ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2013 Pazartesi 17:17

10 bin koruma memuru yolda


İçişleri Bakanı Muammer Güler, emniyet hizmetleri sınıfı içinde 'koruma memuru' adı altında yeni bir yapı oluşturulacağını, bu kişilerin görevlerinin yalnızca koruma olacağını belirtti. Güler, çalışmanın yasalaşması halinde ilk etapta 10 bin koruma memuru alınacağı bilgisini verdi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, TBMM’de gazetecilere açıklamalarda bulundu. Emniyet sınıfı içinde koruma memuru adı altında yeni bir çalışma olduğunu kaydeden Güler, "Onu olgunlaştırmaya çalışıyoruz. Koruma memurları sadece koruma işi yapacak. Şahısları, kurumları, hassas bölgeleri, misyonları ve benzeri koruyacak.” diye konuştu. Bu kişilerin 4 ay teorik, 2 ay ise tatbiki eğitim alacağını dile getiren Güler, “Polis bile kendi karakolu önünde nöbeti kendisi tutmayacak. Polisin ayrı görevi olacak, kendi branşına göre hizmetini sürdürecek. Polis şu anda hem polislik yapıyor hem de kapının önünde nöbet tutuyor." dedi.

İhtisas eğitimleri alacak olan koruma memurlarının, statlarda, üniversitelerde ve yurtlarda da görev alabileceğini aktardı. Özel güvenlikte çalışan ve belli yaşı aşmayan kişilerin belki tercih sebebi olabileceğini sözlerine ekledi. Konuyla ilgili yasa hazırlıklarının devam ettiğini söyleyen Güler, bu kişilerin alımı ile ilgili şartların henüz netleşmediğini, lise ya da meslek yüksekokulu mezunlarının tercih kriteri olabileceğini ifade etti. İlk etapta 10 bin koruma memuru alınmasının öngörüldüğünü söyledi.

REYHANLI’DAKİ BOMBALI SALDIRI

Öte yandan Bakan Güler, Reyhanlı’da meydana gelen bombalı saldırı ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Yardım ve yataklıktan gözaltına alınan 12 kişiden 7’sinin tutuklandığını aktaran Güler, “Ancak daha sonra olayın kesinlikle asli faili olduğunu değerlendirdiğimiz bir grup daha gözaltına alındı. Bunlar 6 kişidir; 3 veya 4’ünün olayın aslı faili olduğu; yani arabayı temin eden, üzerine tescil ettiren, depoyu bulup kiralayan, arabanın belli bölümlerine özel depo yaptıran, bombaları taşıyan, araçla belli yerlerde keşif yapan ve arabayı da olay günü Reyhanlı’ya getiren. Bunları yapan kişiler var şu anda elimizde. 6 kişi Adana Adliyesine çıkartıldı. Bu altı kişinin en az 3 veya 4’ü olayın asli faili durumunda." şeklinde konuştu.

Hatay’ın şu anki hassasiyetini kullanmak isteyen çok sayıda örgüt de bulunduğunu kaydeden Güler, "Orada bir mezhep savaşı, mezhep kışkırtması yapmak isteyenler var." ifadelerini kullandı. Suriye’den gelenleri bölge insanları ile karşı karşıya getirmek için çalışanların da bulunduğuna dikkat çeken Güler, "Değişik mezheplere ait insanları, şu anda hatayda büyük uzlaşı içinde yaşama içindeyken, bunları birbirine düşürme emelleri var." dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER