ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 18:30

AB Bakanı Bağış: Başörtülülerin vekil olmasının karşısında hukuki engel yok


Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, başörtülü birinin vekil olmasının hukuki bir engel olmadığını söyledi. Daha önce söylediği bir sözden dolayı Anayasa Mahkemesi tarafından yargılandığını hatırlatan Bağış, "O cümle geçmişte benim yargılanmama vesile olmuş olsa da ben bugün o cümleyi bir kez daha kurmak istiyorum. TBMM milletin meclisi ise millet ne ise milletin temsilcilerinin de aynı statüde olabilmesi gerekir." dedi.

        Egemen Bağış, Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu’nun makamında kabul etti. Kamu başdenetçiliğinin Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) yolunda ilerlediğinin göstergesi olduğunu vurgulayan Bağış, "Çünkü Türkiye, AB sürecinde atması gereken bir adımı attı ve Kamu Başdenetçiliği Kurumu oluşturdu. Sayın başkanımızda bu kurumun başına geldi ve çok başarılı bir ekip kurdu. İlk kararlarını da alamaya başladılar. Ciddi hassasiyet içeren konularda çok önemli mesajlar verdiler. Sizlerin huzurunda özellikle kendisini kamuda kıyafet özgürlüğü ile ilgili attıkları adımdan dolayı, aldıkları karardan ve verdikleri mesajdan dolayı da kutluyorum. Türkiye'nin AB standartlarında bir ülke olabilmesi için devletin insanların kılık kıyafeti ile uğraşmadığı, yediği ile içtiği ile uğraşmadığı, okuduğu ile uğraşmadığı ama insanların özgürlüklerini güvence altına aldığı bir kurum olduğunun bilincinin oturması açısından kamu başdenetçiliğinin aldığı bu karar çok çok önemliydi. Yürekten tebrik ediyorum. Bu da bizi AB'ye daha da yakınlaştırdı. Önümüzdeki süreçte de birlikte çalışacağımıza dair bir anlayışa varmıştık. Göreve başlar başlamaz çok önemli bir etkinliğe imza atıyor. AB Başombudsmanı'nı ülkemizde ağırlayacak. Çok önemli bir toplantı düzenliyorlar." şeklinde konuştu.

        "ANAYASA MAHKEMESİ KURDUĞUM BİR CÜMLEDEN DOLAYI YARGILADI"

        Bir basın mensubunun kamu başdenetçiliğinin başörtüsü ile ilgili kararı hatırlatılması ve mecliste önümüzdeki dönemlerde başörtülü milletvekili görebilecek miyiz?’ sorusuna Bağış, "Ben daha evvel 'millet ne ise vekili o olmalıdır' diye bir cümle kurduğum için Anayasa Mahkemesi'nde yargılanmış biriyim. O cümle geçmişte benim yargılanmama vesile olmuş olsa da ben bugün o cümleyi bir kez daha kurmak istiyorum. TBMM milletin meclisi ise millet ne ise milletin temsilcilerinin de aynı statüde olabilmesi gerekir. Bu milletin içerisinde başörtülü olan da var olmayan da var. Meclis'te de olmasının karşısında bence hukuki bir engel yok ama ben bir hukukçu değilim. Benim okuduğum kanunlar yönetmelikler bunun karşısında bir engel olmadığını gösteriyor. Demokrasimizin belirli prosedürleri var. Partilerimizin aday gösterme süreçleri var. Bence şık olur, yakışanı olur. Farklı kesimlerin kendisini özdeşleştirebileceği milletvekillerinin olmasını demokrasimizin zenginliği olarak değerlendiririm. İnşallah olur diyorum." şeklinde cevap verdi.

        Kamu Başdenetçisi Ömeroğlu ise zaten görüşlerini ortaya koyduklarını ve siyasi bir beyanatta bulunmak istemediğini dile getirdi. Ömeroğlu, ayrıca, "Temel amacımız bireyleri devlet karşısında ortaya çıkan sorunlarını çözebilmek. İyi yönetişime katkı sağlamak. Bu bağlamada kılık kıyafetten dolayı vermiş olduğumuz tavsiye kararından övgü dolu sözlerinden dolayı teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER