ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 12:37

AK Partili vekilin aracına Suriye kurşunu

AK Partili vekilin aracına Suriye kurşunu

Pazar tatilini geçirmek için ailesini yanına giden vekilin aracına Suriye'den gelen kurşun isabet etti.


AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdülkerim Gök'ün aracına, Suriye tarafından gelen mermi saptandı. 
Yoğun bir savaşın yaşandığı Suriye'deki olaylar Türkiye'yi etkilemeye devam ediyor. Bugüne kadar Suriye'den gelen ya da seken bomba ve kurşunlarla bazı vatandaşlarımız hayatını kaybetti veya yaralandı.

Bu kurşunlardan birisi ilk kez bir milletvekili aracına da isabet etti. AK Partili Gök, bazı temas ve ziyaretlerde bulunmak, sivil toplum örgütleriyle toplantı yapmak amacıyla geçen pazar günü memleketi Ceylanpınar'a gitti.

İlçenin sorunları ve yapılacak yatırımlarla ilgili Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenen toplantıya katılan Gök, merkezin kapısından içeri girerken, bir kaleşnikof mermisi aracının ön kaportasına isabet etti. Durumu fark eden partililer mermi çekirdeğini alarak Gök'e teslim etti. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı.
    
'KALEŞNİKOF SİLAHININ ÇEKİRDEĞİ'

    
Gök, olayla ilgili olarak sorularını yanıtladı. Hafta sonlarını genelde seçim bölgesi olan Şanlıurfa'da geçirdiğini belirten Gök, geçen hafta pazar günü de doğup büyüdüğü memleketi Ceylanpınar İlçesi'ne gittiğini ifade etti. Gök, AK Parti İlçe Yönetim Kurulu ile toplantı yaptıktan sonra, STK'lar ile toplantı yapacağı Halk Eğitim Merkezi'ne gittiğini kaydederek, ''Tam merkeze girerken bir ses duyduk ve bir arkadaşımız, 'sizin aracınıza geldi' diyerek, elindeki mermiyi bana verdi'' dedi.

Cebinden çıkardığı mermiyi gösteren Gök, ''Yanlış anlaşılmasın. Ben bunu haber olsun diye değil, hatıra olsun diye sakladım. Siz bunu oradan öğrendiniz. Haberin doğruluğu noktasında ben bu açıklamayı yapıyorum. Merminin çekirdeği şu anda elimde, bu kaleşnikof silahının çekirdeği'' diye konuştu.
    
''ZULME UĞRAYANIN YANINDA, ZULÜM YAPANIN KARŞISINDAYIZ''
    
Gök, zaman zaman bu tür olayların yaşandığını, Akçakale'de de meydana geldiğini ifade ederek şöyle konuştu:

'Biz orada halkımız ile birlikteyiz. Biz hep bölgede olacağız. Ailem, akrabalarım orada. Orada olmasalar dahi orada olacağım. Orada bizler ve ülkemiz açısından herhangi bir sıkıntı yok, olaya hakimiz. Vatandaşımız da 'biz burada iken siz yoksunuz' algısı içinde olmasın. Fırsat buldukça her hafta onlarla beraber oluyoruz. İnşallah dileriz ve umut ederiz ki bir an önce Suriye'deki bu zulüm son bulur. Kendi ülkesindeki kardeşini oğlunu, yakınını, insanını zulüm altında tutan bir iradenin bir an önce son bulmasını istiyoruz.

Suriye'deki kardeşlerimiz... Onlara kardeşimiz diyorum. 'İnananlar kardeştir' düsturuyla siyaset yapıyoruz. 609 milyon TL gibi bir rakam harcadık onları ağırlamak için. Uluslararası örgütlerden gelen rakam ise 30 milyon TL gibi cüzi bir rakam. Bölgede en fakir kişi dahil, Suriye'deki kardeşlerimize yardım etmek için elinden geleni yapıyor. Kiminin evinden bir kibrit çöpü... Herkes ekonomik gücüne göre yardım yapıyor. Tarihte babası aynı şeyi yaptı, şu anda kendisi aynı şeyi yapıyor. Hama'da, Humus'da, Halepçe'de katliamlar gerçekleştiren bir baba ve arkasından bir evlat.''

Gök, ''Başbakanımız ve partimizin yürüttüğü bu politika temelinde sizlere rahatlıkla diyoruz ki biz zulme uğrayanın yanında, zulüm yapanın karşısında siyaset belirliyoruz. Bizim şanlı tarihimiz bize bunu gerektiriyor'' dedi.
    
BİR KİŞİ DAHA BAŞINDAN VURULDU

Rasulayn'da muhalifler ile PYD güçleri arasındaki çatışmalar sırasında ateşlenen bir mermi sınırı aştı ve Ceylanpınar Kaymakamlığı'nın da bulunduğu 1002'inci Cadde üzerinde yürüyen 16 yaşındaki Casim Erdemir'in başına isabet etti.

Kanlar içerisinde yere yığılan ve caddede bulunanlar tarafından fark edilen Erdemir, Ceylanpınar Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Acil serviste müdahale edilen Erdemir'in tedavisinin sürdüğü bildirildi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER