ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 18:27

AK Parti Grup Başkanvekili Canikli, Giresun'da


AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, "Bizim milli istihbarat örgütümüzün ülke çıkarlarını ilgilendiren, belli hedefler için yaptıkları faaliyetleri öğrenmeleri için başka ülkelerin istihbarat örgütlerinin çok çaba sarf etmelerine gerek yok. Bunu ana muhalefetin Genel Başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve paralel yapı, birlikte bütün dünyaya servis ediyorlar" dedi.
Canikli, Yağlıdere ilçesinde belediye tarafından yapımı tamamlanan yeni hizmet binasının açılışına katıldı.
Burada konuşan Canikli, MİT'e ait gizli bilgilerin CHP ve paralel yapı tarafından dünyaya servis edildiğini belirterek, bu durumu eleştirdi.
İstihbarat örgütlerinin, ülkelerin çıkarları için hareket ettiklerine dikkati çeken Canikli, şöyle konuştu:
"Bizim istihbarat örgütümüz var, tüm dünyada olduğu gibi. Ülke çıkarlarını ilgilendiren en gizli faaliyetler o ülkenin istihbarat örgütü tarafından yürütülür. İstihbarat örgütlerinin yaptığı gizli faaliyetleri, bir başka ülkenin istihbarat örgütleri öğrenmek için çok büyük paralar harcarlar, büyük mücadele verirler. İstihbarat savaşları da budur zaten. Yani A ülkesinin istihbarat örgütünün amacı nedir? Onu öğrenmek o kadar önemlidir ama maalesef bizim milli istihbarat örgütümüzün ülke çıkarlarını ilgilendiren, belli hedefler için yaptıkları faaliyetleri öğrenmeleri için başka ülkelerin istihbarat örgütlerinin çok çaba sarf etmelerine gerek yok. Bunu ana muhalefetin Genel Başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve paralel yapı, birlikte bütün dünyaya servis ediyorlar."
"MİT bir operasyon yapıyor, yapacak elbette. Ülkenin geleceğini ve menfaatini düşünerek birtakım çalışmalar yapıyorlar. Irak'la ilgili bizim de elbet politikamız var ama hepsi gizli ve gizli kalması gereken adımlar, faaliyetler. Tüm dünyada olduğu gibi" diyen Canikli, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Şunu yapalım demiyoruz, Amerikan filmlerinden izliyoruz, CIA ne yapıyor? Hükümetleri, yönetimleri deviriyor. Biz onu yapalım demiyoruz. 'Bir başka ülkeye gidelim, hükümet devirelim' demiyoruz. Ama bizim MİT Kanununda yurt dışı operasyon yapma yetkisi yok. MİT Kanununu değiştirmeye çalışıyoruz. O vesile ile öğrenme fırsatımız oldu. Böyle bir kepazelik olur mu? Dışarıda operasyon yapmayacak da ne yapacak bu MİT? 'Sadece içerideki dedikoduları toplayacak saçma sapan bir örgüt, tüm mesaisini içeride harcayan', zaten amaç o. Türkiye ayağa kalkmasın, Türkiye gözünü dışarıya çevirmesin. Bütün mesaisi, tüm enerjisini içeride kendi aralarında kavgalarla harcasınlar istiyorlar. O yüzden MİT'e de böyle bir yetki vermemişler."
- "Birileri ABD'de bunu yapsa vatana ihanetten yargılanır"
Canikli, şunları kaydetti:
"Başka ülkelerin bu istihbarat örgütümüzün ülke çıkarları ile doğrudan ilgili, bağlantılı faaliyetleri öğrenmelerine çok gerek yok. Kuzey Irak'a giden MİT'in tırını birileri durdurtuyor. Alelacele o tırda ne var tespit ediyorlar. Anında tüm dünyaya servis ediyorlar. Birileri ABD'de bunu yapsa vatana ihanetten yargılanır, casusluktan yargılanır. En yüksek cezalardan bir tanesi bunlara verilir. Bunu yapan muhalefet, paralel yapı. Aralarında bir hat kurulmuş. menfaat birliği içerisinde. Tek kelime ile yazıklar olsun."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER