ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 20:55

AK Parti'li Yıldız: Amacımız insan hakkı ihlallerinin olmadığı bir Türkiye


AK Parti Ağrı Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Mehmet Kerim Yıldız, amaçlarının insan hakkı ihlallerinin olmadığı bir Türkiye ve dünya oluşumuna katkı sağlamak olduğunu söyledi. Yıldız, TBMM’nin geride bıraktığı 24. Dönem 3. yasama yılında en fazla mesai yapan ihtisas komisyonunun, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu olduğunu belirtti. Yıldız, son bir yıl içerisinde 23’ü üst, 98’i ise alt komisyonlar olmak üzere toplam 121 toplantı yapan komisyonu 98 toplantı ile Plan ve Bütçe Komisyonu'nun izlediğini aktardı.

Mehmet Kerim Yıldız, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun 24. Dönem 1., 2. ve 3. yasama yıllarında yaptığı çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Komisyonun yaptığı çalışmaları rapor haline getirdiğini belirten Yıldız, "Komisyonumuzun gerçekleştirdiği incelemelerle insan haklarının gelişmesine önemli katkılar sağladığına inanıyoruz." dedi.

Komisyona, insan hakkı ihlallerinin olmadığı bir Türkiye meydana getirebilmek ve bu hedef için insan haklarına ilişkin uygulamaları gözetlemek ve denetlemek, gelişmeleri izlemek ve kamuoyunda bu bilincin oluşmasını sağlamak vizyonunun yüklendiğini hatırlatan Yıldız, amaçlarının insan hakkı ihlallerinin olmadığı bir Türkiye ve dünya oluşumuna katkı sağlamak olduğunu anlattı.

Yıldız, "Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu; mevcut yasama döneminde; ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde incelemelerde bulunmak üzere kurulan alt komisyon, kadına ve aile bireylerine yönelik şiddetin incelenmesi amacıyla kurulan alt komisyon, terör ve şiddet olayları kapsamında yaşam hakkı ihlallerinin incelenmesi amacıyla kurulan alt komisyon, Türkiye'de bulunan, mülteciler, sığınmacılar ve yasadışı göçmenlerin sorunlarının incelenmesi amacıyla kurulan alt komisyon, Şırnak ili Uludere ilçesi Irak sınırında yapılan hava harekâtı sonucu meydana gelen ölüm olaylarını incelemek üzere kurulan alt komisyon, engelli haklarını ve engelli bireylerin karşılaştıkları hak ihlallerini araştırmak amacıyla kurulan alt komisyon, Tunceli ili Hozat ilçesindeki fişleme iddialarının araştırılmasına ilişkin kurulan alt komisyon ve mağdur hakları alt komisyonu olmak üzere 8 ayrı alt komisyon kurdu." bilgisini verdi.

        Yıldız, "Ceza İnfaz Kurumu ve Tutukevleri Alt Komisyonu tarafından dönem boyunca incelenen toplam cezaevi sayısı 26’dır. Aynı alt komisyonca karakollar ve nezarethaneler de inceleme kapsamına alınmış olup, İzmir ilindeki dört polis merkezinde inceleme gerçekleştirilmiştir. 'Türkiye’de Bulunan Mülteciler, Sığınmacılar ve Yasadışı Göçmenlerin Sorunlarını İnceleme Alt Komisyonu' tarafından Suriyeli sığınmacılara yönelik çalışmalar yapılarak, 3 ayrı şehirde bulunan kamplar ziyaret edilmiştir. İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, 1990 yılında kurulduğundan beri ilk kez 'Türkiye İnsan Hakları Kurumu Kanunu Tasarısı'nı esas komisyon olarak görüşmüştü. TBMM İdari Teşkilat Yasası'nda, kendisine tasarı ve teklifleri görüşme yetkisi verilen İnsan Hakları Komisyonu, hak ihlalleriyle ilgilendiği 22 yılda ilk yasama çalışmasını yaptı. Son yasama yılında Tunceli’nin Hozat ilçesindeki fişleme iddialarını incelemek üzere kurulan alt komisyon ile engelli haklarını araştırmak üzere kurulan alt komisyonların çalışmaları henüz tamamlanmadı." şeklinde açıklamada bulundu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER