorum. Bu kirli ittifaka, bu şer ittifakına bir şamar vurmanızı istiyorum."
-"Şer zannedersiniz, hayır olur"
Adana'nın son 5 senede yerel yöneticilik adına hizmet görüp görmediğini soran Erdoğan, meydandakilerden "Hayır" yanıtı alınca "Bunlar bunu bilmez" dedi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini CHP'den devraldığını hatırlatan Erdoğan, o dönemde İstanbul'un 2,5 milyar dolar borcu olduğunu, çöp dağları, hava kirliliği ve susuzluk ile mücadele ettiğini anlattı. 2,5 milyar doları 1,2 milyar dolara düşürdüğünü, çöpü sorun olmaktan çıkardığını, su sorunun ve hava kirliliğinin ortadan kalktığını belirten Erdoğan, farklı bir İstanbul'un temellerini attıklarını söyledi. Belediye Başkanlığında 4,5 senesinin dolmasının ardından Ziya Gökalp'in şiirini okuduğu için Pınarhisar'a gönderildiğini anımsatan Erdoğan, "Ama iyi oldu, güzel oldu. Medrese-i Yusufiye'den AK Parti doğdu" dedi.
Erdoğan, 12 yıldır millete hizmet yolunda devam ettiklerini, her şey de bir hayır olduğunu belirterek, "Şer zannedersiniz, hayır olur. Hiç endişe etmeyin" diye konuştu.
-"Onların ölü yıkayıcısı dediği, bu ülkede başbakan oldu"
Geçmişte imam hatiplerin orta kısımlarının kapatıldığını, başörtülü kızların okullara, üniversiteye alınmadığını, imam hatiplilerin katsayı nedeniyle üniversiteye sokulmadığını hatırlatan Erdoğan, artık imam hatiplerin orta kısımlarının açıldığını, katsayının kalktığını, meslek liselilerin istediği üniversiteye girebildiğini, başörtülü kadınların devlet dairelerinde çalışabildiğini, ayrımcılığın ortadan kalktığını söyledi.
Erdoğan, "Sizlerden sadece bir şey istiyorum, çok çalışacaksınız, başaracaksınız ve ideal üniversitelere gireceksiniz, bunu istiyorum. Çünkü bunlar ne diyorlardı biliyor musunuz, benim imam hatipli kızlarıma? Diyorlardı ki 'Siz ancak ölü yıkayıcısı olursunuz.' Çünkü ben de imam hatip de okurken bana da aynı şeyi söylüyorlardı. Ne diyorlardı? 'Siz ölü yıkayıcısı mı olmaya geldiniz?' Ama onların ölü yıkayıcısı dediği, bu ülkede başbakan oldu. Şimdi başı örtülü, başı açık... Türkiye bölündü mü? Bütün kardeşlerim el ele mi, omuz omuza mı? Öyleyse neydi bu zulüm? Az mı zulmettiler? Said-i Nursi ne güzel söylüyor, 'Zalimler için yaşasın cehennem' diyor. Aynı şeyi söylüyoruz. Zalimler için yaşasın cehennem. Onları ancak cehennem paklar. Verecekler hesabını, alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste. Çıkacak, çıkacak."
-"Bu Pensilvanya'daki örgüt başının yönlendirmesiyle..."
Yerel seçime 15 gün kaldığına dikkat çeken Erdoğan, MHP'nin CHP ve BDP'den hiçbir farkı olmadığını, MHP'nin siyasi Türkçülük, BDP'nin ise siyasi Kürtçülük yaptığını söyledi. Erdoğan, "Kardeşim gel, Türk'ü de sev, Kürt'ü de sev, Arap'ı da sev, Gürcü'yü de sev, Laz'ı da sev, 77 milyonun partisi ol, bu ayrımcılığı niye yapıyorsun? Bak bizde böyle bir şey yok, bizim böyle bir derdimiz yok, bizde ayrımcılık yok. Yaradılanı yaradandan ötürü sevdik. O kadar" ifadelerini kullandı.
"Bu Pensilvanya'daki örgüt başının yönlendirmesiyle Türkiye'de kirli oyunlar oynandı, kirli ittifaklar yapıldı" ifadesini kullanan Erdoğan, bunlara yüz vermediklerini, sadece hizmet siyasetine devam ettiklerini dile getirdi.
"Görüyorsunuz, kasetler geliyor, kasetler gidiyor. Montajlar geliyor, montajlar gidiyor" diyen Erdoğan, CHP'nin birinci ve ikinci köprüye saldırdığını söyledi. Erdoğan, "Menderes'e nasıl saldırdıysalar aynen şimdi de bize saldırıyorlar" diye konuştu.
İstanbul Boğazı'na yapılacak üçüncü köprü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün inşaatının devam ettiğini, önümüzdeki yıl bitirilmesinin planlandığını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:
"Devletin cebinden bir kuruş çıkmıyor. Bunu yaptık. Buna dahi tahammül edemiyorlar. Türkiye'nin değil dünyanın en büyük 3 havalimanından bir tanesini yapıyoruz. Yılda 150 milyon kapasiteli. 46 milyar dolarlık bir yatırım. Buna dahi tahammül edemediler. Utanmadan sıkılmadan bu CHP, bu Pensilvanya'nın temsilcileri, yok bilmem ne havuzu, yolsuzluk havuzu diye bir şey uydurdular. Buradan burayı yapacak müteahhit firmaları zan altına sokmaya çalıştılar. Bunlar vatan hainidir. Niye? Bir kuruş vermeden bu havalimanı yapılacak. 20 yıl sonra da havalimanı devlete teslim edilecek. Buna da tahammül edemediler."
(Sürecek)
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER