ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ekim 2013 Pazar 12:28

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şentop İzmir'de


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, İzmir'de AK Parti'nin yüzde 40'ın üzerinde oyu olduğunu ifade ederek, "İzmir'e 'CHP'nin kalesi' diyenler çok vahim hayat yapıyorlar" dedi.
KSK Arena Spor Salonu'nda düzenlenen partisinin temayül yoklaması öncesi basın toplantısı düzenleyen Şentop, temayül yoklamalarına AK Parti Genel Başbakanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın titizliğiyle özel önem verdiklerini söyledi.
Temayül yoklamalarının yanı sıra adaylarla ilgili anket çalışmaları ve aday adaylarına yönelik özel çalışmalar yaptıklarını aktaran Şentop, tüm bunları bir arada değerlendirerek kasım ayı sonuna kadar büyükşehirlerdeki belediye başkan adaylarını açıklamaya başlayacaklarını belirtti.
Şentop, Tekirdağlı olduğunu, Yugoslav muhaciri olduklarını ifade ederek, "Onun için İzmir'i, Tekirdağ'ı, muhacirlerin yaklaşımlarını bilen biriyim. İzmir'e 'CHP'nin kalesi' diyenler çok vahim hayat yapıyorlar. CHP 2007'de yüzde 35 oy almıştı İzmir'de, yüzde 31.5 de AK Parti. 2009'da il genel meclisi seçimlerinde CHP'nin aldığı oy 48.5, AK Parti yüzde 30 almış. 2011'de CHP yüzde 43 oy almış. AK Parti ise yüzde 37 almış. 13 milletvekili var CHP'nin, 11 milletvekili var AK Parti'nin. Böyle kale olmaz. Yüzde 90'ını alırsınız bir yerde, milletvekili sayısının en azından, o zaman kale diyebilirsiniz. İzmir'de CHP'ye oy vermeyen büyük bir çoğunluğa hakarettir. AK Parti'nin yüzde 40'ın üzerinde oyu var burada. İzmir tarihi bakımından da yeni düşüncelerin, liberalizmin, müesses nizama karşı duruşun bir şehridir. Bu bakımdan İzmir'in AK Parti'ye teveccüh göstereceği kanaatindeyiz. İzmir'i Türkiye'den ayrı değerlendirmiyoruz. 'Türkiye bir yana, İzmir bir yana' diye bakanlar var. Biz İzmir'i Türkiye'nin seçkin şehirlerinden biri olarak görüyoruz" diye konuştu.
-"Süslemeleri yakmışlar"
Şentop, siyasetin karşılıklı saygı ve hoşgörüyle yapılması gerektiğine dikkati çekerek, dün akşam İzmir'de müessif bir olay yaşandığını kaydetti. Salon dışında yapılan az miktardaki süslemelerin kendilerinin salondan ayrılmasından sonra yakıldığını ifade eden Şentop, sadece İzmir'de değil Türkiye'nin çeşitli yerlerinde farklı kanaat açıklayanlara tahammülsüzlük gösterenlerin, "faşist" anlayışa sahip olanların bulunduğunu belirtti. Şentop, "Bereket bunlar azınlık. Düşünsenize bir de bu tür insanların iktidarı elde edebilecek güce sahip olduklarını. Allah yerelde de, genelde de bu anlayışa sahip onlanların iktidarından Türkiye'yi korusun" dedi.
-"AK Parti'ye karşı çıkanlar bir aynaya, bir de birinci ve ikinci meclisin tablosuna baksınlar"
Yaklaşan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı da kutlayan Şentop, şöyle konuştu:
"Cumhuriyet hepimizin. Cumhuriyet 1923'te kurulmuştur ama saltanat 1 Kasım 1922'de kaldırılmıştır. Saltanatı kaldıran birinci meclistir. Cumhuryeti kuran ikinci meclistir. O mecliste Türkiye'nin her tarafında insanlar vardı. Bugün AK Parti'ye karşı çıkanlar bir aynaya, bir de birinci ve ikinci meclisin tablosuna baksınlar. Ne kadar benziyorlar o insanlara, şekil olarak zihniyet olarak. Türkiye'nin ortak değeri olan cumhuriyeti sadece kendilerinin malıymış gibi sahiplenmeye çalışanlar manipüle etmektedirler. Cumhuriyet gibi ortak değeri başkalarıyla paylaşma tahammülünü göstermek zorunda herkes."
Şentop, partisinin aday adaylığı ile ilgili 1 Kasım'ı son tarih olarak belirlediğini aktararak, "Eğer 1 Kasım'dan sonra bazı arkadaşlarımızın bir yerde aday gösterilmesine kanaat gösterirsek Yüksek Seçim Kurulu'nun 1 Aralık'a kadar olan süresini kullanabiliriz, bu istinai bir durum" dedi. Temayül yoklamasının sonuçlarını, genel olarak kamuoyunu ilgilendirmemesi nedeniyle açıklamayacaklarını sözlerine ekledi.
Açıklamanın ardından temayül yoklaması basına kapalı olarak başlatıldı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER