ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 21:32

8 sınır kapısı için 265 milyon lira harcandı


Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yap-işlet-devret modeli ile 8 sınır kapısının yapımı için 265 milyon lira harcandığını bildirdi.

Yazıcı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Gümrük Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı üzerindeki görüşmelerde, sınır kapılarının yap-işlet-devret modeliyle yapımına ilişkin eleştirileri yanıtladı.

Bazı sınır kapılarındaki ticari işletmelerin sözleşme süresinin dolduğunu belirten Yazıcı, ''İşletmenin süresi bitmiş. O yerdeki ticari mekanlar işletilmesin mi, kapatalım mı- Bu modelle yeniden o mekanların işletilecek. Karşılığında bizim kötü durumdaki sınır kapıları yapılacak. Biz kamu yararı gözeterek bunun finansmanını sağlıyoruz'' diye konuştu.

Bakan Yazıcı, yap-işlet-devret modeli ile 8 sınır kapısının yapımı için 265 milyon lira harcandığını, yapım sırasında ve sonrasında gerekli bazı teknik araç gereç temini ile bu rakamın arttığını söyledi.

Görüşmelerde kabul edilen önergeyle, yeni bir işletme açarken, daha önce sahte fatura düzenlediği ortaya çıkan mükelleflerden alınacak teminat tutarı değiştirildi. Buna göre, söz konusu kişiden, 50 bin liradan ve düzenlediği sahte fatura bedelinin yüzde 10'undan az olmamak üzere teminat alınacak.

Tasarının ilk 15 maddesi kabul edildi. Komisyon, tasarı üzerindeki görüşmelere yarın devam edecek.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER