ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 17:22

AK Parti yeni anayasada kararlı


AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, yeni anayasa yapımı konusunda, ''Oybirliğiyle mutabakata varılan bir metin ortaya çıkmazsa, biz yine yolumuza devam ederiz. Taslakta bize en yakın görüşleri ortaya çıkan parti veya partilerle Anayasayı yapmak için çalışmalarımıza devam ederiz'' dedi.
    
Canikli, düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Yeni anayasa yazım çalışmalarını sürdüren TBMM Anayasa uzlaşma Komisyonu'nun kararlarını oybirliğiyle alması gerektiğini hatırlatan Canikli, ''Eğer oybirilğiyle mutabakata varılan bir metin ortaya çıkmazsa, biz yine yolumuza devam ederiz. Bu taslakta bize en yakın görüşleri ortaya çıkan parti veya partilerle yine Anayasa için çalışmalarımıza devam ederiz'' diye konuştu.
    
Ne kendilerinin ne de başka siyasi partinin tek başına Anayasa'yı yapma çoğunluğuna sahip olmadığına işaret eden Canikli, şöyle konuştu:
    
''AK Parti ile birlikte en az bir siyasi partinin değişikliğe onay vermesi gerekiyor. Sayın Başbakanımızın dikkat çektiği husus budur. Uzlaşma Komisyonu çalışmaları neticesinde her siyasi partinin görüşleri ortaya çıkacaktır. Hangi siyasi partinin hangi konuda, hangi siyasi partiyle ne kadar uzak ne kadar yakın olduğununu fotoğrafı da ortaya çıkacak. Bu fotoğrafa bakarak, buradan yola çıkacak bütün siyasi partilerin katılımıyla sağlanamayan bu adım veya bu teşebbüs, en yakın görüşlere sahip olan parti ve partilerle devam ettirilecektir. Başbakanımızın söylediği budur. Biz Anayasanın değiştirilmesi konusundaki kuvvetli siyasi irademizi koruyoruz. Bu milletimizin talebidir. Biz de samimiyetle Anayasanın sivil iradeyle ortaya çıkan Anayasa ile değiştirilmesini gerekli olduğuna inanıyoruz. Bu konudaki iradenin gücü noktasında herhangi bir problemimiz yoktur.''
    
Canikli, ''Bu fotoğrafın ortaya çıkması için bir takviminiz var mı-'' sorusuna, görüşmelerin tamamlanması, bütün konuların müzakere edilmesi, bütün siyasi partilerin görüşlerini ortaya koyması gerektiğini belirterek, ''Bu fotoğrafı herkes görebilmeli ki kimin ne kadar uzak,kimin ne kadar yakın olduğu ortaya çıkabilsin'' karşılığını verdi.
    
''Başkanlık istemi buna dahil mi-'' sorusuna Canikli, ''Bu bütün konuların için geçerli. Kanaatimizi, görüşümüzü ifade ettik, Komisyon'a da ifade edildi. En az bir siyasi partinin katkısıyla olabileceği hususu dikkate alındığında tek başımıza yapamayacağımıza göre, hiçbir siyasi partinin tek başına gerçekleştirme kabiliyetinde olmadığına göre bütün bunlar her zaman müzakere edilebilir. Eğer bir başka siyasi partiyle çalışacaksanız doğal olarak uzlaşma olması gerekir. Uzlaşma herkesin bulunduğu noktadan adım atması demektir. Herkes pozisyonunu korumaya devam ederse o zaman uzlaşma olmaz. B planında uzlaşma olacaksa, herkesin o uzlaşmaya katkı sağlaması ve bulunduğu yerden adım atması gerekir'' diye konuştu.
    
Canikli, ''Başkanlık sisteminde kimi yakın görüyorsunuz-'' sorusuna, bu konuda değerlendirme yapmanın doğru olmadığını dile getirerek, bu konuda ellerinde yeteri kadar veri olmadığını söyledi. Canikli, tüm görüşler ortaya çıkmadan değerlendirme yapmanın komisyon çalışmalarını olumsuz etkileyebileceğini kaydetti.
    
     ''Dokunulmazlık dosyalarıyla ilgili karar yok''
    
Bedelli askerlikle ilgili düzenlemenin bütçe görüşmeleri nedeniyle Aralık ayında değil, Ocak ayından itibaren ele alınabileceğini ifade eden Canikli, Bakanlık'ta bir çalışmanın da yapıldığını söyledi. AK Parti milletvekillerinin teklifinin kendilerine ulaştığını, bunu TBMM Başkanlığı'na sevkedileceğini belirten Canikli, ortak hükümler olması nedeniyle birleştirileceğini söyledi.
    
Canikli, dokunulmazlık dosyaları konusunda kriter tespit edilip edilmediği sorusuna karşılık, partinin bu konudaki düşüncesi ve yol haritasının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ortaya konulduğunu, bunda değişiklik olmadığını vurguladı.
    
''Meclis'in gündemi bütçe nedeniyle dolu. Bu konular muhtemelen Ocak ayında hareketlenecek ve hızlanacaktır'' diyen Canikli, bugün milletvekilleriyle yapılan toplantının mutat toplantılardan biri olduğunu kaydetti. Canikli, ''Dosyaların gündeme alınmasına ilişkin formül bulundu mu-'' sorusuna karşılık, şöyle konuştu:
    
''Kesin olan karar şu, kriter objektif olacak. 'Şu dosya gelsin, bu dosya gelmesin, şu kişinin dosyası gelsin, bu kişinin dosyası gelmesin' gibi sübjektif değerlendirmeler içerebilecek yaklaşım içinde kesinlikle olmayacağız. Bunu sağlayabilecek elimizde yeteri kadar done var. Bunlar konuşuluyor, tartışılıyor. Bir defa terör le bağlantılı suç kavramları olabilir; bunlar çeşitlendirilebilir, detaylandırılabilir, bir kaç suç isnadı birlikte değerlendirilebilir. İhtimal olarak söylüyorum, alınmış karar veya görüş yoktur. Bir de yolsuzlukla ilgili dosyalar gözden geçirilecek. Orada da kamu vicdanını da rahatsız eden suçlar söz konusu ise bunlar değerlendirme sonucunda gündeme gelebilecek. Ama bu konuda Hükümetimizin, partimizde alınmış bir kararı yoktur. İlgililer kafa yormaya devam ediyor.''
    
     ''Demirel'in açıklamaları garibime gitti''
    
Canikli, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüyle ilgili raporun sorulması üzerine, ''Resmi olarak açıklanmış rapor yok. Kamuoyunda yer alan bilgilerden yola çıkarak tartışmalar yapılıyor. O bilgiler doğruysa o konuda yargı mercine yol gösterici bir sonuç ortaya çıkmamış oluyor. Karar verecek olan yargıdır. Bundan sonraki süreçte ne olacağına yargı karar verecek'' dedi.
    
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in konuyla ilgili açıklamasının dikkatini çektiğini belirten Canikli, ''Sayın Demirel ısrarla 'hayır eceliyle ölmüştür' diyor. Nasıl zehirlenme veya başka bir nedenden dolayı öldüğünü söylemek için elde delil olması gerekiyorsa, aynı şekilde eceliye öldüğünü söylemek için de de hem uzman hem de elde yeteri kadar bilgi olması gerekiyor. Bu çok garibime gitmiştir ve dikkatimi çekmiştir. Demirel'in böyle açıklamayı yapacak elinde ne var merak ediyorum'' diye konuştu.
    
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER