ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2012 Salı 14:14

AK Parti TBMM Grup Toplantısı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şehitlerin acısını, etkisiz hale getirilen terörist sayısıyla asla ölçmediklerini belirterek, ''Ana muhalefetin başı, 'gelin bu.


TBMM (A.A) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şehitlerin acısını, etkisiz hale getirilen terörist sayısıyla asla ölçmediklerini belirterek, ''Ana muhalefetin başı, 'gelin bu işi Meclis'te çözelim' diyor. Meclis'te çözme adına ne öneriyorsun, söyle- Senin önerdiğin Ulus'ta toparlanarak, Birinci Meclis'i işgale yönelmektir'' dedi.
     Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, önceki gün Şırnak'ta terör örgütü tarafından yapılan saldırıda bir polis memurunun şehit olduğunu söyledi.
     Polis memurunun ailesine, emniyet camiasına ve millete başsağlığı dileyen Erdoğan, yaralı polis memurlarına da geçmiş olsun dileğinde bulundu. Erdoğan, saldırıdan sonra yapılan operasyonlarda 8 teröristin etkisiz hale getirildiğini vurguladı.
     ''Silahlar bırakılsın'' denildiğini ifade eden Erdoğan, ''Nasıl bırakılacak- Sen geliyorsun benim, görevini ifa eden, nöbette olan polis memurumu roketatarla, şehrin içinde şehit edeceksin, Ee, 'operasyon yapılmasın.' Böyle bir mantık, anlayış olur mu- Benim Kürt kardeşimi de 'devlet operasyonlar yapıyor, biz de onun için KCK ile terör örgütü PKK ile bunu sürdürüyoruz...' Bu anlayışla sonuna kadar mücadele etmeye mecburuz'' dedi.
     Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:
     ''Biz şehitlerimizin acısını, etkisiz hale getirilen terörist sayısı ile asla ölçmüyoruz. Bizim amacımız terörü bitirerek, hiç bir güvenlik görevlimizin, evladımızın burnunun dahi kanamayacağı bir barış ve huzur ortamı tesis etmektir. Barış sadece bizim çabamızla, devletin güvenlik tedbirleriyle gerçekleşemez. Terörle mücadele ortak bir anlayışı, dayanışmayı, işbirliğini gerektiriyor. Terörle mücadele konusunda iktidarıyla, muhalefetiyle aynı yöne bakamazsak, aynı hedefe yönelemezsek başarıya ulaşmamız zorlaşır.
     Ana muhalefetin başı, 'gelin bu işi Meclis'te çözelim' diyor. Tamam Meclis'teyiz, gel çözelim. Meclis'te çözme adına ne öneriyorsun, söyle- Biz şu anda yürütmeyiz, elimizden geleni yapıyoruz. Sen Meclis'te çözme adına ne öneriyorsun bunu söyle- Senin önerdiğin Ulus'ta toparlanarak, Birinci Meclis'i işgale yönelmektir, yaptığın bu. Sen bunu yapıyorsun. Var mı teklifin- Yok. Hiç bir teklifin yok, 'Meclis'te çözelim' diyorsun. Meclis'te çözelim demekle bu iş çözülür mü- 'Bal bal' demekle ağız tatlanmaz, balı yiyerek ağız tatlanır. Varsa önerin, getir, bu işi çözelim. Ama yoksa, milleti aldatmanın da bir anlamı yok. Bütün sivil toplum kuruluşlarımız, vakıflarımız, derneklerimiz, kanaat önderlerimiz, her bir vatandaşımız bu süreçte yüreğini, tavrını ortaya koymalı, en azından duasıyla bu mücadeleye katkı sağlamalı. Vatanın ve milletin güvenliğini sağlamaktan başka bir şey yapmayan, askerimize, polisimize yönelen bu saldırıları, barış adını ağzından düşürmediği halde terörden başka bir iş bilmeyenlerin eseridir bu tablo.
     Burada tıpkı cumhuriyet adına, cumhuriyete kastedenler gibi, barış adına barışı katleden bir anlayış ile karşı karşıyayız. Terör örgütü ve onun güdümündeki kuruluşlar, dışarıda yaptıkları zulmü yeterli görmemiş olacaklar ki şimdi de cezaevlerine el attılar.''
    
     -''Onlara 'ölün' talimatı verdi''-
    
     Erdoğan, terör örgütünün bir kısım örgütsel ve siyasi taleplerle, cezaevlerindeki yandaşlarını ölüm orucuna yönlendirdiğini, adete onlara ''ölün'' talimatı verdiğini kaydetti.
     Ölüm oruçlarına gerekçe olarak ifade edilen konuların, cezaevi şartları ile uzaktan, yakından alakası olmadığını belirten Erdoğan, ''Birileri televizyonlarda çıkıp bu süreci ajite etmeye çalışıyor ama ben gerçekleri konuşmak durumundayım. Cezaevinde bulunan herkesin, hangi suçtan orada olursa olsun, canı, sağlığı, onuru devlete emanettir; KCK'ya değil, bölücü terör örgütüne değil, BDP'ye değil'' diye konuştu.
     Erdoğan, geçmişte cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin çok kötü şartlarda barındığını, buralarda çok kötü olayların yaşandığını bildiklerini ifade ederek, ''Cezaevinde yatmış, o iklimi, o şartları bilen bir Başbakan olarak, bu duruma kayıtsız kalmam mümkün değil'' dedi. Erdoğan, hükümete geldikleri günden beri cezaevlerindeki şartları düzeltmek için her türlü adımı attıklarını kaydederek, batıda, cezaevlerini izleyen kurum ve kuruluşların bu durumu her zaman takdir ettiklerini, aleyhte bir raporlarının olmadığını bildirdi.
     Öncelikle fiziki mekanları iyileştirdiklerinin altını çizen Erdoğan, ''Daha yeni Adalet Bakanımı gönderdim. Gittiler, kendileriyle görüşmeler yaptı, taleplerini öğrendi. Cezaevinden kaynaklanan her türlü şikayete, her türlü talebe daima duyarlı olduk'' ifadesini kullandı.
    
     -''Eşleri biraraya getirecek düzenleme''-
    
     Başbakan Erdoğan, gayri insani bir uygulama olan ana dilde görüşme yasağının bizzat kendisinin genelgesi ile kaldırıldığını hatırlatarak, şunları kaydetti:
     ''Ana dilde savunma ile ilgili çalışmaları da gündemine alan biz olduk. Tutuklu ve hükümlülere, yakınlarının ağır hastalığı veya ölümü halinde mazeret izni hakkı tanınmasını biz sağladık. Koşullu salıverme, bir yıl veya daha az süre gelen hükümlülerin denetimli serbestlik tedbiri yoluyla cezalarını tamamlayabilmelerini sağlayan düzenlemeyi biz getirdik. Bu uygulamanın başlamasıyla 17 bin 287 kişi cezaevlerinden tahliye edildi. İnancı gereği veya vejeteryanlık gibi özel durumu olan tutuklu ve hükümlülerin beslenmesi için gerekli tedbirlerin alınmasını biz sağladık. Hükümlü ve tutuklarının eşleriyle biraraya gelmelerine imkan tanıyan, çocuk hükümlülerin anne ve babalarıyla daha çok vakit geçirmelerini sağlayan düzenlemeleri yine biz yapıyoruz.
     Şimdi yeni bir hazırlığımız, eşlerin biraraya gelmesini sağlayacak düzenlemenin hazırlığı içindeyiz ki burada da belli süre aralığıyla 24 saat süreyle eşlerin birarada kalmasını sağlayacak çalışmaları da yine biz yapıyoruz. Bugüne kadar niçin bunları kimse aklına getiremedi- 'Mahkum ettin diye herşeyden bunu koparmanın anlamı yok' dedik. Bunu bir ay arayla mı yaparız, iki ay arayla mı yaparız ama yapacağız, onun hazırlığı içindeyiz. Bütün yasal altyapı tamam, inşallah Meclis'e geliyor. Bunu da Meclis'ten çıkartmak suretiyle, fiziki mekanları da süratle hazırlamak suretiyle bu adımı atacağız. İnsani olan budur, cezaevi şartlarını iyileştirmek budur.''
     (sürecek)
    
     Muhabir: Coşkun Ergül
     Yayıncı: Sefa Salantu

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER