ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 18:23

"110 savaş uçağı pilotu istifa etti mi?"


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, "Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile ilişiğini kesen savaş uçağı pilotu sayısının son bir ay içerisinde 110’u bulduğu doğru mudur?” diye sordu.

        Unut Oran’ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelttiği soru önergesinde, şu sorulara yer verildi:
- "10 yıllık zorunlu hizmet süresini tamamlamasının ardından istifa ederek Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile ilişiğini kesen savaş uçağı pilotu sayısının son bir ay içerisinde 110’u bulduğu doğru mudur? Bu pilotların görev yaptıkları F16 ve F4 filo komutanlıklarına göre dağılım sayısı nedir?
- 110 savaş uçağı pilotunun istifasının Türkiye’de askeri pilotlarda yüzde 15’lik dilime denk düştüğü ve bu durumun da olağanüstü bir durumda, harekât esnasında bazı uçaklarımızın kullanılamayacağı sonucunu doğuracağı duyumu doğru mudur? Bu durum ülke güvenliğini tehlikeye düşürmez mi?
- Hava Harp Okulu’ndan (HHO) mezun olan bir pilot adayının jet motorlu savaş uçağı kullanabilmesi için alması gereken tekâmül eğitimleri hangi aşamalardan oluşmaktadır ve her bir aşama kaç saatlik teorik ve pratik eğitimden oluşmaktadır?
- TSK’da görev yapan bir F16 pilotu, HHO sonrasında kaç saatlik eğitim alarak bu uçağı kullanmaya başlamaktadır?
- Bir F16 pilotunun HHO da dâhil olmak üzere, aldığı eğitim ve yapılan masrafların toplam bedeli kaç TL’dir?
- Orgeneral Bilgin Balanlı da dâhil olmak üzere halen çeşitli gerekçelerle cezaevinde tutulan toplam 17 pilot generalin kısa süre önce yaptığı “Bu gidişle, uçağımızı kullanacak pilot kalmayacak” uyarısının ardından, Yüksek Askeri Şura Başkanı olarak bu olumsuz gidişatı durdurmak için herhangi bir girişimde bulundunuz mu, bulundunuzsa sonucu ne oldu?
- Sicili temiz, başarılı, örnek çok sayıda üstsubay ve general/amiral hakkında yürütülen belli davaların olumsuz sonucu olarak bugün bu noktaya gelindiği şeklinde kamuoyunda oluşan değerlendirmenin gerçeklik payı nedir?
- Zorunlu hizmet süresini tamamlamasının ardından, henüz emeklilik zamanı gelmediği halde istifa ederek Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan ayrılan pilot sayısı 2002 yılından itibaren yıllar itibariyle ayrı ayrı kaç kişidir? Bunların kaçı F16 ve F4 pilotudur?”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER