ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Kuvvetli Sağanak
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ağustos 2013 Çarşamba 14:05

'AK Parti iktidarı öncesi büyük projelerimiz keyfi olarak engellendi'

AK Parti iktidarı öncesi büyük projelerimiz keyfi olarak engellendi


Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, AK Parti iktidarı öncesinde yapmayı düşündükleri projelerin Ankara bürokrasisi tarafından siyasi gerekçelerle keyfi olarak engellendiğini söyledi. Özhaseki; "Hazine, 300 bin nüfuslu şehre raylı sistem yaptırırken, bize 1 milyon nüfus şartı koştu.” dedi.

AK Parti Kayseri milletvekilleri Pelin Gündeş Bakır, Ahmet Öksüzkaya, İsmail Tamer, AK Parti Kayseri İl Başkanı Ömer Dengiz ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, AK Parti’nin 12. kuruluş yıldönümü nedeniyle ortak basın toplantısı düzenledi. AK Parti Kayseri İl Başkanlığı binasında düzenlenen toplantıya, ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları ve teşkilat mensupları da katıldı.

Toplantıda ilk konuşmayı yapan İl Başkanı Ömer Dengiz, AK Parti’nin millet tarafından kurularak iş başına getirildiğini, girdiği bütün seçimlerden zaferle çıktığını ve 11 yıllık iktidar döneminde Türkiye’yi baştan aşağı yenilediğini ifade etti. Türkiye’nin 2001 yılında büyük bir ekonomik, siyasi ve toplumsal kriz yaşadığını hatırlatan Dengiz, şunları söyledi: “Borsanın çöktüğü, gecelik faizlerin yüzde 7500’lere çıktığı, enflasyonun yüzde 70’lerde olduğu, dövizin bir anda üçe katlandığı ve IMF’ye 23,5 milyar dolar borç bulunduğu bir ortamda, işsizlik ve sefalete sürüklenen halkımız, büyük bir toplumsal patlamanın eşiğinde bulunuyordu. Geleceğe dair umutlarını da kaybetmiş milletimiz, işte böyle bir ortamda yine çareyi kendi bularak, 14 Ağustos 2001 yılında kendi kadrolarını siyasi yaşantımıza soktu ve çok kısa bir süre sonra iktidara taşıdı. Genel Başbakanımız ve Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki AK Parti, girdiği bütün seçimlerde rekor oyla birinci parti olmuş ve Türkiye’yi baştan aşağı yenilemiştir. Bugün faiz, büyüme, işsizlik ve dövizdeki rakamlara baktığımızda, Türkiye’nin 11 yıllık süre zarfında nasıl büyük bir değişim yaşadığını net bir biçimde görebiliyoruz. Ekonominin yanı sıra, sağlık, eğitim, yargı, dış politika ve demokratikleşme konularında da 2001 yılında hayal dahi edilemeyen reformları gerçekleştiren partimiz, Türkiye’yi bölgesinde ve dünyada itibar gören ülkeler arasına yükseltmeyi başarmıştır.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki de, AK Parti iktidarı döneminden önce hizmet etmenin zorluğuna değindi. Kayseri için Hazine'den hiçbir destek istemeden büyük hizmetler yapmaya çalıştıklarını ancak bunların engellendiğini anlatan Özhaseki, “Ne zaman partimiz iktidara geldi, hizmetlerin önü açıldı. Türkiye’de iki çeşit parti var. Biri ideolojik temelli, diğeri hizmet temellidir. Biz hizmet temelli bir partiyiz. Bu nedenle halkımızın bu kadar desteğini aldık ve çalışmaya devam ediyor. AK Parti iktidarı öncesinde Yamula Barajı, raylı sistem gibi şehre hizmet edecek önemli projeler keyfi olarak engellendi. Bakanlıkta kapılar yüzümüze kapatıldı. Hazine, 300 bin nüfuslu şehre raylı sistem yaptırırken, bize 1 milyon nüfus şartı koştu.” diye konuştu. Özhaseki, “Avrupa ile Ortadoğu arasında zor bir jeopolitik konuma sahip ülkemizin, çok zor koşullar altında bu duruma gelmesinin kıymetini bilmek gerekir” dedi.

AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer ise hizmetlerin yanı sıra demokratikleşme alanında da önemli gelişmeler kaydedildiğini söyleyerek, şöyle konuştu: “Sağlıkta, eğitimde, ulaştırmada olduğu gibi bütün alanlarda cumhuriyet tarihinde görülmemiş hizmetlere imza attık. İnsanlarımızın hastane kuyruklarında günlerce beklediği, 1 ilaç alabilmek için günlerce sıraya girdiği dönemleri unutmadık. Sevk zinciri insanları bezdirmişti. Sağlıktaki bu keşmekeşliği kısa sürede çözdük.”

AK Parti Kayseri Milletvekili Ahmet Öksüzkaya da, Türkiye’nin kısa süredeki büyümesi nedeniyle tüm dünya milletlerinin umudu haline geldiğini anlattı. Türk pasaportunun artık çok daha kıymetli hale geldiğini, bunu yurt dışına çıkan bütün vatandaşların ifade ettiğini vurgulayan Öksüzkaya, “Enflasyonla boğuşan, parası dünyanın en değersiz ülkesi olan ülkemiz, şükürler olsun ki bugün bu noktaya geldi. Savunma sanayi ve teknolojiye yatırım yapma noktasında da kendi ayaklarımızın üzerinde durabilecek konuma geliyoruz. İnsanlarımızın hayatını her alanda kolaylaştırdık” şeklinde konuştu.

Son konuşmayı yapan AK Parti Kayseri Milletvekili Pelin Gündeş Bakır, Türk demokrasisinin geçmişte devamlı olarak kesintiye uğradığına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Halk yüzde 58’lik oy oranıyla Demokrat Parti’yi iktidara getirdi, darbe oldu ve Menderes’i astılar. Sonra Özal geldi, o da şüpheli bir ölümle hayata veda etti. Halkımız şimdi de liderimiz Erdoğan’ı iktidar yaptı ve ‘yedirmeyiz’ diyerek, kararlılığını vurguluyor. Türkiye’deki bu büyük değişimi, bu büyük gelişmeyi partimiz gerçekleştirdi. Bizim yaşımızda olanlar büyük sıkıntılar yaşadı, şimdiki nesiller rahatlık içinde büyüdü ve daha iyisini istiyorlar. Bunu da hak ediyorlar doğrusu. Daha iyisini yapacak olan da yine bizim iktidarımızdır.”
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER