ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Mayıs 2014 Çarşamba 18:39

33 milletvekili, istifa etti

33 milletvekili, istifa etti

Makedonya'da 33 muhalefet milletvekili, istifalarını sundu


Makedonya'daki ana muhalefet partilerinden 33 milletvekili, 27 Nisan'da yapılan seçim sonuçlarını kabul etmedikleri gerekçesiyle istifalarını meclise sundu.

Koalisyon partileri ile meclise gelen Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) lideri Zoran Zaev, basına yaptığı açıklamada, Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski yönetiminin, muhalefet milletvekillerini parlamentoya zorla kaydettiğini söyledi.

Gruevski'nin, anayasa ve kanunları ayak altına aldığını ve muhalefet adaylarına seçim hakkı tanımadığını belirten Zaev, "Bugün buraya Başbakan Gruevski'ye muhalefeti zorla parlamentoya sokamayacağını göstermek için toplandık" dedi.
Zaev, bundan sonraki dönemde koalisyon ortakları ile ülkede demokrasinin geri gelmesi ve özgürce seçimlerin yapılması için parlamento dışı hareket etmeye devam edeceğini kaydetti.

Makedonya'da 27 Nisan'da yapılan erken parlamento seçimlerinde SDSM ve koalisyon ortakları, 283 bin 955 oyla 34 milletvekilliği kazanmıştı. Sandıkların kapanmasının ve seçim yasağının kalkmasının hemen ardından Zaev, seçim sonuçlarını kabul etmediklerini ifade etmişti.

Seçim Komisyonu, mazbatalarını almaya gelmeyen muhalefet milletvekillerine, mazbatalarını posta ile göndermişti.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER