ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 17:43

57 ülkeyle gümrük anlaşması yapıldı


 Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 57 ülkeyle gümrük alanında anlaşma imzaladıklarını, bunlardan 40'ının TBMM'de kabul edilerek yürürlüğe girdiğini bildirdi.
    
TBMM Genel Kurulu'nda, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın 2013 yılı bütçesi üzerinde Hükümet adına söz alan Yazıcı, bakanlığının birçok yeni projeyi hayata geçirdiğini, bunlardan birinin de 1 Ocak 2012 itibariyle yürürlüğe giren Yeni Özet Beyan Uygulaması olduğunu anımsattı. Yazıcı, bu uygulama sayesinde ticaret erbabının hem maliyetten hem de zamandan tasarruf ettiğini söyledi.
    
Türkiye'nin 1 Aralık'tan itibaren Ortak Transit Sözleşmesi'ne taraf olduğunu belirten Bakan Yazıcı, AB üyesi ülkelerin uyguladığı bu sistem sayesinde Konya'dan yola çıkan bir TIR'ın, Londra veya Paris'e kadar ayrıca hiçbir gümrüğe beyanda bulunmadan, tek beyanla varış yerine ulaşmasının sağlandığını vurguladı.
    
Bakan Yazıcı, bu sözleşmeye taraf olunmasıyla maliyet ve zaman açısından müteşebbislerin toplamda yıllık 100 milyon avronun üzerinde tasarrufunun söz konusu olacağını ifade ederek, konuşmasına şöyle devam etti:
    
''Onaylanmış kişi statüsünü devreye koyduk. Bu gümrük işlemleri bakımından son derece önemli bir proje. Onaylanmış kişi statüsüne sahip müteşebbislerimiz, tüm gümrük uygulamalarını Mavi Hat'tan gerçekleştirmek suretiyle ürünlerini seri şekilde pazarlarına eriştirmekte. Türkiye'de bu statüye sahip bin 410 tacir bulunuyor.''
    
Hayata geçirecekleri Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü'nün dünyada yaygın olmadığını vurgulayan Yazıcı, Türkiye'nin dünyadaki uygulamaları da dikkate alarak hazırladığı bu uygulamanın, 27 Aralık'ta kamuoyuna tanıtılacağını bildirdi.
    
Uygulama sayesinde, bu statüye sahip tacirlerin ihracat işlemlerini kendi fabrikalarında gerçekleştirerek gümrük işlemlerine hız kazandıracağını dile getiren Yazıcı, gümrüklerle ilgili şu bilgileri verdi:
    
''57 ülkeyle gümrük alanında anlaşması imzaladık. Bunlardan 40'ı Meclis'ten geçerek yürürlüğe girdi. Türkiye'nin 2008'de başlattığı İpek Yolu güzergahındaki gümrük idareleriyle başlattığı yıllık toplantılar sürüyor. Bu projenin amacı, güzergahtaki ülkelerin gümrük idarelerinin uygulamalarını aynı düzeye getirmek, mevzuat birlikteliğini sağlamak. Diğer bir projemiz tek pencere sistemine Türkiye gümrüklerini geçirmek. Kişi, gümrüklerden mal ve ürünler geçirilirken birçok kamu kuruluşuyla muhatap olmak durumunda. Bu uygulama zaman kaybına yol açıyor. Tek pencere uygulaması bütün prosedürler tek bir yerde toplanacak ve işlemelerde zaman kazanılacak.''
    
Gümrüklerin modern laboratuvarlara ihtiyaç olduğunu, bu kapsamda birçok gümrük laboratuvarının modernize edildiğini belirten Bakan Yazıcı, modern laboratuvarlarla daha etkin sonuçlar almaya başladıklarını söyledi.
    
Yazıcı, Ticaret Kanunu ile ilgili bakanlığının sorumlu olduğu ikincil düzenlemelerin yüzde 80'inin tamamlandığını bildirerek, ''Türk tacirleri işletmeleri artık genel kurullarını elektronik ortamda icra ediyor. Ticaret alanınındaki önemli projelerden birisi Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS). Bunun çok önemli bölümü yıl sonunda tamamlanmış olacak. Ticaret sicil müdürlükleri tamamen bu sisteme üzerinden işlemlerini gerçekleştirmeye başlayacak. Bu çok geniş kapsamlı. Sadece tacirleri değil meslek kuruluşlarını, odaları, sendikaları, hatta apartman kapıcılığını da bünyesine alacak bir proje ve 2013 yılı sonunda bitecek. Bu proje, Türkiye'nin dördüncü en büyük veri tabanı projesi olacak''
    
Birleşmiş Milletler'in bu yılı kooperatifçilik yılı olarak ilan ettiğini anımsatan Yazıcı, kooperatifçilikle alakalı strateji ve eylem planı belgesini yayımladıklarını, bununda dünyada ilk olduğunu söyledi
    
Yürürlüğe giren diğer bir kanunun Hal Kanunu olduğunu ifade eden Hayati Yazıcı, bu Kanun ile 74 milyar liralık büyüklüğü olan meyve ve sebze ticareti alanının kayıt altına alınacağını dile getirdi.
    
Bakanlığının önemli faaliyetlerinden birisinin de tüketicinin korunması olduğunu belirten Yazıcı, ''Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü ile birlikte üniversitelerin de katkılarıyla etkin bir çalışma sürüyor. Taslağımız tartışlıyor. İnşallah Meclis'e taşıyacağız. 1 Ocak 2013'ten itibaren ithal ettiğimiz ürünlerin tüketicinin sağlığı ve güvenli bakımından denetimlerinin sadece piyasadan değil, gümrük girişlerinde de yapmaya başlayacağız'' dedi.
    
Yazıcı, esnaf ve sanatkarla ilgili hükümetlerine kimsenin söz söyleyemeyeceği kanısında olduğunu söyleyerek, esnaf tarafından 2002'de yüzde 57 faiz oranıyla toplam 157 milyon lira kredi kullanılırken, bugün bunun yüzde 5-6,5 faiz oranıyla toplamda 6,6 milyar liraya yükseldiğini bildirdi.
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER