ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 12:14

'Ağaoğlu’ndan AKP’ye 10 milyon dolar seçim desteği' iddiası TBMM’de


CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan’a "Ali Ağaoğlu’nun AKP’ye 30 Mart yerel seçim çalışmalarına destek vermek için toplam 10 milyon dolar bağış sözü verdiği iddiası doğru mudur?” diye sordu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yazılı cevaplaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Sezgin Tanrıkulu, şu soruları yöneltti:

"- Ali Ağaoğlu’nun AKP’ye 30 Mart yerel seçim çalışmalarına destek vermek için toplam 10 milyon dolar bağış sözü verdiği iddiası doğru mudur?

- Ali Ağaoğlu’nun AKP’ye 30 Mart Yerel Seçim çalışmalarına destek vermek için 5 Milyon dolarlık ilk bölümünün bağışını yaptığı iddiası doğru mudur?

- İddia doğruysa Ali Ağaoğlu’na AKP’ye bağış yapması karşılığında hangi sözler verilmiştir?

- Ali Ağaoğlu’na Yeniköy’deki Sait Halim Paşa Yalısı’nın bitimindeki, boğaz kıyısındaki arazisine otel inşa etmesine izin verileceği sözü verildiği iddiası doğru mudur?

- Ali Ağaoğlu’na Sarıyer’de AKP adayının kazandığı takdirde imar değişiklikleri ve planlarının istediği şekilde düzenlenecekleri taahhüdünde bulunulduğu iddiası doğru mudur?

- Ali Ağaoğlu’na ait olan şirketlerden Vakıf ve Derneklere ayin ve nakdi bağış yapılmış mıdır? Yapılmış ise bu bağışlar kayıt altına alınmış mıdır? Yapılan bağış toplamı ne kadardır? Hangi Vakıf ve Derneklere bağış yapılmıştır? Bağış yapılan Vakıflar arasında TÜRGEV’in olduğu iddiası doğru mudur?”

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER