ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 13:27

Açlık grevi yapanlara bir çağrı daha


 Adalet Bakanı Sadullah Ergin, cezaevlerindeki açlık grevlerinin derhal sonlandırılması için tekrar çağrıda bulundu ve ''Sürece katkıda bulanacak iyi niyetli herkesle görüşmeye açık olduğumuzu belirterek, tüm kamuoyunun bu konuyu siyasi mülahazalara alet etmeden, aynı duyarlılıkla ve soğukkanlılık içinde karşılaması için çağrıda bulunuyorum'' dedi.
    
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Adalet Bakanlığı'nın 2013 yılı bütçesine ilişkin sunum yapan Ergin, son 10 yılda adalet teşkilatında düzenli hizmet genişlemesi yaşandığını, hakim, savcı ve personel sayısında önemli artışlar sağlandığını bildirdi.
    
Makul sürede yargılama, daha nitelikli yargılama gibi adaletin kalitesine ilişkin meselelerin ancak makul sınırlar içerisindeki iş yükü ile mümkün olacağını ifade eden Ergin, yüzlerce dosya ile duruşmaya çıkan bir hakimin ya da bir yıl boyunca binlerce dosyayı sonuçlandırmaya çalışan bir savcının her bir işe, işin niteliğine uygun vakit ayırmasını beklemenin insafsızlık olacağını kaydetti.
    
Yargının iş yükünün azaltılması için yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Ergin, ilk derece mahkemelerinin yanı sıra Yargıtay ve Danıştay için alınan önlemler sayesinde işlerin önemli oranda hızlandığının görüldüğünü vurguladı.
    
Hakim ve savcı sayısının artırılmasına paralel olarak ülke genelinde mahkeme sayısını da artırmaya büyük önem verdiklerini dile getiren Ergin, bu kapsamda 2002 yılından bu yana mahkeme sayısında yüzde 30'luk artış sağlandığını bildirdi.
    
Ceza infaz sisteminin güçlendirilmesi çalışmalarını da anlatan Ergin, bugün için ceza infaz kurumlarının başlıca sorunun kapasite olduğunu dile getirdi. Bakan Ergin, insan haklarına dayalı bir anlayış ile kapasite sorunu da dahil tüm sorunların çözümü için yoğun çalışmalar yaptıklarını anlattı.
    
 Ceza infaz sisteminde değişiklik
    
Ceza infaz sistemine ilişkin öngörülen ve uzun süredir üzerinde çalıştıkları bir değişikliğin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna duyurulduğunu hatırlatan Ergin, bu değişiklikle cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüler için aile görüşmesi uygulaması getirileceğini ifade etti.
    
Bu tarz bir uygulamanın bir çok ülkede yürütüldüğünü söyleyen Ergin, şunları söyledi:
    
''Hükümlü ve tutukluların infaz ve ıslah rejimi kapsamında bu uygulamadan faydalanmasına ilişkin sınırlamalar ile uygulamanın çerçevesi halen hazırlığını sürdürdüğümüz mevzuat değişikliği ile belirlenecektir. Bu mevzuat değişikliğinden sonra gerekli fiziki dönüşüm sağlanarak önlemler alınacak ve uygulamaya geçilecektir.''
   
Açlık grevleri

Halen bazı cezaevlerinde devam eden açlık grevleriyle ilgili düşüncelerini de paylaşan Ergin, şöyle devam etti:
    
''Açlık grevleri esasında ceza infaz uygulamalarına yönelik eleştirilerden kaynaklanmayıp, daha çok bazı siyasi ve sosyal taleplerin ifadesi görüntüsü arz etmektedir.
    
Bizim bu olaya yaklaşımımız insani noktada bulunmaktadır. Olayın başlangıcından bu yana şahsım ve bakanlığım tarafından, grevlere son verilmesi için çalışmalar sürdürülmüştür. Ayrıca sürekli olarak hükümlüler, uzman hekim ve psikologların gözetimi altında tutularak kendilerine gerek fiziksel gerekse psikolojik destek sağlanmış, açlık grevine girenlerin kilo ve tansiyon ölçümü yapılarak sağlık durumları sürekli gözetim altında tutulmuştur. Bu grevlerin derhal sonlandırılması için huzurlarınızda tekrar çağrıda bulunmak istiyorum. Sürece katkıda bulanacak iyi niyetli herkesle görüşmeye açık olduğumuzu belirterek, tüm kamuoyunun bu konuyu siyasi mülahazalara alet etmeden, aynı duyarlılıkla ve soğukkanlılık içinde karşılaması için çağrıda bulunuyorum. Ayrıca bu süreçte tahriklere karşı herkes duyarlı olmalıdır.''
    
    4. Yargı Paketi
    
Adalet Bakanı Ergin, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) hakkında en çok ihlal kararı verilen ülke olduğunu hatırlatarak, bu tablonun değiştirilmesi kararlılığında olduklarını söyledi.
    
Bu bağlamda yapılan çalışmaları anlatan Ergin, insan hakları standartlarının güçlendirilmesi için öngörülen bazı değişikliklerin halen hazırlıkları sürdürülen 4. Yargı Paketi'nde yer alacağını açıkladı. Ergin, ''Tasarı ile insan haklarına saygının, bu konuda ortaya çıkan aksaklıkları kendi iç hukukumuzda çözüme bağlama ilkesinin gereğinin yerine getirilebilmesi ve ülkemizin AİHM önündeki davalar açısından görünümünün daha iyi bir noktaya taşınabilmesi hedeflenmektedir'' dedi.
    
Bakan Ergin, sunumunun sonunda, uğradıkları silahlı saldırılar sonucu hayatların kaybeden Ovacık Cumhuriyet Savcısı Murat Uzun ve Doğubayazıt Cumhuriyet Savcısı Hakan Kılıç'a bir kez Allah'tan rahmet diledi.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER