ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2014 Çarşamba 22:52

AB ile daha fazla temas kurmak gerekiyor

AB ile daha fazla temas kurmak gerekiyor

Bakan Bozkır, Başkent Berlin’de Federal Meclis’te Alman Meclisi Başkan Yardımcısı Claudia Roth ile görüştükten sonra açıklama yaptı.


Almanya'da iki gün temaslarda bulunan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzekereci Volkan Bozkır, ''Benim burada edindiğim intiba, buralarda daha fazla temas kurmak, daha fazla Avrupalıyı, Almanı, Avrupa Birliği üyelerini Türkiye'ye getirmek ve karşılıklı konuşarak mesajlarımızı tartışarak belli noktalara varmayı sağlamaktan geçiyor'' diye konuştu. 

Almanya temaslarını tamamladığını ifade eden Bozkır, iki gün boyunca çok önemli görüşmeler gerçekleştirdiğini belirterek, Türkiye-Almanya ve Türkiye-AB ilişkilerindeki Almanya'nın katkısında karşılıklı önemli anlayış sağladıklarını sandığını ifade etti.

‘’Benim burada edindiğim intiba, buralarda daha fazla temas kurmak, daha fazla Avrupalıyı, Almanı, Avrupa Birliği üyelerini Türkiye'ye getirmek ve karşılıklı konuşarak mesajlarımızı tartışarak belli noktalara varmayı sağlamaktan geçiyor’’ diyen Bozkır, bu ziyaretinde bunları gerçekleştirdiği için memnun olduğunu kaydetti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin de bugün Berlin’e geldiğini ve aynı anda iki bakanın Berlin’de bulunduğunu ifade eden Bozkır, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın da Frankfurt’a geleceğini belirtti.

Bozkır, temasları kapsamında bugün Avrupa Birliği Uyum Komisyonu'nu ziyaret ettiğini belirterek, "Yaklaşık bir saate aşkın süre, son derece yararlı bir görüşme oldu. Sorulmadık hiçbir soru kalmadı, verilmedik cevap da kalmadı. Bu açıdan çok memnunum. Son derece iyi bir havada, gayet iyi bir üslup içinde sorular soruldu. Tenkitler yapıldı. Ben de gerekli cevaplar verdim" ifadelerini kullandı.

Claudia Roth ile görüşmesi

Meclis Başkan Yardımcısı Claudia Roth'u ziyaret ettiğini belirten Bozkır, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Roth gerçekten Alman siyasetinin renkli bir kişisidir. Yeşiller Partisi'nin önemli bir kişisidir. Partinin Eş Başkanlığını yapmıştır ve Türkiye ile uzun zamandır ilişki içinde olan birisi ancak renkli kişiliğinin sonucunda belki verdiği bazı mesajlarının Türkiye'de yanlış anlaşılabildiği konusu ortaya çıkıyor. Kendisi ile her şeyi açık açık konuştuk. Sanıyorum Türkiye ile ilgili aramızda yanlış anlaşacak hiçbir konu kalmadığını düşünüyorum.’’

Bakan Bozkır, bu açıdan bu görüşmenin yararlı geçtiğini, kendisinin bazı intibaları düzeltme imkanını bulduğunu belirterek, "Herhalde Roth bundan sonra da eskisi olduğu gibi Türkiye'nin dostu bir Alman siyasetçisi olarak devam edecektir" şeklinde konuştu.

Claudia Roth da Bozkır’ın yeni AB Bakanı ve Başmüzakereci olduğunu ifade ederek, Bozkır ile ortak Avrupa perspektifi konusunda konuşacakları yeni bir dönem başlamasını ümit ettiğini kaydetti.

Bozkır ile farklı düşüncelere sahip oldukları konularda açık bir şekilde görüştüklerini ifade eden Roth, "Ben Türkiye’nin düşmanı değil dostu olduğum konusunda ısrar ettim" ifadesini kullandı.

"Benim siyasetteki hayat tecrübem, dostların birbirine eleştiri yapmalarını ve gerçekleri söylemeleri" diyen Roth, Bozkır ile diplomatik görüşme yapmadıklarını kaydetti.

Avrupa ilişkilerinde bir durgunluk olduğunu, Irak’taki durumun komşu ülkelere etkisini konuştuklarını belirten Roth, "Türkiye’nin neden ne kadar mülteci aldığını söylemediğini veya sesli ifade etmediğini anlamadığımı söyledim. 1,8 milyon mülteci aldı. Türkiye’ye 2 günde Almanya’nın bir yılda aldığı insanı aldı" şeklinde konuştu.

Almanya’nın 2013’te 130 bin mülteci aldığını, Türkiye’ye ise iki günde bundan daha fazla insan geldiğine işaret eden  Roth, Türkiye’nin neden yardım kabul etmediğini sorduğunu belirtti.

IŞİD konusunda birçok sorunun açık kaldığını ifade eden Roth, her zaman yanı düşüncede olmadıklarını, eleştirdiği birçok noktaya değindiğini ifade etti.

Bakan Bozkır,  görüşmenin başında bal hediye etti ve ''Tatlı yiyelim, tatlı konuşalım'' dedi.

Görüşmenin ardından temaslarda bulunmak için Brüksel’e giden Bozkır, bugün eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas ile görüştü. Ardından Federal Meclis’te AB Uyum Komisyonu’nu ve Alman-Türk Dostluk Grubu’nu ziyaret etti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER