ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2013 Cuma 23:28

52 Filistinli 29 Aralık'ta serbest olacak

52 Filistinli 29 Aralıkta serbest olacak

"Hedefimiz İsrail ve Fiilistinlileri daha güvenli ve müreffeh kılmak için geçici değil, kalıcı bir anlaşmaya varılmasını sağlamak"


Ortadoğu barış süreciyle ilgili temaslarda bulunmak üzere yeniden bölgeye gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İsrail-Filistin barış müzakerelerinde kalıcı bir çözümü hedeflediklerini söyledi.


İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştükten sonra Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliğinde gazetecilere açıklama yapan Kerry, İsrail-Filistin arasındaki barış müzakereleriyle ilgili, "Hedefimiz İsrail ve Fiilistinlileri daha güvenli ve müreffeh kılmak için geçici değil, kalıcı bir anlaşmaya varılmasını sağlamak" dedi.


Bölgede istikrar ve güvenliğin esas konu olduğunu belirten Kerry, kalıcı bir anlaşmaya varılması ve müzakereler konusunda iyimser olduğunu ifade etti.


Filistinli tutuklular meselesine de değinen Kerry, İsrail hapishanelerinde tutukluluğu devam eden 3'üncü grup 52 Filistinli tutuklunun ise 29 Aralık'ta serbest bırakılacağını söyledi.


Filistin ile İsrail arasındaki barış müzakerelerinin yeniden başlaması çerçevesinde, "1993 yılında imzalanan Oslo Barış Anlaşması öncesinde tutuklanan 104 mahkumun serbest bırakılması" konusunda daha önce anlaşmaya varılmıştı.
İsrail, daha önce Ağustos ve Ekim aylarında 52 Filistinliyi serbest bırakmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER