SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Kasım 2014 Perşembe 17:27

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır İsveç'te

/home/yztusr/public_html http://cdn3.yazete.com/store/img/bozkir-1484447-622x360.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/bozkir-1484447-622x360.jpg
AB Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır İsveçte

Bozkır: "Hep, 'Türkiye bunu yapamaz, Türkiye bu noktaya gelemez' şeklindeki varsayımlarla ortaya atılan hedefler konulan noktalar Türkiye tarafından aşılmıştır"


Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) müzakere sürecinde bugünlere AB’yi şaşırtarak geldiğini söyledi.

İsveç Meclis binasını ziyaret eden Bozkır, İsveç Meclis Başkanı Urban Ahlin ile görüştü. 

"Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği sürecinde en önemli desteği vermiş ülkelerden biri olan İsveç'te önemli görüşmeler yapmaktayız" diyen Bozkır, İsveç Parlamentosu Başkanı Ahlin'in Türkiye için önemli bir kişi olduğunu ifade etti.

Daha sonra İsveç Dişişleri Bakanlığına geçen Bozkır, burada İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström ile bir araya geldi.

Görüşmede, Türkiye'nin AB müzakere süreci ve fasıllar ile Kıbrıs sorununun gündeme geldiğini belirten Bozkır, şöyle devam etti:

"Kıbrıs sorununun çözümü ve Kıbrıs sorununun AB sürecine olan olumsuz etkilerinin önlenmesini konuştuk. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin gerçekten haksız bir algı operasyonuyla müzakereleri durdurmasının yanlışlığını ve bir an önce Kıbrıs'taki müzakerelerin tekrar başlamasının önemini konuştuk. İsveç, bu konuda her türlü yardımı yapmaya ve tekrar adada müzakerelerin başlaması için kendisi de çaba sarf etmeye hazır gözüküyor."

Suriye'deki iç savaş 

Görüşmede Türkiye'nin içinde bulunduğu bölgedeki gelişmeleri de ele alındıklarını dile getiren Bozkır, Suriye ve Irak'taki gelişmelerle ilgili Wallström'e bilgi verdiğini söyledi.

Bozkır, "Suriye’de gerçekten bir uçuş sahası yasağının getirilmesi ve güvenli bölge oluşturulmasının tek çare olduğunu izah ettim ve bunu anlayışla karşıladılar" dedi.

İsveç’in, Türkiye'nin siyasi ve ekonomik istikrar içinde AB sürecini sürdüren, demokrasisini geliştiren bir ülke olmasına çok önem verdiğini anlatan Bozkır, İsveç’in hem bölgedeki sorunların önlenmesi hem de Türkiye’nin mevcut statüsünün devam etmesi açısından Türkiye’nin yanında olacağını söyledi.

 "Bir gün geldiğinde de inşallah Türkiye üye olacaktır" 

Bugün İsveç Parlamentosu'nda hem AB Komisyonu ve hem de İsveç Dışişleri Komisyonu üyeleriyle bir araya geldiklerini belirten Bozkır, şöyle konuştu:

"Genel olarak AB sürecimizle ilgili sorular soruldu. Tabii Türkiye’nin yeni Türkiye kavramı 2023’e kadar gidecek proje içinde çok güçlü bir AB mesajının yer alması Türkiye için bir sürpriz olmasa bile AB’de gerçekten beklenmeyen bir adım olarak ortaya çıkmış vaziyette. Bu adımın atılabileceğini hesaplamadıkları içinde sanıyorum nasıl bir karşılık vereceğini de  tam olarak aralarında kararlaştırmaya çalışıyorlar."

Volkan Bozkır, sözlerini şöyle tamamladı:

"Türkiye, AB sürecinde bugünlere hep AB’yi şaşırtarak gelmiştir. Hep 'Türkiye bunu yapamaz, Türkiye bu noktaya gelemez' şeklindeki varsayımlarla ortaya atılan hedefler konulan noktalar Türkiye tarafından aşılmıştır. Dolayısıyla biz AB’yi şaşırtmaya devam edeceğiz. AB de bu şaşkınlıklarını giderdikçe Türkiye’ye daha çok yakınlaşmaya mecbur kalacaktır. Bir gün geldiğinde de inşallah Türkiye üye olacaktır."

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan Yaş Kararlarını onayladı

SONRAKİ HABER

Dünya barışı için ortak söz söylemek önemli

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.