ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 17:53

AK Parti'den CHP'ye yargı eleştirisi


Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Adalet Bakanlığı'nın bütçesi görüşülüyor. Zaman zaman idam tartışmalarının yaşandığı komisyonda AK Partililer, CHP'li üyelere "Danıştay ve HSYK'yı arka bahçeniz haline getirdiniz." diye sataştı. CHP'liler ise "Asıl siz bu kurumları yandaş hale getirdiniz." diye karşılık verdi.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Adalet Bakanlığı'nın bütçesi görüşülüyor. AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, cezaevlerindeki tutuklu gazetecileri hatırlatarak, bazı tutukluların gazeteci kılıklı olduğunu söyledi. Bunun üzerine CHP'liler araya girerek, AK Partili Şahin'in sözünü geri almasını istedi. Ancak Şahin, "Sizi sonuna kadar dinledik, tahammül ettik. Siz de tahammül edeceksiniz ve dinleyeceksiniz." dedi. Bu sözler üzerine AK Partili ve CHP'li komisyon üyeleri arasında sözlü sert tartışmalar yaşandı.

CHP'li üyeler, "Siz adaletten bahsedemezsiniz" ifadesini kullandı. AK Partililer ise "Danıştay ve HSYK'yı arka bahçeniz haline getirdiniz." karşılığını verdi. CHP'liler de "Asıl siz bu kurumları yandaş hale getirdiniz." diyerek tepki gösterdi.

Öte yandan MHP'li vekiller anadilde savunma hakkıyla ilgili düzenlemeyi eleştirdi. "Sayın Bakan siz bölücüsünüz. Hükümetin yaptığı ayrımcılık, ayrışmadır bu çalışma." ifadelerini kullandı. Bu sözler AK Parti'li komisyon üyelerini kızdırdı. AK Partililer "Uçakla getirdiğinizde neden gereğini yapmadınız?" dedi.

Bazı komisyon üyeleri, cezaevlerindeki koşulların iyi olmadığına yönelik açıklamalarda bulundu, sağlık sorunu yaşayan tutuklu ve hükümlülere yönelik Adalet Bakanlığı'nın yeni bir düzenleme yapmasını istedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER