ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Şubat 2014 Pazar 17:11

Afyonkarahisar'da toplu açılış töreni


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afyonkarahisar'da düzenledikleri mitingde büyük sevgi ve muhabet gördüklerini ifade ederek, "​Afyonkarahisar, bir kez daha milli iradeye sahip çıktığını, yeni istiklal mücadelemizde yanımızda olduğunu gösterdi" dedi.

Başbakan Erdoğan, AK Parti tarafından düzenlenen mitingin ardından, 123 ayrı eserin toplu açılış törenine katıldı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, mitingdeki coşku, gösterilen sevgi ve muhabten dolayı Afyonkarahisarlılara teşekkür etti.

"Afyonkarahisar, bir kez daha milli iradeye sahip çıktığını, yeni istiklal mücadelemizde yanımızda olduğunu gösterdi" diyen Erdoğan, daha sonra toplu açılışı yapılan eserlerle ilgili bilgi verirken, şunları kaydetti:
"Afyonkarahisar'da ve ilçelerinde toplam yatırım bedeli 1 katrilyon 124 trilyon olan tam 123 ayrı projenin toplu açılış törenini yapıyoruz. Bu eserlerin, tüm bu hizmetlerin Afyonkarahisarımıza, ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitemizin 200 yataklı acil yardım ve fizik tedavi rehabilitasyon hastanesinin, fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulu binalarını, kütüphanesini ve diğer birimlerini bugün hizmete açıyoruz. Üniversitemiz, 106 trilyonluk bu yatırımla daha güçlendi, daha da büyüdü."
Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından yapılan, toplam 836 yatak kapasitesine sahip 2 öğrenci yurdunu da Afyonkarahisar'da hizmete sunduklarını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:
"Milli Eğitim Bakanlığımızca il genelinde yapılan okullardan, spor salonlarından, özellikle öğrenci yurtlarından, ek dersliklerden oluşan 28 ayrı yatırımın da resmi açılışını burada yapıyoruz. Sağlık Bakanlığımızca şehrimize kazandırılan 60 yataklı devlet hastanesi, 75 yataklı Şuhut Devlet Hastanesi, 50 yataklı Çay Devlet Hastanemizi, diğer ilçelerimizdeki hastanelerimize yapılan ek blokları, sağlık merkezlerini hizmete sunuyoruz. Toplu Konut İdaresi tarafından yapılan okul, konut, çevre düzenlemesi, altyapı, polis meslek yüksek okulu binalarının açılışını da bugün buradan yapıyoruz. Orman ve Su İ Bakanlığımızca yapılan göletlerin, sulama tesislerinin, dikilen 1 milyon 165 bin fidanın, 14 sulama tankerinin ve diğer hizmetlerin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın köylerimize yaptığı kanalizasyon ve içme suyu yapılarının açılışını da bugün gerçekleştiriyoruz."

61 sulama tesisi

Karayolları Genel Müdürlüğünün de Sandıklı-Keçiborlu ve Dinar-Dazkırı bölünmüş yolları ile Afyonkarahisar ve Çayırbağı arasındaki yolu ve Sandıklı Köprülü Kavşağı'nın yapımını tamamladığını bildiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"İl Özel İdaremizce yapılan 61 sulama tesisi, 18 ilçemizdeki parke taşı döşeme işi, 112 acil hizmet binası tamamladı. Aynı şekilde Sandıklı Hüseyin Develi Huzurevi'ni, çeşitli enerji yatırımlarını, Çobanlar'da yapılan çim sahayı, Emirdağ Bölge Trafik Amirliği binasını, Bayat'ta polis lojmanlarını, ilçelerimizde inşa edilen sosyal güvenlik merkezi hizmet binalarını, adliye saraylarımızı, organize sanayide yapılan sosyal tesisleri de ticaret merkezini de bugün hizmete sunuyoruz."

"Jeotermal için 50 milyon trilyonluk yatırım"

Afyonkarahisar denince akla, jeotermal geldiğine işaret eden Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:
"Bu alanda, sürekli yeni yatırımlar yapılıyor. Gerek ısıtma gerek turizmi amaçlı yapılan toplam 50 trilyon liralık jeotermal yatırımları da burada hizmete açıyoruz. Ayrıca Afyonkarahisar Belediyemizin yaptığı park, pazaryeri, iş merkezi, restorasyon, otopark, lokaller, fırınlar gibi 16 eserin de yine bugün resmen açılışını gerçekleştiriyoruz. Tüm bu yatırımların, Afyonkarahisarımıza, siz değerli kardeşlerimize hayırlı olmasını Allah'tan temenni ediyor, emeği geçen tüm kardeşlerimi huzurlarınızda tebrik ediyorum, kutluyorum."

Erdoğan, konuşmasının ardından, yapımı tamamlanan eserlerden Kocatepe Üniversitesine ait tesisler, TOKİ tarafından yapımı gerçekleştirilen Sağlık Bakanlığına ait 600 yataklı devlet hastanesi ve Afyonkarahisar Belediyesinin yaptığı rekreasyon alanına video konferans sistemiyle bağlantı kurarak açılışlarını yaptırdı.
Erdoğan, devlet hastanesinin açılışı yapılırken, görüntüye yansıya hastane binasıyla ilgili, "Herhalde 5 yıldızlı otelden aşağı değil. Geçmişte koğuşlarda yatılıyordu şimdi tek yataklı, bilemediniz çift yata ama tuvaleti, banyosu içinde. Hamdolsun, bu tür modern hastanelere kavuştuk" ifadelerini kullandı.
Daha sonra, Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Teknoloji Fakültesi, devlet konservatuvarı, uzaktan eğitim meslek yüksekokulu, Afyonkarahisar Belediyesinin Kokarçay Reakreasyon alanının açılışı yapıldı.
Başbakan Erdoğan, canlı bağlantıların ardından tüm eserlerin toplu açılışı için eşi Emine Erdoğan, Orman ve Su İ Bakanı Veysel Eroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve diğer yetkililerle kurdele kesti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER