ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Aralık 2013 Pazar 02:03

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış Almanya'da


Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Avrupa'da islamafobi ve antisemitik hastalıkların pençesinde cebelleşen hastalıklı zihniyetler varken, Hamm'da gerçek bir entegrasyon mucizesi yaşanıyor" dedi.
Bakan Bağış, Hamm Belediye Başkanı Thomas Hunsteger-Petermann'ın, Oberwerries Şatosu'nda onuruna verdiği akşam yemeğine katıldı.
Ev sahibi ve eşine konukseverlikleri için teşekkür eden ve Türk-Alman dostluğunu "Paylaşılan sevinç iki katına çıkar" Alman atasözüyle ifade eden Bağış, "Biz elli yılı aşkın bir süredir Almanya ile sevinçlerimizi paylaşarak arttırıyor, üzüntülerimizi paylaşarak azaltıyoruz" dedi.
"Hamm Belediyesi'nin vatandaşlarımıza sağladığı hizmetler için müteşekkiriz" diyen Bakan Bağış, "Bu şehrin sembolü olan fil, hafızası ile bilinir. Biz Hamm'ın gösterdiği dostluğu fil hafızası gibi unatmayacağız" ifadelerini kullandı.
Goethe'nin "bilmek yetmez, uygulamalıyız. İstemek yetmek, yapmalıyız" sözünü hatırlatan Bağış, Bağcılar ve Hamm'ın, dostluk köprüleri kurarak bunu başardıklarını ve bundan iki ülkenin de kazançlı çıktığını ifade etti.
Avrupa'da üç kez oyunu artırarak seçilen iki liderin olduğunu ve bunlardan bir tanesinin Başbakan Erdoğan, diğeri de Almanya Şansölyesi Merkel olduğunu anlatan Bağış, "İkisinin de başarısının arkasında çalışkan ve halkla iç içe olan yerel yöneticiler var. Başkanların dostluğu sadece belediyelerini değil, Almanya ile Türkiye'yi birbirine yaklaştırıyor" dedi.
Belediye Başkanı Hunsteger, Hamm şehrinde yaşayan Müslümanlar için ikinci bir cami inşaatına başladıklarını ifade ederek, Hamm'da yaşayan insanların uyum diye bir sorunu olmadığını söyledi.
Hamm Belediye Başkanı Hunsteger'a, insanları dinine, diline ve rengine bakmadan sadece insan oldukları için sevdiği için çok teşekkür eden İstanbul Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı, iki kardeş şehrin yöneticilerinin ve ekiplerinin bilgi ve deneyimlerini paylaşmakta tereddüt yaşamadıklarını ifade etti.
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, yemekten önce Hamm Belediyesi'nin anı defterini imzalayarak, deftere "Elli yılı aşkın bir süredir, vatandaş ve soydaşlarımıza muazzam ev sahipliği yapan Hamm şehrini ve başarılı belediye başkanını ziyaret etmekten onur duyuyorum. Hamm'ın, 'kardeş şehri' Bağcılar gibi her geçen gün güzelleşmesi ve büyümesi bizleri gururlandırıyor. Mükemmel bir entegrasyon örneği olan Hamm'ın, başarılı, çalışkan ve dost belediye başkanına teşekkür ediyorum" mesajını yazdı ve çini tabak hediye etti.
Hamm Belediye Başkanı Thomas Hunsteger de Bakan Bağış'a, üzerinde Hamm şehrinin simgesi fil heykeli kolajını hediye etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER