ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 12:17

AK Parti'den başkanlık sistemi kitapçığı


AK Parti, vatandaşların dünyadaki yönetim sistemleri hakkında doğru bilgi edinebilmesi için "karşılaştırmalı" başkanlık sistemi kitapçığı hazırlıyor.
     TBMM'de yeni anayasa için siyasi parti grupları arasında görüşmeler devam ederken, AK Parti yönetimi, başkanlık sistemini halka anlatma çalışmalarına hız verdi.
     Tüm illerde "Türkiye Başkanlık Sistemini Konuşuyor" konferansları düzenleyen, 60 bin adet "Türkiye Başkanlık Sistemini Tartışıyor" kitapçığı bastıran AK Parti, yeni bir proje daha hazırladı.
     Proje kapsamında hazırlanacak kitapçıkta, 10 ülkedeki farklı yönetim modelleri incelenecek.
     Öncekinden farklı bir yöntem izlenerek hazırlanacak kitapçıkta, yönetim sistemleri "karşılaştırmalı" olarak ele alınacak. Kitapçıkta, "başkanlık sistemi ile kuvvetler ayrılığı ortadan kalkar mı", "başkanlık sistemi demokrasiyle çelişir mi" gibi 20 farklı soru ve cevapları yer alacak. Karşılaştırmalı kitapçık, 10 akademisyen tarafından hazırlanacak.
    
     -"Muhalefet, mevcut sistemin tartışılmasını önlemeye çalışıyor"-
    
     AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Ar-Ge Başkanlığınca yürütülen projeyi, AA muhabirine değerlendirdi.
     Türkiye'deki mevcut parlamenter sistemin pek çok eksik ve yanlış tarafları bulunduğunu ifade eden Soylu, "Muhalefet partileri, başkanlık sistemine karşı çıkıyormuş gibi yaparken, Türkiye'de işlemekte olan bu sistemin tartışılmasını önlemeye çalışıyorlar. Mevcut sistemin açıklarının görünmesinden rahatsız" dedi.
     Soylu, "Kitapçıkta, ABD'deki başkanlık sisteminin yanı sıra Rusya, İngiltere, Almanya, Fransa'daki siyasi sistemleri, Güney Amerika ülkelerindeki başkanlık sistemi uygulamalarını, yani dünyanın değişik yerlerindeki başkanlık, yarı başkanlık ve parlamenter demokrasi uygulamalarını Türkiye'deki parlamenter demokrasi uygulamasıyla karşılaştırmalı olarak ele alacağız" diye konuştu.
     Kitapçığın tamamlanmasıyla AK Parti teşkilatlarına dağıtılacağını belirten Soylu, "Halkımızın, başkanlık sistemi tartışması hakkında sağlıklı bilgi sahibi olmasını amaçlıyoruz. Türkiye'deki hükümet sistemini gelişmiş ülkelerdeki hükümet sistemleriyle karşılaştırabilsin istiyoruz. Amacımız, teşkilatlarımız vasıtasıyla milletimizi bilinçlendirmektir" dedi.
     Kitapçık, ilk etapta 60 bin adet bastırılacak.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER