ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Kasım 2012 Çarşamba 18:15

40 yaş emekliliği sistemi çökertir


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ''60 yaş emekliliğini bugünden yine 40 yaşa çekecek olursak, yani zar zor kurduğumuz, dünyanın hiçbir yerinde olmayan 40 yaş emekliliğini tekrar ikame edecek şekilde düzenleme yapacak olursak, bırakın iktidarı, muhalefet olarak da kamuoyunda söyleyecek bir şeyimiz olmaz'' dedi.
    
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın 2013 yılı bütçesi üzerindeki görüşmeler sürüyor.
    
CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, emeklilikte yaşa takılanların en büyük sorunlardan olduğunu belirterek, kademeli yaş uygulaması nedeniyle emeklilik hakkı ötelenen çok sayıda vatandaş bulunduğunu söyledi. Emeklilikte yaşa takılanların durumunu düzenlemek gerektiğini ifade eden Çelebi, ''Yaşa takılanlar emekli olmak için genç, özel sektörde çalışmak için yaşlı. Prim gün ve sigorta sürelerini doldurmalarına rağmen hakları elinden alınan binlerce mağdur görmezden geliniyor. Yaşa takılanlar sadece yeni getirilen yasaların geriye dönük uygulanması dolayısıyla mağdurlar. Önemli bir sorun, bu sorunun çözümü konusunda katkı ve desteğinizi istiyorum'' diye konuştu.
    
CHP milletvekili Mevlüt Aslanoğlu, emeklilikte yaşa takılanların içinde bulundukları durumun onur kırıcı olduğunu ifade ederek, söz konusu kişilerin iş de bulamadığını, emekli de olamadığını söyledi. Aslanoğlu, ''Sayın bakan, bu konuda tavırsızsınız, duyarlı değilsiniz, konuya hiç ilgi duymuyorsunuz. Hep sessiz kalıyorsunuz. Bu insanları bir dinleyin, aç bu insanlar. Türkiye'nin dengesi belli. Bu dengeleri daha kötüye götürecek bir şey biz de istemiyoruz. Sayın Bakan'ın bu sessizliğini nasıl bozabilirim, eylem mi yapayım- Bir kelime edin'' dedi.
    
CHP Milletvekili Özgür Özel, gazeteci Cüneyt Ünal'ın Suriye'den CHP'li milletvekillerinin getirmesine en sert tepkiyi Hüseyin Çelik'ten sonra Bakan Faruk Çelik'in verdiğini öne sürerek, ''Sayın bakandan bunu beklemeyiz'' dedi.
    
Eczacıların eskiye göre daha fazla çalıştıklarını ancak perişan durumda olduklarını ifade eden Özel, ''İlaç fiyatları düşüyor, eczane gideri artıyor, iş yükü ve eczane sayısı artıyor ama eczanelerin gelirleri 5'te bire düşmüş. 40 eczaneden biri açlık sınırının altında gelir elde ediyor. 5 taneden biri yoksulluk sınırının altında gelir elde ediyor'' diye konuştu.
    
     Bakan Çelik
    
Bunun üzerine söz alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emeklilikte yaş ve prim gün sayısı kriterleri olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
    
''Bu bahsettiğiniz kişiler, büyük ihtimalle genç insanlar. Neden, 20 yıl prim günü dolmuş, yaşı 41-42. Diyorsunuz ki bu vatandaşı 42 yaşında emekli edin. Emekli etmesek ne oluyor, en geç 49 yaşında emekli oluyor. 1-5 yıl arasında değişen bekleme süreleri vardır bunların büyük ihtimalle. Bizim sistemimizden şikayet ettiğimiz konu zaten buydu. Şu anda arkadaşların söyledikleri 1999 yılında çıkan yasa gereği kademelendirme dönemiyle ilgili tartışmalar yapılıyor ya, kamuoyunda. 'Efendim yaş yükseltilecek mi' falan diye. Bu tartışmalar neden yapılıyor- Bu kademelendirilme süresi Anayasa Mahkemesi'ne götürülmüş ve bu şekilde tescil edilmiş. Bu şekilde 20 yıla sabit. Belki 2036'ya kadar devam edecek 60 yaş emekliliğini bugünden yine 40 yaşa çekecek olursak, yani zar zor kurduğumuz, dünyanın hiçbir yerinde olmayan 40 yaş emekliliğini tekrar ikame edecek şekilde düzenleme yapacak olursak, inanın bırakın iktidarı, muhalefet olarak da kamuoyunda söyleyecek bir şeyimiz olmaz. Açık söylüyorum. Bu konuları Meclis'te de konuşurken ben diyorum ki, suskunluğumuz oradan kaynaklanıyor. Bu konuları biz politika konusu, tartışma konusu yapmayalım.''
    
Emekli olmak isteyenlerin taleplerini siyasilere iletmesinin doğal olduğuna işaret eden Çelik, ''Ama bunların tümünün gerçekleşeceği gibi bir durum da söz konusu değil. Sosyal güvenlikte sistemin düzeltilmesi ile ilgili alınması gereken kararlar varsa, o konulara daha fazla açık olursak, Türkiye'de torunlarımıza söyleyeceğimiz çok şey olur diye düşünüyorum'' dedi.
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER