ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2014 Çarşamba 14:39

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, Antalya'da


Avrupa Birliği ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, internette yayınlanan ses kayıtları ile ilgili olarak, "Artık bu işlerin çivisi çıktı, hiç etik olmayan, ahlaka sığmayan, inancımıza sığmayan, geleneklerimize, göreneklerimize ve insanlığa sığmayan her türlü yollara tevessül ediyorlar. Gerçekten bir insan nasıl bu yollara tevessül edebilir, inançlı insanlar nasıl bu yollara tevessül edebilir, inanmakta zorlanıyoruz" dedi.
Bakan Çavuşoğlu, Alanya ilçesinde esnafla bir araya geldi. Bu sırada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, seçime yönelik milletin kafasını karıştırmak için çeşitli anketler yapıldığını, bu anketlerde AK Parti'nin yüzde 40'ın altında oy alacağının açıklandığını ifade ederek, bu sonuçların doğru olmadığını söyledi.
AK Parti olarak değişik firmalara anketler yaptırıldığını, bu anketlerde AK Parti'nin oyunun yüzde 47 ile yüzde 49 arasında olduğunu anlatan Çavuşoğlu, bu konuda hiç kimsenin endişe etmemesi gerektiğini bildirdi. AK Parti'nin oyunun yüzde 40'ın altında gösterilen anketlerin vatandaşları rahatsız ettiğini dile getiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
"Allah korusun, böyle bir durumda Türkiye'nin ekonomik büyümesi dahil istikrarının riske gireceğini düşünüyor milletimiz. Bu ne demek, 'diğer partilere güvenmiyoruz' demektir. Cumhuriyet Halk Partisi'ne güvenmiyoruz, Milliyetçi Hareket Partisi'ne güvenmiyoruz. Allah korusun bunlar iş başına gelse Türkiye, eski günlere döner endişesi var ama hiç kimse merak etmesin, endişelenmesin. Milletimiz 30 Mart'ta AK Parti'ye yeniden güven oyu verecek. Yeniden AK Parti oylarını artıracak. Biz de Türkiye'yi 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine götürmek için, büyük projelerimizi gerçekleştirmek için yolumuza devam edeceğiz, milletimizle beraber."
Artık milletin sahte anketlere kanmadığını, kendi değerlendirmelerini yaparak 30 Mart'taki seçimden AK Parti'nin yaptırdığı sonucu alacağına inandığını belirten Çavuşoğlu, milletin sandıkta gerekeni yapacağını söyledi.
- Seçimler Türkiye'nin dönüm noktası
Son 12 yıldaki seçimlerin Türkiye için bir dönem noktası olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, seçim sonuçlarının Türkiye'nin gidişatını, her referandumun Türkiye'nin önünü açtığına dikkati çekti.
Bu seçimin de Türkiye'nin yol haritasını belirleyeceğini anlatan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:
"Şu anda oynanan oyunlar var, Türkiye üzerinde oynanan oyunlar var. Türkiye'nin büyümesini engelleyen çalışmalar, AK Parti iktidarına, Türkiye'ye karşı oynanan oyunlar var. Milletimiz her zaman olduğu gibi bu oyunları bozacak. Her zaman olduğu gibi Türkiye yoluna devam edecektir. Elbette 30 Mart seçimleri Türkiye'nin yol haritasını belirleyecek. Bu yol haritasında cumhurbaşkanlığı seçimi de var, 2015'teki milletvekilliği seçimleri de. Bu seçim önemli bir gösterge olacak. Allah'ın izniyle bu imtihanı biz en iyi şekilde geçeceğiz."
Bir gazetecinin, "Türkiye'nin üzerinde oynanan oyunlarla ilgili dış güçler olarak kimi kastediyorsunuz" sorusuna Çavuşoğlu, bunlara girmeye gerek olmadığını söyledi.
Türkiye ne zaman büyüse, ekonomisi büyüse, dış politikasında bağımsız olsa kendi savunma sanayisini geliştirse güçlendirse üretim kapasitesini güçlendirse birilerinin rahatsız olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, bu kesimin AK Parti'nin de büyümesinden, güçlenmesinden rahatsız olduğunu kaydetti.
Demokratik yolla iktidarı değiştiremeyenlerin son 12 yılda çok değişik yollara başvurduklarını bildiren Çavuşoğlu, darbe girişimleri, sokak eylemleri, Gezi olayları gibi olumsuz eylemlerin gerçekleştiğini kaydetti. Bunlara karşı vatandaşın her seferinde gereken cevabı verdiğini dile getiren Çavuşoğlu, sandıkta başarı hedefi olmayan siyasilerin değişik yollara tevessül ettiğini ama bu oyunun da 30 Mart'taki seçimle bozulacağına işaret etti.
Bir gazetecinin, "Her gün farklı bir ses kayıtları yayınlanıyor, bunlar seçimi nasıl etkiler" sorusuna Çavuşoğlu, "Hiç etkilemez, milletimiz oyunu gördü" cevabını verdi.
Milletin gereken cevabı vermek için 30 Mart'ı sabırsızlıkla beklediğine işaret eden Çavuşoğlu, milletin egemenliği üzerinde herhangi bir vesayeti tanımadığını 30 Mart'ta tekrar göstereceğini vurguladı.
Bakan Çavuşoğlu, gittikleri her yerde vatandaşın güveni ile karşılaştıklarını anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Yapılan bu tür olayları ise doğru bulmuyoruz. Artık bu işlerin çivisi çıktı, hiç etik olmayan, ahlaka sığmayan, inancımıza sığmayan, geleneklerimize, göreneklerimize ve insanlığa sığmayan her türlü yollara tevessül ediyorlar. Gerçekten bir insan nasıl bu yollara tevessül edebilir, inançlı insanlar nasıl bu yollara tevessül edebilir, inanmakta zorlanıyoruz ama bu işin çivisi çıktı, milletimiz artık bu işlere sadece gülüyor ve 30 Mart'ta gereken cevabı verecek."
- Mavi Marmara'ya ilişkin İsrail'in tazminat teklifi
Bir başka gazetecinin, "Mavi Marmara ile ilgili İsrail'in 20 milyon dolar teklif ettiği söyleniyor, bu konuda bir gelişme var mı" sorusunu Çavuşoğlu, şöyle yanıtladı:
"İsrail ile ilişkilerin düzelmesindeki şartlar tek tek yerine getirildi. İsrail, önce resmi bir şekilde özür diledi. Mavi Marmara'da şehit olanların ailelerine ödenecek tazminat konusunda da görüşmeler devam ediyor. Rakamların ne olduğu konusunda benim de bilgim yok. Karşılıklı görüşmelerle bu, en kısa zamanda neticelenecektir."
İsrail'in Gazze ve Filistin toprakları üzerinde yaptığı illegal çalışmalara son vermesi gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, ambargoların kaldırılması, insani yardımların gitmesine izin vermesi gerektiğini söyledi.
İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkiler düzeldiğinde İsrail ile Filistin arasındaki sorunun da aşılacağına inandığını dile getiren Çavuşoğlu, şöyle dedi:
"Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkiler normalleştiği zaman Filistin ve İsrail arasında çözüm için Türkiye önemli rol oynayacaktır. İsrail de bunun farkında. Özellikle Hamas'ın masada olmasını herkes arzu ediyor. Daha önce Hamas'a herkes karşıydı, Amerika da karşıydı, İsrail de karşıydı ama biz Hamas'sız bir çözüm olmayacağını başından beri söylüyorduk. Şimdi Amerika da söylüyor, İsrail de söylüyor. Bütün taraflar bu konuda Türkiye'nin oynayabileceği yapıcı rolün farkında. İnşallah ilişkiler normalleşir, Türkiye de bu sürece katkı sağlar."
Çavuşoğlu, esnaf ziyareti kapsamında alışveriş yapan yerli ve yabancı turistlerle sohbet etti. Bakan Çavuşoğlu, babası Osman Çavuşoğlu'nun da iş yerini ziyaret etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER