ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 11:35

AK Partili Denemeç: "CHP kime karşı seferberlik yapıyor?"

AK Parti Ankara Milletvekili Reha Denemeç, CHP'nin alternatif Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını eleştirdi.


AK Parti Ankara Milletvekili Reha Denemeç, "CHP’ye soruyorum; kime karşı seferberlik yapıyorsunuz?" dedi. Yürüyüş sırasında göstericilerin üzerine gaz sıkılmasının hata olduğunu savunan Denemeç, "Bu bir hatadır, doğrudur. Ama bu hataya yol açanların da kendilerini değerlendirmesi lazım. Vatandaşlarımızın, bu hataya yol açanları da değerlendirmesi lazım." dedi.

TV 8’e konuşan Reha Denemeç, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. CHP'nin Cumhurbaşkanlığı Köşkü’ndeki resepsiyona katılmamasını eleştiren Denemeç, "Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde tören oluyor, Köşk’e çıkmamak da ne demek? Orada bulunan insan önemli değil, bizim o makama saygı duymamız lazım. Geçmiş dönemde bunu Baykal’da yapıyordu ama hala bu yanlış yapılıyor. Ana muhalefet partisi olarak bunu reddetmek demokrasiye yakışmıyor. Bu tür olayları siyasete alet etmemek lazım." diye konuştu.

Cumhuriyetin ortak payda olduğunu, ayrışma alanı olmadığını belirten Denemeç, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Cumhuriyet bizim kendi malımız. 2000’li yıllardayız artık Cumhuriyet öncesi dönemi hatırlayan kalmadı neredeyse. Cumhuriyet bizim öz sistemimiz oldu. Cumhuriyeti biz kurduk ayrışmasına girmek yanlış. Bugüne kadar Cumhuriyet Bayramı kutlamalarındaki tören anlayışı da yanlıştı. Sivil törenler olsun, halk içine girsin dedik kutlamalar için buna da ayrışma dediler. Devletin genlerine sinmiş bir sistemdir Cumhuriyet. Biber gazı sıkılması kadar ana muhalefetin oraya gelmeyeceğiz buraya gelmeyeceğiz demesi de yanlıştır."

Fikir ayrılıklarının olmasının normal, ayrışmanın ise hoş olmadığını ifade eden Denemeç, "Tabii ki fikir farklılıkları olacak, ama bu fikir farklılıklarının bu kadar ayrışması hoş değil. Türkiye bir normalleşme sürecine doğru gidiyor; ama hala bir fikir ayrılığının olduğu da bir gerçek. 10-15 sene önceki ortamda demokraside çok sıkıntılar vardı. Darbeler yaşandı demek ki demokraside ciddi sıkıntılar vardı. Normalleşme süreci kimilerine doğru gelmiyor; çünkü eskide kalmak istiyorlar. Dünya değişiyor, Türkiye de değişmek zorunda." dedi.

Türkiye’nin geleceği için hesaplı riskler aldıklarını dile getiren Denemeç, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Son 10 yılda Dünya değişti. Doğu bloğunun parçalanması ve Berlin duvarının yıkılması ile başlayan süreçten, Türkiye, 10-12 yıl sonra farklı bir dünya olduğunu fark etti ve bireysel bir politika izledi. Kişilikli bir politika üretmeye başladık. İnsanlar bunu anlamıyor belki eski hariciyeciler de bunu anlamıyor. Yeni Türkiye’yi anlayamayanlar yanlış analizler yapıyorlar. Türkiye’nin geleceği için hesaplı riskler almak lazım. Türkiye’nin geleceği için bunların yapılması lazım." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER