ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2013 Çarşamba 16:37

2014 Yılı Bütçesi TBMM Genel Kurulu'nda

TBMM Genel Kurulu'nda 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın 9. maddesi kabul edildi.


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tasarı üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, akaryakıt kaçakçılığıyla ilgili son iki yılda, gerek İstanbul gerek Ankara organize vergi kaçakçılığıyla mücadele grup başkanlıklarının çabalarıyla fiili envanter ve denetim çalışması gerçekleştirdiklerini belirtti.

Şimşek, 2012- 2013 yıllarında yaklaşık 1,7 milyar liralık vergi tarh edildiğini bildirdi.

Jet yakıtlarının havacılık sektörü dışında amacına aykırı olarak kullanılmasından kaynaklanan vergi kayıp ve kaçaklarının önüne geçmek için denetim faaliyetlerini yürüttüklerini kaydeden Şimşek, yaklaşık 246 milyon lira ilave vergi tarhiyatına gittiklerini vurguladı.

Şimşek, ÖTV'siz deniz yakıtının amaç dışı kullanılmasını önlemek için bir çalışma başlattıklarını, bunun sonucunda 103 milyon liralık vergi tarh edildiğini ifade etti.

Akaryakıt kaçakçılığını engellemek için yoğun bir çaba içinde olduklarını dile getiren Şimşek, akaryakıt üzerindeki vergi yükünün yüksek olmasının, kaçakçılığı cazip kılan bir faktör olduğunu söyledi. Şimşek, buna rağmen mücadele noktasında ne gerekiyorsa yaptıklarını ifade etti.

Bir soru üzerine Şimşek, İran'a altın ihracatı ve ithalatına yönelik büyüklüklerin şu anda elinde olmadığını belirtti. Şimşek, Türkiye'nin 2012'de net olarak 5,7 milyar dolarlık altın ihracatı yaparken Ekim 2013 itibariyle 9 milyar dolarlık net altın ithalatı yaptığını kaydetti. Şimşek, Türkiye'nin bazı yıllar net ithalatçı bazı yıllar net ihracatçı olduğunu belirtti.

-"Bomba gibi başka gündem yaratarak"

CHP Antalya Milletvekili Osman Kaptan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın, "Geçen yıl TOKİ 50-55 milyon lira dolandırıldı, bunda bizim de sorumluluğumuz var" dediğini ifade ederek, "Sayın Bakan, bu sorumluluğunuzun gereğini yerine getirdiniz mi? Yoksa, konuyu oğlunuza mı havale ettiniz?" diye sordu.

MHP Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, "Dünkü olaydan dolayı dolar yükseliyor borsa çakılıyorsa ya sizin yönettiğiniz ekonomi çok kötü ya da çok vahim bir olay var" dedi.

BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, polis operasyonlarına bir inancının olmadığını, bu operasyonların çok bilinçli olarak ortaya konulan operasyonlar olduğunu söyledi.

Zenderlioğlu, "Bugün arkadaşlarımız açlık grevinde ve partimiz demokratik hakkını kullanarak, gündem oluşturmaya çalışırken, bomba gibi başka bir gündem yaratarak gerçekten gündemi altüst ettiler. Bunun neresi adaletle bağdaşıyor? Bunun neresi insanlıkla ilişkilidir?" diye konuştu.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER