ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ekim 2013 Salı 14:06

AK Parti TBMM Grup Toplantısı


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Kim uğraşıyor MİT Müsteşarımızla? Dikkat edin. Bunlar çok önemli. İçeriden de uğraşanlar var, dışarıdan da uğraşanlar var. Biz memnun olduğumuz bürokratımıza, memnun olduğumuz teknokratımıza, kusura bakmasınlar sonuna kadar sahip çıkarız ve onun icaetini de birilerinden almayız. Bir şikayet varsa, değerlendiririz. O zaman da gereğini yaparız" dedi.
Partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan Erdoğan, demokratikleşme paketine değindi. Erdoğan, ''Açıkladığımız demokratikleşme paketinin yasama organı tarafından ele alınacağı bütün başlıkları, maddeleri toplu olarak, süratle Meclisimize gönderiyoruz. Demokratikleşme paketinin yasalarla adımı atılacak kısmını da süratle inşallah çıkarmakta kararlıyız'' diye konuştu.
Bakanlar Kurulu olarak yetkisinde olan askerliğin kısaltılmasına değinen Erdoğan, Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın dün Bakanlar Kurulu'nun ardından açıklamayı yaptığını hatırlattı.
Erdoğan, düzünlemeler yapılırken ilglii kurumların görüşlerinin alındığını, ancak nihai kararı Hükümet olarak kendilerinin verdiğine işaret ederek, şöyle konuştu:
''Askerle ilgili olanda da tabii ki TSK'nın da düşüncesini alırız, nihai kararı ise Bakanlar Kurulu olarak biz veririz. aynı şey diğer konularla ilgili de öyledir. Bu yargı ile ilgiliyse, yine ilgili bütün kurumların düşüncelerini alırız ama nihai kararı yine Hükümet olarak biz veriiz. Yani bunun üslubu, çalışma şekli budur. Fakat bunu kaşımaya, kurcalamaya çalışan demokrat göründüğü halde, demokrasi karşıtı tavırnlar içerisinde olan Türkiye'de bir siyaset anlayışı var. Bu siyaset anlayışını da görmemezlikten gelmek mümkün değildir. Yeri geldiği zaman, 'Siz yetkinizi birileriyle niye paylaştınız' diyenler çıkar. Onu bize söylemeyin, onu geçmişteki siyasilere söyleyin. Biz yetkimizi gayet iyi biliyoruz. Yetkimiz neyse bu yetkimizi de hukuk içerisinde en ideal şekilde kullanmanın gayreti içerisindeyiz.
Ama bütün bunlar yapılırken ülkemizde kurumlarımızı zan altında bırakmanın gayreti içine girenler de oluyor. İşte zaman geliyor bakıyorsunuz, MİT Müsteşarımız ile uğraşılıyor. Kim uğraşıyor MİT Müsteşarımızla? Dikkat edin. Bunlar çok önemli. İçeriden de uğraşanlar var, dışarıdan da uğraşanlar var. Biz memnun olduğumuz bürokratımıza, memnun olduğumuz teknokratımıza kusura bakmasınlar sonuna kadar sahip çıkarız ve onun icazetini de birilerinden almayız. Bir şikayet varsa, değerlendiririz. O zaman da gereğini yaparız. Aynı şekilde Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ile de son zamanda çok uğraşanlar var. Yok 'Genelkurmay Başkanı ilgilenmiyordu, yok takip etmiyordu.' İlgilenmediğini nereden biliyorsunuz? Muhatabı benim. Ha, bundan önce alıştığınız gibi sürekil olarak basın mensupları, şunlar, bunlar davet edilmek suretiyle onlarla icazet paylaşımı mı yapılacak? Bunu mu bekliyorsunuz? Biz Genelkurmay Başkanımız ile rutin olarak her hafta fevkalade bir şey olmadığı zaman tüm durumlar değerlendiririz, görüşürüz ve atılması gereken adımlar varsa, bu adımları da yine biz atarız. Ama kimse Silahlı Kuvvetlerimizi de aynı şekilde bir zan altına sokma gayretine lütfen girmesin. Buna da hakları yok. Bunlar ülkemize zarar verir. Aynı şey istihbarat örgütlerimiz için de böyledir. Kimse zan altında bırakmaya kalkmasın. Yıllarca bizler istihbarat örgütlerinin nasıl çalıştırıldığını bu ülkede biliyoruz. Ama artık böyle çalışan bir istihbarat teşkilatı yok. Bunu da bilmeleri lazım. Bunu da özellikle bilmelerini istiyorum. Onun için de, her şeye gece gündüz demeden 24 saat anlayışıyla çalışan bir anlayış vardır. Bu anlayışı gölgeleme gayretine girenler kaybederler, kazanmazlar. Onun için de kayıp da kazanç da ortadadır."

-''Devasa bir şehir hastanesi olacak"

Grup toplantısının hemen ardından Ankara'da önemli bir temel atma törenine katılacağını belirten Erdoğan, ikinci şehir hastanesinin startını vereceklerini söyledi. Etlik'te inşaa ediliecek hastanenin, müteaahit firmanın daha fazla zaman istediğini ancak 30 ayda bitirmesini istediklerini anlatan Erdoğan, ''Bu devasa bir şehir hastanesi olacak. Daha önce Adana'da, Ankara Bilkent'te temellerini attığımız şehir hastanelerinin bir yenisine daha başlamış olacağız'' dedi.
Erdoğan, yarın günübirlik ziyaret için Kosova'ya gideceklerini, önce bir Türk şirketi tarafından inşaa edilen Priştine Uluslararası Havaalanı'nın yeni terminal binasının açılışını Başbakan Haşim Taçi ile birlikte yapacaklarını, ardınan Taçi ile birlikte Prizren'e geçerek Türklerin yoğun olarak yaşadığı yerde halka hitap edeceklerini, ayrıca Prizren'de görev yapan taburu da ziyaret edeceklerini kaydetti. Erdoğan, Kosova'da akşam saatlerinde de Meclis Başkanı Krasniki ile görüşeceğini söyledi.
Cuma günü Genişletilmiş İl Başkanları toplantısı olacağını, Cumartesi ve Pazar günleri de Van'a giderek iki gün boyunca Van ve ilçelerinde toplu açılışlar gerçekleştirerek halkla kucaklaşma, bütünleşme imkanı bulacaklarını belirten Erdoğan, 29 Ekim Salı günü Cumhuriyet'in kuruluşunun 90. yıl kutlamalarını nerdeniyle grup toplantısını yapamayacaklarını kaydetti.

-"Aday belirleme süreci büyük hassasiyetle devam ediyor"

Erdoğan, 2014 yılı mahalli seçimleri için aday belirleme sürecinin büyük hassasiyetle devam ettiğini ifade ederek, 26-27 Ekim tarihlerini temayül yoklamalarına ayırdıklarını, 16 ayrı heyetin mevcut 16 büyükşehirde temayül yoklamalarını yaparak, teşlitaların eyilimlerini alacaklarını söyledi. "16 ilimizin milletvekilleri, temayül yoklamalarının doğal üyeleridir. Onlar da oylarını orada ayrıca kullanacaklar" diyen Erdoğan, 9 Kasım'da yeni 14 büyükşehir ve ilçelerinde temayül yoklamalarının yapılacağını, ardından 16-17 Kasım'da 51 il ve ilçelerinin temayüllerini yapıp 81 ilin yoklamalarını tamamlamış olacaklarını kaydetti.
Temayül yoklamalarının teşkilatta adeta ön yoklama gibi olduğunu belirten Erdoğan, "Biz ön yoklamayla biz neticeleri alıp gerekli olan yerlerde gerekirse kamuoyu araştırmalarını da yapma yoluna gideceğiz. Buralardan gelen neticeleri üst kurula getirecek, bunların değerlendirmelerini yapacağız. Teşkilatımız da bu çalışmaları yaparken, bu temayül yoklamaları nihai karar değildir, önemli seçeneklerden bir tanesidir. Teşkilatımızda bakan ve milletvekili arkadaşlarımızla, kadın ve gençlik kollarımızla istişare ederek en uygun adayları inşallah belirleyeceğiz. Bunları da kademe kademe açıklayacağız. Özellikle Kasım ayı başında yapacağımız Kızılcahamam İstişare toplantısı, mahalli seçimler öncesinde en geniş katılımlı ve en kapsamlı istişare toplantımız olacak. Aday kriterlerimizi orada tekrar ele alma, değerlendirme fırsatını bulacağız" diye konuştu.
(Sürecek)
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER