ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Hafif Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ağustos 2013 Cumartesi 14:57

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin, Aksaray'da


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kadına yönelik şiddetle ilgili; ''Rakamlar düşüyor fakat 3. sayfa haberleri ana manşete girince toplumda 'acaba çok mu arttı' şeklinde haklı bir endişe var. Biz ekip olarak bu işin azalması yönünde kurumsal altyapımızı oluşturduk'' dedi.
Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Aksaray'a gelen Bakan Şahin, ilk olarak Aksaray Valisi Selami Altınok'u makamında ziyaret etti.
Şahin, burada yaptığı açıklamada, toplumlarda sosyal adalet, barış ve refahın çok önemli olduğunu, ekonomik kalkınma beşeri sermaye ile güçlendirilmezse sosyal adaletin de sağlanamayacağını belirtti.
Anayasanın kendilerine verdiği görevin de bunun gereğini yapmak olduğunu ifade eden Şahin, ''O yüzden garibin gurebanın, fakirin fukaranın, kimsesizlerin kimi olarak yola çıktık. Bu bakımdan son 10 yılda Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde çok büyük bir değişim, dönüşüm yaşandı. Sosyal hizmet ve sosyal yardım güçlü bir şekilde insanların yaşamına dokunmaya başladı'' diye konuştu.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın genç bir bakanlık olduğunu ve yeniden yapılandığını anlatan Şahin, çocukların yarına hazırlanması, milletin geleceğine dair önemli hedeflerde yerini alabilmesi için yapısal dönüşüm içinde olduklarını bildirdi.
Bu konuda valilere, eşlerine ve idarecilere önemli görevler düştüğünü vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:
''Çünkü artık koğuş sisteminden çıkıyoruz. Burada aile temelli bakımı çok önemsiyoruz. Eğer çocuk ailesinden, ekonomik sorunlarından dolayı bizim kurumumuzdaysa; onlara mali destek vererek, ailelerinin yanına gönderiyoruz. Hem bilimsel olarak, hem pratik deneyimlerimizden gördüğümüz şudur; ailenin yanındaki çocuk çok daha huzurlu, güvende ve sorumluluk sahibi oluyor, çok daha iyi yetişiyor. Bakanlık olarak 'gönül elçiliği' kampanyası gibi çok önemli bir projeyi başlattık. Bugün tüm Türkiye'de 650 bin gönül elçimiz oldu. Sevgi evleri, çocuk evleri sistemiyle artık çocuklarımız hayatın içerisinde. Komşularıyla, gittikleri okul, bindikleri servisle kendi içinde yalıtılmış bir bölgede değil, hayatın içerisinde yeni bir yapılanmaya gidiyoruz. Bunun çok hızlı şekilde olumlu yansımalarını aldık. Akademik başarılarında, not ortalamalarında çok ciddi düzelmeler oldu. Herşeyden önce çocukların bakışının değiştiğini, çok daha mutlu ve huzurlu olduklarını görüyoruz, o da bizleri heyecanlandırıyor.''
Kendileri için ikinci en önemli konunun engelliler olduğunu dile getiren Şahin, bu konuda hukuki altyapıyla birlikte, kurumsal altyapıyı yeniden yapılandırdıklarını dile getirerek, bütçenin yarısından çoğunu engellilere ayırdıklarını aktardı.
- Kadına yönelik şiddet
Şahin, bir gazetecinin, kadına yönelik şiddet olaylarına ilişkin sorusu üzerine, aslında gözükmeyen, yok sayılan bir sorunun, ülke demokratikleştikçe, devlet kurumsal olarak bu sorunları görüp gerekli tedbiri aldıkça bir değişim süreci yaşandığını aktardı.
Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de bu değişim sürecinin olduğunu anlatan Şahin, konuşmasını şöyle sürdürü:
''Dolayısıyla burada 'arttı' denilen şeyin algıda seçicilik olduğunu, rakamlarda çok ciddi düşüşler olduğunu görüyoruz. Rakamlar düşüyor fakat 3. sayfa haberleri ana manşete girince toplumda 'acaba çok mu arttı' şeklinde haklı bir endişe var. Biz ekip olarak bu işin azalması yönünde kurumsal altyapımızı oluşturduk. Şu an girmeye çalıştığımız AB ülekelerinden daha ileri yasamızı oluşturduk. Bunda çok iddialıyız. İstanbul Anlaşması'nı birçok batı ülkesi 'mali külfeti var' diye daha imzalamadı, biz imzaladık. Kimseye şiddet uygulanmaması gerekiyor. 'Şiddet uygulanıyorsa, biz devlet olarak onların yanındayız' anlayışından dolayı kendilerini daha güvencede hissediyorlar. Bir değişim süreci yaşıyoruz. Bundan kaynaklı bir algı var ama her yıl düşen oranda, bu işi hızlı bir şekilde şiddetsiz topluma doğru götüreceğiz.''
Şahin, daha sonra yaya olarak Aksaray Belediyesine gitti. Yolda karşılaştığı simit satan bir kadınla sohbet eden Şahin, girdiği bir çay ocağında da çay içti.
Bir vatandaşın üniversite 2. sınıfında okuyan oğlu için iş talebini dinleyen Şahin, bu öğrenciye burs verilmesi konusunda yardımcı olunması için yetkililere talimat verdi.
Daha sonra Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta'yı ziyaret eden Şahin, ardından Abdulkadir Üçyıldız Huzurevi'ne geçerek, huzurevi sakinleri ile sohbet etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER