SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Kasım 2014 Pazartesi 10:50

"İncirlik görüşmeleri devam ediyor"

/home/yztusr/public_html http://cdn2.yazete.com/store/img/biden-1471330-622x360.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/biden-1471330-622x360.jpg
ABDden "Türkiye" açıklaması

Beyaz Saray'dan üst düzey bir yetkili, IŞİD'le mücadele kapsamında İncirlik üssünün koalisyon uçakları tarafından kullanılmasına ilişkin Türk yetkililerle görüşmelerin sürdüğünü bildirdi.


Beyaz Saray'dan gönderilen brifing deşifresine göre ABD yönetiminden üst düzey yetkililer, Air Force-2 uçağıyla İstanbul 'dan ABD'ye dönerken gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın ABD Başkan Yardımcısı Biden ile görüşmesinin ardından yapılan basın toplantısında, Erdoğan ile Biden'ın konuştukları konulara ilişkin genel, kısa bilgiler verdiği ve İncirlik üssü ve Esad'dan bahsedilmediği hatırlatıldı. Görüşmelerde ilerleme sağlanıp sağlanmadığına ilişkin soru üzerine üst düzey yetkili, şunları kaydetti: 

"Haklısınız, onlar (Erdoğan ve Biden) orada oturup bir sürü anlaşmanın altına imza atmadılar. Aslında bu noktadan sonra nereye gideceğimiz konusunda daha büyük şeffaflığa ulaştık. Çözülmeyen bazı ilave sorunları vardı ve her iki yönetim bunların üzerinde gelecek günlerde kafa yoracak. İhtiyaçlarımızın ve sıkıntılarımızın bu konularda neler olduğu hakkında daha iyi bir anlayışa sahibiz." 

"TÜRKİYE BU TEHDİDİ CİDDİYE ALIYOR"

IŞİD ve özellikle Suriye konusunda ABD'nin Türklerle yakın veya farklı düşünüp düşünmediğine ilişkin çok şeyin söylendiğini hatırlatan yetkili, "Bu görüşmelerle (Türk yetkililerle), bu konularda anlaşmazlığımızdan çok, daha fazla ortak yönlerimiz olduğuna ikna olduk" ifadesini kullandı. Yetkili, IŞİD'in yenilgiye uğratılması noktasında mutabık olduklarını belirterek, örgütün sadece ABD ve bölgedeki müttefikleri için değil aynı zamanda Türkiye'nin de sınırına tehdit oluşturduğunu ve Türkiye'nin bu tehdidi çok ciddiye aldığını anlattı.

Bu tehditle mücadelede Türk yönetiminin kendileriyle hareket ettiğine vurgu yapan yetkili, Ankara 'nın kendileriyle işbirliğini artırmaya yönelik yollar aradığını, Washington'ın da bu noktada onlarla çalışmak istediğini kaydetti. 

"KESİNLEŞMİŞ KARAR YOK"

Yetkili, Irak'taki gibi hava saldırılarının yanında sahada etkili bir güvenlik gücü olmadan IŞİD'in Suriye'de zayıflatılıp yok edilmeyeceğini belirterek, Ankara ve Washington yönetimlerinin bu noktada Suriye'de alanda uygun gücün "Esad olmadığı noktasında fikir birliği içinde bulunduklarını" bildirdi. Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) IŞİD ile mücadele kapsamında sahadaki güvenilir gücün olacağının altını çizen yetkili, ÖSO'nun daha hızlı ve etkili eğitilip donatılması için Türkiye ile işbirliğinin artırılıp artırılmayacağı konusunun ele alındığı bilgisini vererek, "Ancak bu noktada kesinleşmiş bir karar yok" diye konuştu.

Yetkili, görüşmede odaklanılan konular hakkında bilgi vererek, IŞİD ile mücadele ve Irak'ın yanı sıra Suriye'de "Esad rejiminin şiddet yanlısı gruplar için mıknatıs görevi gördüğü" konusunda tarafların hem fikir olduklarını dile getirdi. 

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Türkiye ziyaretine ilişkin bilgilendirme yapan yetkililer, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden belki oturup bir dizi anlaşmaya imza atmadılar, ancak bu noktadan sonra nereye gideceğimiz konusunda daha büyük netliğe ulaştık" dedi.

"Bu çerçevede, koalisyon  uçaklarının Türk tesislerini kullanabilmelerine yönelik görüşmelerimizi sürdüreceğiz.  Türkler tesislerini daha fazla kullanıma açmadan önce bizimle tamamen aynı fikirde olmak istediklerinde net oldular" ifadesi kullanıldı.

"Görüşmelerde ilerleme sağlandığı ve sona geldindiğinde koalisyon uçaklarının Türkiye'de genişletilmiş kullanıma sahip olacağı" kaydedildi. 

ABD'li yetkili, "IŞİD'in yenilgiye uğratılması noktasında mutabık olunduğunu, Türkiye'nin de IŞİD tehdidini çok ciddiye aldığını" kaydetti.

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na taziye telefonu

SONRAKİ HABER

"Türkiye girmezse herkes kaybeder"

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.