ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 17:17

ABD Temsilciler Meclisi heyeti, TBMM'de


ABD Temsilciler Meclisi heyeti, TBMM Dışişleri ve Milli Savunma Komisyonu üyeleriyle bir araya geldi.
    
TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri ve Silahlı Hizmetler komiteleri üyelerinden oluşan heyete, ABD'deki seçimlerin ardından TBMM'ye gelen ilk parlamenter heyeti olması açısından önem verdiklerini belirtti.
    
Bozkır, iki dost ve dünyada model ilişkiye sahip olan ABD ve Türkiye arasındaki ilişkiler ve bölgesel sorunları görüşeceklerini ifade ederek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kabul edeceği heyetin Suriye'den gelenlerin kaldığı kampları ziyaret edeceğini, ayrıca Patriot füzelerinin bulunduğu mekanda incelemelerde bulunacağını söyledi.
    
TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Oğuz Kağan Köksal da konuşmasında ''ABD ile ilişkilerimizi anlatmaya gerek yok. Her konuda ilişkilerimiz iyi olduğu gibi milli savunma konularında da sıkı işbirliği ve ilişkilerimiz var. Ziyaretin, ülkemiz ve milli savunma açısından faydalı sonuçlar doğuracağına inanıyorum'' dedi.
    
ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi Üyesi Rob Wittman ise ''Burada olmak bizim için ayrıcalık ve şereftir. İki ülke arasında son derece iyi ve kuvvetli ilişkiler var. Ama hem dünya hem de ABD açısından zorlu zamanlardan geçiyoruz. Bilhassa savunma konusunda alınacak kararlarda ikili işbirliğimizin önemi büyük. Biz de Türkiye'ye, bu zorlu kararlarda her iki ülkenin menfaatine olacak şekilde karar vermesi yönünde destek ve yardımcı olmak istiyoruz''' diye konuştu.
    
Görüşme daha sonra basına kapalı sürdü.
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER