ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 13:47

"AK Parti Kürtleri asimile etmeye çalışıyor"


Diyarbakır Bağımsız Milletvekili ve DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, Selçuklu ve Osmanlılardan bu yana Alevi ve Kürtlerin yok sayıldığını öne sürdü. Cumhuriyet döneminde de Alevilerin ve Kürtlerin asimile edilmeye çalışıldığını savunan Tuğluk, AK Parti’nin de Alevileri ve Kürtleri asimile etmeye çalıştığını ileri sürdü.

Demokratik Toplum Kongresi(DTK) tarafından düzenlenen 1. Alevi Konferası Cegerxwin Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Konferansa Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir, DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, Alevi yazar ve dedeleri katıldı. Açılış konuşmasını yapan Tuğluk, Cumhuriyet'ten bu yana Alevilerin eşit yurttaşlık hakları için mücadele ettiğini söyledi.

Kürtlerin de özgürlük mücadelesi verdiğini ifade eden Tuğluk, her iki toplumun ortak değerleri ve mücadeleleri olduğunu söyledi. İnkar ve imha politikalarının her iki topluma da uygulanmaya çalışıldığını iddia eden Tuğluk, “Selçuklu ve Osmanlı’dan bu yana her zaman yok edilmek istendi.

Bu zamanda da bu anlayış devam ediyor.” dedi. AK Parti’nin de inkar politikalarına devam ettiğini savunan Tuğluk, “Asimile politikası AKP eliyle uygulanıyor. Diyanet hala duruyor, din dersi zorunlu ve cemevleri ibadethane olarak sayılmıyor. Meydanlarda seçim zamanlarında Aleviler ve Kürtler yuhalandı.” şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER