ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 15:07

AK Parti TBMM Grup Toplantısı


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Dünyada MİT dediğiniz örgütler ya devlet başkanına ya başbakana bağlıdır. Bunun dışında bir başka yere bağlı değildir" dedi.
Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan Erdoğan, Meclis gündemindeki konulara değindi. Gündemlerindeki önemli yasaları çıkararak, Meclis'in hafta sonuna kadar yoğun şekilde çalıştıktan sonra tatil edileceğini belirten Erdoğan, gündemlerinde torba yasa teklifi, MİT, dershaneler ile Demokratikleşme Paketi'nin bulunduğunu anlattı.
Erdoğan, 1983 yılında müdahale döneminde hazırlanan MİT Yasası'nın artık dünya şartlarına uymadığını ifade ederek, şöyle konuştu:
"Kim ne derse desin MİT yasası, Amerika, Avrupa ve bütün buralardaki istihbarat örgütlerinin yasaları incelenerek, onlardan daha ağır değil, tam aksine onların aslında gerisinde olan bir düzenlemedir. Bunu da bilmenizi istiyorum. Bazıları böyle ileri geri yazıyor, 'Yok işte MİT şöyle, böyle oluyor, MİT Başbakan'a bağlı olur mu?' Dünyada nereye bağlı, bunu bir öğrenmek lazım. İstihbarat teşkilatları dünyada nereye bağlı? Bunlar nasıl siyasetçi, nasıl köşe yazarı? Bunlar hiçbir yere bakmadan, ileri geri yazıyor veya konuşuyorlar. Dünyada MİT dediğiniz örgütler ya devlet başkanına ya başbakana bağlıdır. Bunun dışında bir başka yere bağlı değildir. Tamamıyla bunların dışında ve bağımsız değildir. Bir devlet başbakanının, bir başbakanın MİT gibi bir örgütü olmayan devlet, devlet değildir. Böyle bir şey yok. Bunlar bu kadar cahil, bunlar bu kadar zavallı. Böyle bir şey olabilir mi? Büyük Türkiye'nin ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalıyoruz, onun için MİT'i güçlendirmemiz gerek. 2023 hedeflerimiz, geniş ufkumuz ve vizyonumuz çerçevesinde MİT Yasası'nı yeniden ele alıyor ve günün ihtiyaçlarını karşılar hale getiriyoruz."
Dershaneler ile ilgili düzenlemeye de işaret eden Erdoğan, "Milletin, gençlerimizin üzerine adeta karabasan gibi çöken sorunu inşallah ortadan kaldırıyoruz ve bununla ilgili adımı istedik ki seçim öncesinde atalım ve bu iş artık masamızın üzerinden kalksın. Çünkü bunun içinde de paralel yapının farklı hesapları vardı. Bu hesabın da bir an önce bozulması gerekiyordu. Onun için de bu adımı atıyor ve seçim öncesinde bunu bitiriyoruz. Demokratikleşme Paketi ile atılacak adımlarla seçim öncesinde ülkemize nefes aldıracak, ülkemizin yolunu, rotasını aydınlatacak adımlar atıyoruz. Bu çalışmaları tamamlar tamamlamaz da artık sahaya dağılıyor, illere dağılıyor yeni istiklal mücadelemizin sahadaki çalışmalarına başlıyoruz" dedi.
Hafta sonunda yedi ile gideceğini, bu illere giderken milletvekillerinin sadece günü birlik olarak illerine gelmesini isteyen Erdoğan, "Arkadaşlarımız ilinde mitingini yapacağımız gün ile gelsinler ama onun dışında Meclis çalışmalarına devam etsinler. Çünkü Meclis'te her zaman, her an toplantı yeter sayısı, karar yeter sayısıyla biz gümbür gümbür yerimizi almalıyız ki süratle bu işi hafta sonuna kadar bitirelim" diye konuştu.
Erdoğan, milletvekillerinin çok yoğun çalıştığını, gece gündüz çok büyük emek sarf ettiklerini, tüm saldırılara, şiddete ve hakaretlere göğüs gerdiklerini, hepsiyle mücadele ettiklerini ifade ederek, konuşmasını, "Demek ki bu çatının altında da herhalde yapı bu... Artık burada sonuna kadar katlanacağız. İnanıyorum ki aziz milletim sizlerden razıdır. Bizler de sizlerden razıyız. Allah hepinizden razı olsun. Rabbim emeklerinizi karşılıksız bırakmasın, zayi etmesin. 30 Mart'ta Türkiye'nin coşkusunu, sevincini, AK Parti'nin zaferini inşallah birlikte yaşayacağız. Allah yar ve yardımcımız olsun. Yolunuz, bahtınız açık olsun, şehirlerinize selamlarımı iletmenizi sizlerden rica ediyorum. Sağ olun, var olun, Allah'a emanet olun" diyerek tamamladı.

-Uzun süre ayakta alkışlandı

Başbakan Erdoğan, grup toplantısına saat 12.10'da geldi. Erdoğan, salonda bulunan izleyici ve milletvekilleri tarafından uzun süre ayakta alkışlanarak karşılandı. Localarda bulunan vatandaşlar, "dik dur eğilme, bu millet seninle" sloganı attı. Erdoğan, konuşmasına başlamak için alkış ve sloganların bitmesini bekledi. Erdoğan'ın konuşması boyunca da sık sık sloganlar atıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER