ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 11:54

800 bin AK Partili görev alacak

800 bin AK Partili görev alacak


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, gelecek yıl mart ayında yapılacak yerel seçimlerde yaklaşık 800 bin AK Partilinin sandık başında görevli olacağını bildirdi.

Şentop, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AK Parti'nin seçimlere bir ay kala çalışmalarına başlayan bir parti olmadığını belirterek, "Biz seçim bitip sandıklar kapandıktan sonra bir sonraki seçimin startını veren bir partiyiz" dedi.
Martta yapılacak yerel seçimler için çalışmalara çok önce başladıklarını anlatan Şentop, şöyle devam etti:
"Biz, ocak ayından itibaren sandıklardaki görevlilerimizi ve müşahidlerimizi (gözlemci) belirlemek için çalıştık. Seçimde yaklaşık 200 bin civarında sandık kurulacak. Bu sandıkların her birinde 4 AK Partili olacak. Birisi Sandık Kurulu asıl üye, diğeri yedek üye, iki tane de müşahid. Tüm görevlendirmeleri tamamladık, isimler belli. Yaklaşık 800 bin parti görevlimiz sandık başında olacak."

Yerel seçimde sandıkta görev yapacak partililerin eğitimiyle ilgili çalışmanın hazır olduğunu, bayramdan sonra eğitimlere başlanacağını bildiren Şentop, bu eğitimlerde seçim kanunu, sandık görevlilerinin ve müşehidlerin yetkileri, sorumluluğu gibi konuların anlatılacağını dile getirdi.

Her sandığın yönetim kurulu var

Sandık görevlilerini ve müşahidleri, sadece seçim günü sandıkta görev yapması için belirlemediklerini aktaran Şentop, bu kişilerin aynı zamanda AK Parti'nin en küçük yönetim birimi kabul edilen Sandık Yönetim Kurullarında da görevli olduğunu söyledi. Tüm il, ilçe, mahalle, köy ve beldelerde sandık teşkilatlarını oluşturduklarını belirten Şentop, "Her sandık için bir sandık yönetim kurulu oluşturuyoruz. Üyeler, sürekli toplantılar yapıyorlar, bazen haftada bir toplanıyorlar. Kendi sandıkları ile ilgili çalışmalar yürütüyorlar, görev aldıkları sandıkta oy kullanacak olan vatandaşlarla yüz yüze iletişim kuruyorlar" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER