ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Haziran 2014 Çarşamba 16:04

AK Parti imza toplamaya başladı

AK Parti imza toplamaya başladı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nun 108. birleşimi saat 14.00'te yoklama ile açıldı.


Birleşimi, TBMM Başkanvekili Şükran Güldal Mumcu yönetiyor. Gündem dışı ilk sözü, Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü hakkında Şanlıurfa Milletvekili Zeynep Karahan Uslu aldı.

Milletvekilleri, yerlerinden kısa konuşmalar yaptı. Gündeme geçildikten sonra başkanlığın Genel Kurula sunuşları yapıldı. Meclis araştırması açılmasına dair üç önerge okunarak bilgiye sunuldu. CHP Grubu'nun, Irak’ın Musul şehrinin IŞİD terör örgütünce işgal edilmesine dair genel görüş önergesinin bugün görüşülmesi önerisi görüşülüyor.

10 Ağustos'da yapılacak olan cumhurbaşkanı seçimi için CHP'nin ardından AK Parti de milletvekillerinden imza toplamaya başladı. AK Parti'nin, cumhurbaşkanı göstereceği aday için Meclis Genel Kurulu'nda milletvekilleri imza atmaya başladı. AK Parti Grubu'nun imza toplama işi, Meclis Genel Kurulu'nda objektiflere de yansıdı.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin cumhurbaşkanı adayının 1 Temmuz Salı günü açıklanacağını açıklamıştı. Kanun gereği, TBMM üyeleri içinden veya Meclis dışından en az 20 milletvekilinin yazılı teklifi ile cumhurbaşkanı adayı gösterilebiliyor. Aday gösterilenin, TBMM üyesi olması halinde, aday hariç en az 20 milletvekilinin yazılı teklifi gerekiyor. Her bir milletvekili ancak bir aday için teklifte bulunabilecek.

En son yapılan milletvekili genel seçimlerinde, aldıkları geçerli oylar toplamı birlikte hesaplandığında, yüzde 10'u geçen siyasi partiler ortak aday gösterebilecek. Her bir siyasi parti ancak bir aday için teklifte bulunabilecek. Aday gösterilebilmek için ilgilinin yazılı muvafakatinin bulunması gerekecek.

Cumhurbaşkanı adaylığı için başvurular, Yüksek Seçim Kurulu'nca kabul edilen Cumhurbaşkanı Seçiminde Uygulanacak Seçim Takvimi'ne göre, 29 Haziran'da başlayıp 3 Temmuz saat 17.00'ye kadar TBMM Başkanlığı'na veya YSK'ya yapılacak. Aday gösterme süresinin sona erdiği 3 Temmuz saat 17.00'den sonra hiçbir şekilde yeni aday gösterilemeyecek. Başvurunun TBMM Başkanlığı'na yapılması halinde, tüm bilgi ve belgeler, başvuru süresinin bitiminden itibaren 24 saat içinde 4 Temmuz saat 17.00’ye kadar YSK’ya elden teslim edilecek.

YSK tarafından, 5 Temmuz’da yapılacak inceleme sonucunda, adaylarla ilgili bilgi ve belgelerde eksiklik tespit edilmesi halinde, eksikliklerin giderilmesi için 7 Temmuz saat 17.00'ye kadar süre verilerek, adaya yazılı bildirimde bulunulacak.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER