ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ocak 2014 Pazartesi 13:47

AK Parti Adana İl Başkanı Yağcı istifa etti

AK Parti Adana İl Başkanı Yağcı istifa etti


AK Parti İl Başkanı Ziyaettin Yağcı, görevinden istifa etti. İstifa dilekçesini İl Başkanlığı’na sunan Yağcı’nın Genel Merkez’den gelen “belediye başkan aday listelerine” tepki göstererek, bu kararı aldığı öğrenildi. Yağcı’nın istifası ile parti tüzüğü gereği 50 kişilik il yönetim kurulu da düşmüş oldu. Yeni il başkanı ve yönetim kurulu önümüzdeki günlerde belirlenecek.

Bir süreden beri Ak Parti Adana il teşkilatında yaşanan rahatsızlık hafta sonu zirveye ulaştı. Genel merkez tarafından merkez ilçelerde mevcut belediye başkanlarının aday yapılacağı ilgili haber üzerine İl Başkanı Ziyaettin Yağcı'nın istifa ettiği konuşuldu. Ancak telefonlara cevap vermeyen ve bugüne kadar doğrulanamayan bu istifa bugün kesinleşti. AK Parti İl Koordinatörü İsmail Bilen, İl Başkanı Ziyaeddin Yağcı’nın istifasını doğruladı. Bilen, “İl başkanımız ‘affını’ talep etti. Resmi olarak dilekçesini partiye sundu. Yönetim kurulu üyelerimiz, tüzük gereği yeni şekillenecek il yönetiminde görev almak adına bu fedakârlığı yapmak durumundadırlar. İl ve ilçe başkanları istifa ettiği zaman (parti tüzük gereği) yönetimler zaten düşer. Çalışan, parti toplantılarına katılan üyelerimiz yeni yönetim kurulunda yer alabilirler.” dedi.

AK PARTİ’YE ADANA'DA İL BAŞKANI DAYANMIYOR

Ak Parti Adana il teşkilatında yıllardır yönetim sıkıntısı yaşanıyor. AK Parti İl Kongeresi’nde Vedat Kahyalar’a karşı seçimi kazanan Abdullah Doğru, Genel Merkez’in talebiyle 2007 ’deki kongrede aday olmaması istendi. Doğru, adaylıktan çekilince tek aday olarak İl Başkanlığına Mustafa Attaroğlu seçildi. İl başkanlığı görevinden istifa edip 2009 yerel seçimlerinde aday adaylığını açıklayan Attaroğlu’nun yerine Mehmet Sağlam atandı. Sağlam, 2009’da partiyi yerel seçimlere götürdü. Haziran 2009’da yapılan kongrede bu kez Sağlam’ın aday olmaması talep edildi. Seçime tek aday olarak katılan Mustafa Kebude başkanlık koltuğuna oturdu. Kebude ise genel merkez tarafından 27 Aralık 2011'de görevden aldı. Kebude’nin görevden alınması ile Ziyaeddin Yağcı 16 Ocak 2012’de il başkanı olarak atandı. AK Parti'de bir dönem milletvekilliği yaptıktan sonra aktif siyaseti bırakan Yağcı, Başbakan'ın ricası üzerine il başkanlığını kabul etti. 5 Mayıs 2012’de genel kurulda Yağcı, başkanlığa seçildi. Yağcı, 30 Mart 2014’te yapılacak yerel seçimlerde AK Parti Genel Merkezi’nce belirlenen 'aday listesine' tepki göstererek görevinden istifa etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER