ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mayıs 2013 Pazar 23:10

"Aç o soruşturmayı"


Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 57. Hükümet dönemiyle ilgili Meclis araştırma komisyonu kurulacağı ifadesine ilişkin, "Aç o soruşturmayı, Ecevit'in ve arkadaşlarının dürüstlüğünü, yurtseverliğini ve ulusalcılığını birlikte ortaya koyalım" dedi.
     Türker, partisinin Ankara İl Başkanlığının Harb-İş Sendikası Kenan Durukan Toplantı Salonu'ndaki kongresine katıldı.
     Başbakan Erdoğan'ın 57. Hükümet dönemine ilişkin Meclis araştırma komisyonu kurulacağı yönündeki açıklamalarına değinen Türker, şöyle konuştu:
     "DSP'nin Genel Başkanı, Bülent Ecevit'in son Ekonomi Bakanı olarak Tayyip Erdoğan'a diyorum ki Allah sana doğruyu söyletti. Aç o soruşturmayı, Ecevit'in ve arkadaşlarının dürüstlüğünü, yurtseverliğini ve ulusalcılığını birlikte ortaya koyalım. Şu anda Genel Sekreterimiz bu konuda deneyimi olan arkadaşlarla böylesi bir araştırma önergesini hazırladılar. Bir iki hafta daha bekleyeceğiz. Tayyip Erdoğan kendisi vermezse bu önergeyi, ben sizin adınıza, Ecevit adına hesap sormak için Ecevit'in dürüstlüğünün ve yurt severliğinin ortaya çıkması için tek tek gezip 20 milletvekilinden imza isteyeceğim. Bu araştırma komisyonu açılınca da her toplantısına DSP hükümetinin son ekonomi bakanı olarak gidip katılacağım."
     Partinin parasını kendisinin bitirmediğini, o paraları kuruşu kuruşuna konuşmaya hazır olduğunu kaydeden Türker, "Benim seçildiğim gün partiden borçlar hariç ödenen 27-28 trilyon (milyon lira) para var. Partiyi devretmek üzere anlaştıkları Mustafa Sarıgül bana anlattı. Abi, sen o kadar para almıyorsun ki dedi ve bir kağıt çıkarttı. Sizin alacağınız toplam para 16 trilyon (milyon lira). Sana şimdi borçlar gelecek dedi. İl başkanlarımız anlatıyor, bizim eskiden kiraladığımız yerlere bugün üçte bir fiyatına bile müşteri bulamıyorlar" diye konuştu.
     Siyasi partilerin kapısına kilit vurulmak ya da başka bir partiye yama olmak için değil seçime girmek ve iktidar olamak için kurulduğunu belirten Türker, CHP'ye destek vermek için seçimlere girilmemesinin seçmenlerini kaybetmelerine neden olduğunu söyledi.
     DSP Ankara İl Başkanı Ahmet Ertekin'in tek aday olduğu kongrede, 70 delegenin oy kullanması bekleniyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER