ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 20:19

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kurtulmuş Gümüşhane'de


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Durduk yerde ne oldu da Türkiye'de sokaklar hareketlendi. Hükümete karşı birtakım operasyonlar çekilmeye başlandı. Dinlemeler, montajlar, kasetler, yalanlar, iftiralar hepsi üstü üste gelmeye başladı. Ne istiyorlar? Bu büyük bir koalisyon. Koalisyonun içinde Türkiye'nin içinden gruplar var, insanlar var" dedi.
Kurtulmuş, Gümüşhane'de partisince Zafer Meydanı'nda düzenlenen mitingde, Türkiye'de mayıs ayından sonra ekonomik kriz çıkarmak isteyenler olduğunu belirtti.
Bazı grupların Türkiye'nin yönetilemez hale gelmesini istediğini kaydeden Kurtulmuş, şunları söyledi:
"Durduk yerde ne oldu da Türkiye'de sokaklar hareketlendi. Hükümete karşı birtakım operasyonlar çekilmeye başlandı. Dinlemeler, montajlar, kasetler, yalanlar, iftiralar hepsi üstü üste gelmeye başladı. Ne istiyorlar? Bu büyük bir koalisyon. Koalisyonun içinde Türkiye'nin içinden gruplar var insanlar var. Dışarıdan gruplar var. Türkiye'de ekonomik kriz çıkarmak istiyorlar. Türkiye'de mayıs ayının ortasından beri olan olaylar, Gezi olayları, 17 Aralık operasyonları vesaire. Türkiye'de mayıs ayında dolar 1,74'tü, şimdi 2,30 oldu. Türk parasının değeri azaldı. Faizler 3 katına yakın arttı. Borsa İstanbul 95 bindi şimdi 63 bin. Bütün bu operasyonların Türkiye'ye maliyeti 138 milyar lira. Yani yaklaşık 70 milyar dolar. Bu Allah'tan reva mıdır? Bu hak mıdır? Bu hukuk mudur? Bu adalet midir? Bu insaf mıdır? Bu vicdan mıdır? Bu vatanseverlik midir? Bu millet sevmek midir. Böyle bir şey kabul edilemez. Bu koalisyonun ortakları istiyorlar ki, Türkiye yönetilemez hale gelsin. Polis başka telden çalsın yargıçlar başka telden çalsın. Hükümet Türkiye'yi yönetemez hale gelsin istiyorlar. Türkiye'yi Ukrayna'dan bin beter yapmak istiyorlar. Sokaklar karışsın, herkes birbirine girsin, Türk, Kürt, Alevi, sunni bu millet birbiriyle kavga etsin istiyorlar."
-509 bin kişinin telefonları dinlendi
2012-2013 yılları arasında 509 bin kişinin telefonlarının dinlendiğini belirten Kurtulmuş, alandakilerin yuh çekmesi üzerine "Yuhalamak yok. Bütün yuhları topluyorsunuz. O yuhları sandığa konulacak ve bütün bunları gömeceksiniz. Biz bu oyunu gördük. Gençler hatırlamaz ama biz hatırlıyoruz. Türkiye'nin şehirleri bölünmüştü. Sağcılar solcular diye bölünmüştü. Polis ikiye bölünmüştü. Sağcılar, solcular diye. Hastaneler sağcılar, solcular diye bölünmüştü. Üniversiteler bölünmüştü, sokaklar bölünmüştü. 5 binin üzerinde insan 12 Eylül öncesinde birbirini öldürdü. Şimdi istiyorlar ki Türkiye aynı Türkiye olsun. Geçti artık bu devirler. Bu millet bu oyunlara müsaade etmeyecek. Bu millet buna prim vermeyecek" dedi.
Kurtulmuş, AK Parti'nin 11 yılda yaptığı hizmetlerden en önemlisinin barışı getirme niyeti olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:
"Türkiye'de yeniden silahlar ateşlensin, çözüm süreci akamete uğrasın istiyorlar. Tayyip Erdoğan'ın AK Parti'nin 11 yılda yaptığı hizmetlerden en önemlisi bu ülkede barışı getirme niyetidir. Türkiye'de rahmetli Özal, rahmetli Erbakan bu terör meselesini bitirmeye çalıştı. Ama müsaade etmediler. O zamanki derin devlet müsaade etmedi. Çok şükür artık derin falan kalmadı. Askeri vesayet falan kalmadı. Neredeyse her hafta şehit cenazelere gelirdi. Çok şükür bir yılı aşkın bir süredir terör dolayısıyla illerimize şehit cenazesi geldi mi? Bundan sizler ne kadar çok seviyorsanız, birileri de karalar bağlıyor. Eyvah biz bu Türklerin arasından ki bu fitneyi kaldırıyor bu hükümet, ayaklarındaki prangayı çözüyor, bu ülke daha ileriye gidecek, eyvah tekrar çözüm sürecini nasıl başarısız kılarız diyerek bunun için savaşıyorlar, bunun için gayret ediyorlar, bunun için ortalığı karıştırmaya çalışıyorlar."
Kurtulmuş, Türkiye'nin dünyada mazlum milletlerle ilgilenen bir ülke olmasından rahatsız olanların olduğunu belirterek, "Türkiye içine kapansın, Türkiye korkularına mahkum olsun istiyorlar. Kırım'da ortalığı karıştırdılar. İki ayda Ukrayna Rusların avucuna düştü. İstiyorlar ki bu süreçlerde Türkiye Kırım'daki Türk müslüman kardeşlerimizin dertleriyle de ilgilenmesin. Allah onlara fırsat vermesin. İnşallah Türkiye güçlü ve büyük bir Türkiye olma yolunda ilerleyecek. 30 Mart'ta açık ara birinci partiyiz. 10 Ağustos'ta ilk turunu yapacağımız cumhurbaşkanlığı seçimi var. Şimdi devrim niteliğinde bir adım atılıyor. Türkiye ağustos ayında, millet kendisine benzeyen birisini cumhurbaşkanlığı makamına oturtacak. İstiyorlar ki Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı aday olmasın. İstiyorlar ki onun etkisi olmadığı bir Türkiye olsun" dedi.
Hükümete yönelik saldırılar olduğunu ifade eden Kurtulmuş, şunları kaydetti:
"Hükümeti indirmek istiyorlar. Hükümeti indirmek istiyorsanız sandığa gidersiniz. Milletten oy alırsınız, icazet alırsınız iktidar olursunuz. Türkiye siyasi tarihinde bu zihniyetin sahipleri hiçbir zaman milletin oylarıyla iktidar olamadılar. Onun için beklediler ki darbe olsun. Hiç korkmayacağız, millet bizimledir, Allah bizimledir. Büyük bir koalisyon var. İçeriden ve dışarıdan ortalıkları var. Bu olayların içerisinde bilerek veya bilmeyerek rol alanlar olabilir. Biz hiçbir cemaati, hiçbir topluluğu topyekün itham etmeyiz, edemeyiz. Ama herhangi bir cemaatin ya da cemiyetin mensubiyetini kullanarak Türkiye'ye karşı kumpas yapılmasına asla müsaade etmeyiz. Bu büyük bir operasyon. Bu operasyonların içinde malesef bilmeden kullanılan kardeşilerimize Allah'tan uyanıklık diliyorum. Uyanmalarını tavsiye ediyorum. Bu yanlış istikametten Türkiye'ye karşı yapılan bu ittifakın içerisinde yer almamalarını kendilerinden rica ediyoruz. Mesele hakikaten çok büyük. Bizim kapımız herkese açık. Gelenede gidene de eyvallah. Biz hiçbir cemaatle ya da hiçbir cemiyetle siyasi rakip değiliz. İşte bütün bunlardan dolayı bu operasyonlar yapılıyor. Neden şimdi, Türkiye'de büyüdü zorlarına gitti."
Kurtulmuş, yapılan operasyonun yolsuzluk operasyonu olmadığını kaydederek, "Yolsuzluk kim yaptıysa, halkın haksız yere bir kuruşunu yedi ise yakasına yapışalım, yakasına yapışılsın, yakasına yapışacağız ve bunun hesabını soracağız. Hiç şüpheniz olmasın. Ama millet diyor ki bu yapılan operasyon yolsuzluk operasyonu değil, bu yapılan operasyon büyüyen Türkiye'nin önünü kesme operasyonudur. Bu yapılan operasyon Türkiye'de olağan üstü bir dönemi başlatma operasyonudur. Bu yapılan operasyon hükümetin önünü kesme, Türkiye'ye çelme takma, Recep Tayyip Erdoğan'ın önünü kesme operasyonudur diyor. Sayın Başbakanımızın mitinglerinde on binler, yüz binler bir araya geliyor. Millet iradesine, Türkiye'ye, geleceğine sahip çıkıyor. Bu yolsuzluk kisvesi altında Türkiye'ye yapılmak istenen bir kumpastır diyor millet. Ama bu kumpasın sadece içerde değil, bu kumpasın ucu dışardadır, dışardan yönetilen bir kumpastır. Onlarda bu işin ortağıdır diyor. Milletin, bu mahşeri vicdanın karşısında kimse duramaz. Türkiye'nin bu gelişmesi birilerinin hoşuna gitmedi, rahatını bozdu. Birileri Türkiye'de ondan dolayı hükümete karşı bir takım komploları ortaya koyuyorlar. Haset etmeyin, çalışın, sizde iktidar olun. Bu kumpaslara alet olan, yada kumpasları kuranlar, onların içinde olanlara söylüyorum: Hükümeti beğenmiyor musunuz? Beğenmiyor olabilirsiniz. Bu işin yolu sokakları karıştırmak değil, ekonomiyi çökertmeye çalışmak değil, Türkiye düşmanlarıyla kol kola girmek değil, Türkiye'yi yönetilemez hale getirmek değildir. Bir tane yolu var. O da sandığa gitmektir. Buradan açık çek veriyorum: Biz millete güvenen bir kadroyuz. Millete güvenen insanlarız. Kimi sandıktan çıkarıyorsa başımızın üstünde yeri var. Ama bunlar sandıktan çıkamayacaklarını bildikleri için hep hile yaparlar, hep ayak oyunu yaparlar, hep kumpaslar kurarlar, hep Türkiye'nin önünü kesmeye çalışırlar" ifadelerine yer verdi.
Kurtulmuş, yaptığı konuşmanın ardından AK Parti Gümüşhane Belediye Başkan Adayı Ercan Çimen'e destek istedi.
Kurtulmuş, mitingin ardından Vali Yusuf Mayda'yı makamında ziyaret ederek, bir süre sohbet etti.
Kurtulmuş daha sonra kentten ayrıldı.
Osman Yetim-İbrahim Özdemir
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER