ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ekim 2013 Pazar 14:57

AK Parti'de temayül yoklaması


AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, "11 Kasım'dan itibaren 29 Kasım'a kadar başta büyükşehir belediyesi olmak üzere birçok ilimizde belediye başkan adayları muhtemelen belirlenmiş olacak" dedi.
Canikli, partisinin Konya İl Başkanlığınca Selçuklu Belediyesi Uluslararası Kongre Merkezi ve Spor Salonu'nda gerçekleştirilen parti içi temayül yoklaması sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve ilçe belediye başkanlıklarıyla ilgili teşkilatlarının görüşünü almak için geldiğini söyledi.
AK Parti olarak yerel seçimlerde adaylarını merkez yoklaması yöntemiyle tespit edeceklerini belirten Canikli, "Aday belirlemesinde son derece kapsamlı bir süreç işletiliyor. Öncelikle kamuoyu anketleri yoluyla oy kullanacak vatandaşlarımızın kanaati tespit ediliyor. Bu süreç içerisinde kullanılan argümanlardan en önemlisi anket, yani kamuoyunun düşüncesi" diye konuştu.
Anketlerin genel merkez tarafından yapıldığını, gerekli görülen yerlerde de yapılmaya devam ettiğini dile getiren Canikli, temayül yoklamalarının süreç içerisindeki kriterlerden sadece birisi olduğunu ifade etti.
Adayların belirlenmesinde teşkilat mensuplarının görüşlerinin alındığını anlatan Canikli, şöyle devam etti:
"Arkadaşlarımız objektif bir şekilde kanaatlerini, düşüncelerini aktarıyor. Büyükşehirlerde veya ilçelerde eğer belediye başkanı AK Partili ise arkadaşlarımız tek tercih yapıyor. Burada tercih edecekleri ismin aday adayı olmasının bir önemi bulunmamakta. Gönlünden geçen herhangi bir ismi, bu kamu görevlisi de olabilir, aday adaylığını açıklamış ya da açıklamamış bir arkadaşımız da olabilir, gönüllerinden geçen bir ismi tercih edecekler. Belediye başkanlığı bizde olmayan ilçelerde ise iki tercih yapılıyor. Arkadaşlarımız belediye başkanı görmek istediği iki aday adayının ismini forma yazıyor. Şu anda bu süreci gerçekleştiriyoruz."
Partinin genel merkezinde Başbakan Erdoğan başkanlığında 10 kişiden oluşun bir komisyon oluşturulduğunu hatırlatan Canikli, bu komisyon tarafından öncelikle eski 16 büyükşehir belediyesinin değerlendirme sonuçlarının yapılacağını kaydetti. 9 Kasım'da kalan 14 büyükşehirin temayül yoklamalarının yapılacağını bildiren Canikli, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Kalan 51 ilin temayül yoklamaları 16-17 Kasım'da yapılacak. Komisyon ilk toplantısını 11 Kasım'da gerçekleştirecek ve öncelikle büyükşehirlerimizin belediye başkan adaylarını belirlemeye çalışacak. 11 Kasım'dan itibaren 29 Kasım'a kadar başta büyükşehir belediyeleri olmak üzere birçok ilimizde belediye başkan adayları muhtemelen belirlenmiş olacak. Bu süreç aralık ayına da sarkabilir. Aralık ayının ortalarına kadar önemli bir bölümünün belli olacağını söylemek mümkün."
"Bu bir ön seçim değil. Merkez yoklaması yöntemiyle adaylar belirlenecek. Temayül yoklamasının amacı, bu çalışmalar sırasında genel merkeze bir fikir vermek, yani teşkilat mensubu arkadaşlarımızın ne düşündüğünü belirlemek" diyen Canikli, bunların açıklanmayacağını, bilginin genel merkez için gerekli olduğunu ifade etti.
Açıklanmasının yanlış anlaşılmalara neden olabildiğini dile getiren Canikli, "Temayül yoklamaları sonucunda 'bu arkadaşlar mutlaka aday olacak' diye bir şey yok. Çünkü bu, komisyonumuzun dikkate alacağı kriterlerden biri" diye konuştu.
İl Başkanı Ahmet Sorgun ise Konya Büyükşehir Belediyesi için 2 bin 424, ilçe belediye başkanlıkları için de 4 bin 500 civarında teşkilat mensubunun kanaat bildireceğini söyledi.
Belediye başkan adaylarının belirlenmesinde 7 bine yakın teşkilat mensubunun temayül yoklamasında oy kullanacağını anlatan Sorgun, en liyakatli adayların belirlenmesi için gayret göstereceklerini belirtti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER