ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 21:39

Abdullan Öcalan özgür kalacak!

Abdullan Öcalan özgür kalacak!

BDP Eş Genel Başkanı Gülten Kışanak’dan şok sözler...


Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Başkanı Gültan Kışanak, halkı çözüm sürecine destek olmaya çağırarak, bu mücadele sonunda cezaevlerinde yatanların özgür kalacaklarını söyledi.

Adana’nın Yüreğir ilçesinde düzenlenen mitingde halka seslenen Kışanak, partililerden çözüm sürecine destek olmalarını istedi. AK Parti hükümeti döneminde büyük baskılar yaşadıklarını ileri süren Kışanak, bu süreçte 10 bini aşkın Kürt politikacının cezaevine konulduğunu iddia etti. Bu aşamadan sonra en güçlü mücadelelerini sergileyerek cezaevlerinin kapısını açacaklarını belirten Kışanak, sözü Öcalan’ın İmralı’ta tutuklu bulunmasına getirdi. İmralı’daki sistemin anlamını yitirdiğini vurgulayan Kışanak, “İmralı’daki tecrit ve rehine politikası boşa çıkmıştır. Şimdi bu kurtuluş sürecini güçlü bir şekilde yürürsek, Sayın Öcalan da halkıyla, sizlerle buluşacaktır, buralarda olacaktır, sizlerle yan yana olacaktır.” dedi.

Siyasi partileri sorumlu davranmaya davet eden Gültan Kışanak, “Şimdi elimizde tarihi bir fırsat var, bunu başarmalıyız. Bir kez daha bunu başaramazsak, savaşa, çatışmaya geri dönülürse, bundan bugün görevini iyi yapmayanlar sorumlu olacaktır. Biz hükümeti de, AK Parti’yi de, CHP’yi de, MHP’yi de sorumlu davranmaya davet ediyoruz. Halkın barış ve çözüm konusundaki iradesine saygılı olmaya davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yeni anayasa çalışmalarına da değinen Kışanak, “Yeni anayasa özgürlüklerin anayasası olacak, yeni anayasa demokratik cumhuriyetin anayasası olacak, yeni anayasa barışın anayasası olacak. Biz BDP olarak bunun dışındaki hiçbir anayasa önerisine ‘evet’ demeyeceğiz.” diye konuştu. Kışanak ve beraberindekiler daha sonra parti otobüsü üzerinden barış güvercinleri uçurdu.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER